Reklama

Ponad 4 mln zł dla Płocka z budżetu Mazowsza. Na jakie projekty?

Opublikowano:
Autor:

Ponad 4 mln zł dla Płocka z budżetu Mazowsza. Na jakie projekty? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W piątek podpisano umowy na dofinansowanie dla gmin z powiatu płockiego, a także dla miasta Płocka. Pieniądze z budżetu Mazowsza będą wsparciem w realizacji siedmiu projektów - począwszy od przebudowy ulic, przez przebudowę boiska, nasadzenia po modernizacje pracowni informatycznych.

W piątek podpisano umowy na dofinansowanie dla gmin z powiatu płockiego, a także dla miasta Płocka. Pieniądze z budżetu Mazowsza będą wsparciem w realizacji siedmiu projektów - począwszy od przebudowy ulic, przez przebudowę boiska, nasadzenia po modernizacje pracowni informatycznych. 

- Samorząd województwa mazowieckiego od lat realizuje politykę równomiernego rozwoju naszego regionu, wykorzystując elementy wsparcia. Staramy się poprzez różnego rodzaju programy realizować zasadę pomocniczości - mówił marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik podczas piątkowej konferencji w Starostwie Powiatowym. - W tym roku na różnego rodzaju programy przeznaczyliśmy ponad 80 mln zł. Niektóre są nowe i dotyczą np. kwestii środowiskowych, związanych z czystością powietrza, co jest wyzwaniem cywilizacyjnym. Nowością jest wsparcie dla realizacji pracowni językowych i informatycznych w szkołach. Było olbrzymie zainteresowanie.

Wsparcie dla Płocka

Uzyskano 4 mln zł na rozbudowę dróg na osiedlu Radziwie - powstanie zbiornik retencyjny przy ul. Krakówka, kolektor deszczowy w ul. Kolejowej, droga zyska nową nawierzchnię. Zaplanowane prace mają kosztować łącznie 12 mln zł, w tym 8 mln zł z budżetu miasta.

Zyskają także uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 16. Z budżetu województwa mazowieckiego wyłożono 95,2 tys. zł na przebudowę boisk. Nowoczesne miejsce do gry w piłkę ręczną, koszykówkę lub siatkówkę, trzytorowa bieżnia mają być dostępne już na początku nowego roku szkolnego. Finansowe wsparcie otrzymały także dwie inne szkoły: Szkoła Podstawowa nr 12 i Zespół Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie. Dla SP 12 zostaną kupione 24 komputery wraz z oprogramowaniem. Trafią do pracowni dla klas IV – VIII. Na ich zakup przeznaczono 64 tys. zł, przy czym 19 tys. zł to wkład miasta, a 45 tys. zł to dofinansowanie. Z kolei w ZSZ im. M. Skłodowskiej-Curie wzbogaci się o 16 komputerów z oprogramowaniem biurowym. Będzie to wydatek w wysokości 70 tys. zł (49 tys. zł to środki z Mazowsza).

Beneficjentami zostali również strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Płock Trzepowo. Radni sejmiku zgodzili się na udzielenie wsparcia w wysokości 12,4 tys. zł na remont dachu strażnicy (cała inwestycja to koszt 55 tys. zł).

Udało się pozyskać środki z Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza. System pomiaru jakości powietrza, który powstał w zeszłym roku (pięć czujników pyłu i mobilna stacja monitorująca), zostanie rozbudowany o mierniki pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 umieszczone na osiedlach Ciechomice i Winiary (finansowe wparcie: 16,4 tys. zł). Dane z czujników są gromadzone do celów badawczych. Na bieżąco można je śledzić on-line na stronie www.plock.eu. Ponadto dotacja w wysokości 200 tys. zł posłuży do realizacji projektu „Zielone płuca Płocka – nasadzenia na rzecz bioróżnorodności i klimatu” (koszt całego projektu to 562 tys. zł), którego celem jest tworzenie nowych i rewitalizacja istniejących terenów zielonych w naszym mieście. W różnych jego częściach, m.in. na osiedlach Skarpa, Stare Miasto, Wyszogrodzka, Kochanowskiego, Międzytorze, pojawi się wiele nowych nasadzeń: 95 drzew, ponad 9,5 tysiąca krzewów i blisko 5 tysięcy innych roślin wieloletnich.

- To bez wątpienia mądra, dobra polityka samorządu województwa, które nie tylko dzieli środki unijne przepływające przez samorząd do najmniejszych ojczyzn, ale także potrafi podzielić się z gminami tymi wypracowanymi środkami. Dając z jednej strony szanse prorozwojowe, zaś z drugiej wyzwala pewną energię. Każdy z nas, prezydent, burmistrz, wójt musiał znaleźć środki we własnym budżecie, aby dany projekt móc realizować. Płock jest obecny niemal w każdym z tych elementów: instrumentów bądź programów. Żałuję, nie ma sołectw, z tego instrumentu nie mogliśmy skorzystać - żartował prezydent Płocka. - Bez takich impulsów, a jestem o tym przekonany, te pieniądze mogły popłynąć w zupełnie innym kierunku decyzją tylko jednego człowieka. Bez względu na to, czy byłby marszałkiem czy jakimś prezesem. Tutaj jest mądrość dzielenia się tym, co wypracowano dla dobra wspólnego. To coś niesamowitego. A nie jedna decyzja jednego prezesa, który w tym momencie nie liczy się z nikim i z niczym.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE