Sprawdźcie nasze propozycje, może któraś przypadnie Wam do gustu?
Co się dzieje w Płocku w piątek?
O godz. 16:00 Płocka Galeria Sztuki zaprasza na Rodzinne warsztaty "Graficzne impresje". W nawiązaniu do wystawy Hanny Zawy-Cywińskiej „In Between” (Pomiędzy) uczestnicy stworzą oryginalne grafiki, dla których za matrycę posłużą skrawki materiałów, sznurki i inne drobiazgi. Wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 22.
Co się dzieje w Płocku i okolicy w sobotę?
W sobotę w godz. 12:00 – 18:00 odbędzie się Dzień Rodzinny w podpłockim Rogozinie, zapraszają KGW Młode Rogozino i Stowarzyszenie Razem wraz z partnerami.
W programie m.in. darmowe szaleństwa na dmuchańcach, tańce, hulańce, konkursy i animacje, spotkanie ze strażakami, mini zawody strażackie, pokaz pierwszej pomocy i piana dla dzieci, a także przejażdżki konne, pokaz ptaków drapieżnych, amerykańskie samochody policyjne.
O godz. 12:00 zaplanowano Dzień Gotyku Ceglanego 2022 - bezpłatny spacer z przewodnikiem, start na Starym Rynku.
- Odkryj z nami historię Płocka! Zapraszamy na spacer z przewodnikiem szlakiem gotyku ceglanego po Płocku. Poprowadzimy was historycznymi ścieżkami Płocka, opowiadając o wydarzeniach oraz miejscach znajdujących się na tym szlaku - zachęcają organizatorzy.
O godz. 13 będzie w Płocku Jarosław Pieczonka ps. "Miami" - agent kontrwywiadu, przed laty był jednym z najlepszych policjantów w Polsce. Z płocczanami i mieszkańcami regionu spotka się w Mediatece eMki Książnicy Płockiej przy ul. Kościuszki 3b.
W sobotę o godz. 15:30 odbędzie się XI Spacer Fotograficzny Pamięci Kpt. Marka Szufy, organizuje go Płocka Grupa Fotograficzna.
18 czerwca 2011 r. kpt. Marek Szufa zginął w wypadku podczas pokazu w ramach Pikniku Lotniczego. Jak co roku wszyscy chętni zbierają się przy pomniku Władysława Broniewskiego, złożą kwiaty i zapalą lampkę przy drzewku, które posadzili w 3. rocznicę śmierci Kapitana.
W sobotę o godz. 19:00 i w niedzielę o godz. 18:00 płocki teatr zaprasza na spektakl "Żona potrzebna od zaraz". To inteligentna, pełna humoru i zaskakujących sytuacji komedia Edwarda Taylora. Okazuje się, że brak żony może się okazać większą katastrofą niż posiadanie nawet najgorszej...
Niedzielne wydarzenia w Płocku i regionie
O godz. 12:00 rozpocznie się 13. Święto Jana w Wiączeminie Polskim w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego, potrwa do godz. 19:00. W programie m.in. pieśni z Taize w wykonaniu Chóru z Grzybowskiej Arki, otwarcie wystawy wycinanki sannickiej ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku, kiermasz rękodzieła i lokalnych produktów oraz liczne warsztaty m.in.: wicia świętojańskich wianków z ziela i kwiecia, wykonywania tradycyjnych piłeczek odpustowych, drewnianych zabawek recyklingowych, wycinanek, pająków i kwiatów bibułowych.
- Można będzie wziąć udział w dawnych dziecięcych zabawach w kole, pościgać się w workach lub na nartach, spróbować sił w przeciąganiu liny, toczeniu fajerek, chodzeniu na krukwiach, zagrać w serso, grele czy klupę. W programie również koncerty lokalnych zespołów dziecięcych i młodzieżowych - zapraszają organizatorzy. - Ostatni punkt programu to puszczanie wianków na Wiśle.
O godz. 16:00 w Domu Darmstadt (Stary Rynek 8) zaplanowano Święto Patrona Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka". Będzie to koncert ku czci wybitnego patrioty, Polaka i płocczanina. druha Wacława Milke, założyciela „Dzieci Płocka”. Wystąpią obecni i byli członkowie zespołu, gościnnie także pianistka Małgorzata Kulesza. Przed koncertem odbędzie się spotkanie przy ławeczce dh W. Milke (o godz. 15.00), gdzie zaprezentują się młodsze grupy zespołu.
19 czerwca o godz. 19:30 ratusz zaprasza na wianki, a także występ „Wisły”, rozstrzygnięcie plebiscytu na „Płocczanina roku” oraz wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Płocka w Dziedzinie Kultury. Wydarzenie rozpocznie się w amfiteatrze, później można będzie wziąć w obrzędach nad Wisłą.
Według dawnych wierzeń ludowych zjawisku przesilenia słońca i Nocy Świętojańskiej przypisywano niezwykłe właściwości. Uczestnictwo w obrzędach miało zapewnić zdrowie, dobrobyt i urodzaj na cały rok. Dziś tradycja puszczania wianków pozostaje jednym z najlepiej zachowanych obrzędów świętojańskich.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.