Reklama

Reklama

Wianki, piknik, koncerty. Co się dzieje w weekend w Płocku i regionie? [Lista]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PP

Wianki, piknik, koncerty. Co się dzieje w weekend w Płocku i regionie? [Lista] - Zdjęcie główne

Wianki w Płocku | foto PP

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Najbliższy weekend przyniesie sporo ciekawych propozycji dla płocczan i mieszkańców regionu. Pogoda sprzyja, wiele wydarzeń zaplanowano w plenerze.

Reklama

Sprawdźcie nasze propozycje, może któraś przypadnie Wam do gustu?

Co się dzieje w Płocku w piątek?

O godz. 16:00 Płocka Galeria Sztuki zaprasza na Rodzinne warsztaty "Graficzne impresje". W nawiązaniu do wystawy Hanny Zawy-Cywińskiej „In Between” (Pomiędzy) uczestnicy stworzą oryginalne grafiki, dla których za matrycę posłużą skrawki materiałów, sznurki i inne drobiazgi. Wstęp wolny, obowiązują wcześniejsze zapisy, tel. 24 366 43 22.

Co się dzieje w Płocku i okolicy w sobotę?

W sobotę w godz. 12:00 – 18:00 odbędzie się Dzień Rodzinny w podpłockim Rogozinie, zapraszają KGW Młode Rogozino i Stowarzyszenie Razem wraz z partnerami.

W programie m.in. darmowe szaleństwa na dmuchańcach, tańce, hulańce, konkursy i animacje, spotkanie ze strażakami, mini zawody strażackie, pokaz pierwszej pomocy i piana dla dzieci, a także przejażdżki konne, pokaz ptaków drapieżnych, amerykańskie samochody policyjne.

O godz. 12:00 zaplanowano Dzień Gotyku Ceglanego 2022 - bezpłatny spacer z przewodnikiem, start na Starym Rynku.

- Odkryj z nami historię Płocka! Zapraszamy na spacer z przewodnikiem szlakiem gotyku ceglanego po Płocku. Poprowadzimy was historycznymi ścieżkami Płocka, opowiadając o wydarzeniach oraz miejscach znajdujących się na tym szlaku - zachęcają organizatorzy.

O godz. 13 będzie w Płocku Jarosław Pieczonka ps. "Miami" - agent  kontrwywiadu, przed laty był jednym z najlepszych policjantów w Polsce. Z płocczanami i mieszkańcami regionu spotka się w Mediatece eMki Książnicy Płockiej przy ul. Kościuszki 3b.

W sobotę o godz. 15:30 odbędzie się XI Spacer Fotograficzny Pamięci Kpt. Marka Szufy, organizuje go Płocka Grupa Fotograficzna.

18 czerwca 2011 r. kpt. Marek Szufa zginął w wypadku podczas pokazu w ramach Pikniku Lotniczego. Jak co roku wszyscy chętni zbierają się przy pomniku Władysława Broniewskiego, złożą kwiaty i zapalą lampkę przy drzewku, które posadzili w 3. rocznicę śmierci Kapitana.

W sobotę o godz. 19:00 i w niedzielę o godz. 18:00 płocki teatr zaprasza na spektakl "Żona potrzebna od zaraz". To inteligentna, pełna humoru i zaskakujących sytuacji komedia Edwarda Taylora. Okazuje się, że brak żony może się okazać większą katastrofą niż posiadanie nawet najgorszej...

Niedzielne wydarzenia w Płocku i regionie

O godz. 12:00 rozpocznie się 13. Święto Jana w Wiączeminie Polskim w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego, potrwa do godz. 19:00. W programie m.in. pieśni z Taize w wykonaniu Chóru z Grzybowskiej Arki, otwarcie wystawy wycinanki sannickiej ze zbiorów Muzeum Mazowieckiego w Płocku, kiermasz rękodzieła i lokalnych produktów oraz liczne warsztaty m.in.: wicia świętojańskich wianków z ziela i kwiecia, wykonywania tradycyjnych piłeczek odpustowych, drewnianych zabawek recyklingowych, wycinanek, pająków i kwiatów bibułowych. 

- Można będzie wziąć udział w dawnych dziecięcych zabawach w kole, pościgać się w workach lub na nartach, spróbować sił w przeciąganiu liny, toczeniu fajerek, chodzeniu na krukwiach, zagrać w serso, grele czy klupę. W programie również koncerty lokalnych zespołów dziecięcych i młodzieżowych - zapraszają organizatorzy. - Ostatni punkt programu to puszczanie wianków na Wiśle.

O godz. 16:00 w Domu Darmstadt (Stary Rynek 8) zaplanowano Święto Patrona Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka". Będzie to koncert ku czci wybitnego patrioty, Polaka i płocczanina. druha Wacława Milke, założyciela „Dzieci Płocka”. Wystąpią obecni i byli członkowie zespołu, gościnnie także pianistka Małgorzata Kulesza. Przed koncertem odbędzie się spotkanie przy ławeczce dh W. Milke (o godz. 15.00), gdzie zaprezentują się młodsze grupy zespołu. 

19 czerwca o godz. 19:30 ratusz zaprasza na wianki, a także występ „Wisły”, rozstrzygnięcie plebiscytu na „Płocczanina roku” oraz wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Płocka w Dziedzinie Kultury. Wydarzenie rozpocznie się w amfiteatrze, później można będzie wziąć w obrzędach nad Wisłą. 

Według dawnych wierzeń ludowych zjawisku przesilenia słońca i Nocy Świętojańskiej przypisywano niezwykłe właściwości. Uczestnictwo w obrzędach miało zapewnić zdrowie, dobrobyt i urodzaj na cały rok. Dziś tradycja puszczania wianków pozostaje jednym z najlepiej zachowanych obrzędów świętojańskich.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy