Reklama

Posypią się kary. Już w czwartek kolejna akcja policji

Opublikowano:
Autor:

Posypią się kary. Już w czwartek kolejna akcja policji - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pamiętacie mrożącą krew w żyłach sytuację z listopada, gdy w centrum Płocka autobus zatrzymał się przed przejściem na prawym pasie i przepuścił dwie dziewczynki, ale lewym pasem pędziło auto osobowe? Do tragedii zabrakło centymetrów.

Pamiętacie mrożącą krew w żyłach sytuację z listopada, gdy w centrum Płocka autobus zatrzymał się przed przejściem na prawym pasie i przepuścił dwie dziewczynki, ale lewym pasem pędziło auto osobowe? Do tragedii zabrakło centymetrów.

Nagranie z ul. Kolegialnej trafiło do policji, przekazała je Komunikacja Miejska, kierowcę namierzono. Chodzi o to, by takich sytuacji było jak najmniej, bo w tym przypadku dwie dziewczynki nie odniosły obrażeń, ale mogło dojść nawet do potrącenia śmiertelnego. 

W trosce o tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego zaledwie po dwóch tygodniach policja powtórzy identyczną akcję jak w styczniu, już w czwartek 6 lutego. Nadrzędnym celem jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, funkcjonariusze będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Wprawdzie statystyki pokazują, że sytuacja powoli się popprawia, ale daleko nam do ideału. W 2019 r. W Polsce piesi uczestniczyli w ponad 7 tysiącach wypadków. Zginęło prawie 800 osób, a ok. 6,5 tys. odniosło rany. Natomiast w przypadku rowerzystów w 4400 wypadkach zginęło ponad 250 osób, ponad 4 tys. zostało rannych. 

- Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Jeśli skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża - apelują policjanci.

A piesi? Dużą pomocą jest choćby noszenie odblasków. 

Przypomnijmy, że jeśli wyprzedzimy pojazd poruszający się w tym samym kierunku, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych, by ustąpić im pierwszeństwa, musimy liczyć się z mandatem 500 zł, do tego 10 punktów karnych. Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu mandat wynosi 350 zł i (plus 10 punktów karnych). 

W przypadku nieustąpienia pierwszeństwa rowerzyście, mandat to także 350 zł, a do tego 6 punktów karnych. Wyprzedzanie na przejściu dla pieszych o ruchu niekierowanym lub bezpośrednio przed nim oznacza karę 200 zł i 10 punktów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE