Reklama

Pół miliona dla płockiego teatru, ćwierć dla orkiestry. Rusza fundusz wsparcia artystów

Opublikowano:
Autor:

Pół miliona dla płockiego teatru, ćwierć dla orkiestry. Rusza fundusz wsparcia artystów - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Startuje rządowy Fundusz Wsparcia Kultury, którego budżet wynosi 400 mln złotych. Środki te trafią do ponad 2 tys. artystów z całej Polski m.in. na zapewnienie im ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy. Wśród beneficjentów są Płocka Orkiestra Symfoniczna i Teatr Dramatyczny w Płocku.

Startuje rządowy Fundusz Wsparcia Kultury, którego budżet wynosi 400 mln złotych. Środki te trafią do ponad 2 tys. artystów z całej Polski m.in. na zapewnienie im ciągłości działalności artystycznej i utrzymanie miejsc pracy. Wśród beneficjentów są Płocka Orkiestra Symfoniczna i Teatr Dramatyczny w Płocku.

O pomoc w ramach FWK ubiegało się 2246 podmiotów - samorządowych instytucji artystycznych, przedsiębiorców, zespołów czy indywidualnych artystów. Pieniądze mogli otrzymać ci, którzy prowadzą działalność kulturalną w obszarze teatru, muzyki czy tańca. Ocenę merytoryczną przeszły 2064 wnioski. 

- Ze względów epidemicznych czas nie był naszym sprzymierzeńcem, działaliśmy pod jego dużą presją i wiedzieliśmy o tym - mówił wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. - Dlatego tym bardziej cieszę się, że cały proces - w tym proces legislacyjny - udało się przeprowadzić w tak szybkim tempie. Pozostał nam ostatni i zarazem najważniejszy krok: wypłata świadczeń - dodał.

Pieniądze z budżetu FWK, wynoszącego 400 mln zł., otrzymają ci, którzy w okresie od 12 marca do 31 grudnia 2020 roku ponieśli straty spowodowane pandemią koronawirusa. Środki te mają wspomagać ich działalność. Mogą być spożytkowane m.in. na organizację zaplecza technicznego czy na finansowanie lub refinansowanie wydatków poniesionych w okresie trwania pandemii.

Część z tych pieniędzy trafi też do Płocka. Na liście ponad 2 tys. beneficjentów znaleźli się symfonicy z Płockiej Orkiestry Symfonicznej. W ramach programu otrzymają oni 256 tys. złotych wsparcia. Pieniądze z FWK otrzyma także Teatr Dramatyczny w Płocku - ponad 536 tys. złotych. Ponad milion złotych otrzymała także Fundacja Jest Akcja!, organizator dziejącego się w Płocku festiwalu Audioriver.

W sumie pomoc otrzymają: 144 samorządowe instytucje artystyczne, 306 organizacji pozarządowych, 448 przedsiębiorców i 1166 firm świadczących usługi zaplecza sceno-technicznego.

Pełna lista beneficjentów znajduje się na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego www.gov.pl/web/kultura.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE