Reklama

Reklama

Pogarsza się i tak zła sytuacja Winiar. Pacjenci z zawałem serca nie będą leczeni w Płocku

Opublikowano: wt, 7 wrz 2021 13:25
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Pogarsza się i tak zła sytuacja Winiar. Pacjenci z zawałem serca nie będą leczeni w Płocku - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pogarsza się i tak trudna sytuacja Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku. Kolejni lekarze wypowiedzieli klauzulę opt-out, która pozwala na pracę ponad przyjętą normę godzinową. Brakuje obsady na dyżurach na praktycznie wszystkich, a może nawet wszystkich oddziałach. Póki co destabilizuje to pracę placówki, ale nie można wykluczyć, że niedługo zostaną zamknięte całe oddziały. W przyszłości nawet cały szpital.

Reklama

Czy można sobie wyobrazić Płock bez odziałów płucnych, kardiologii czy nefrologii? Jeszcze kilka miesięcy było to trudne, ale z każdym dniem staje się coraz bardziej realne. Postępu w rozmowach na linii dyrekcja-lekarze nie ma, a sytuacja placówki staje coraz bardziej dramatyczna. Wciąż aktualne pozostaje zawieszenie oddziału płucnego - jeśli przez kilka najbliższych dni nic się nie zmieni, 28 września oddział przerwie działalność, a pacjenci będą musieli szukać pomocy we Włocławku czy Warszawie. 

- Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień. Lekarze wypowiadają klauzule opt-out [klauzula opt-out pozwala lekarzom pracować dłużej niż 48 godzin tygodniowo - red.]. Ułożenie dyżurów na niektórych oddziałach jest niemożliwe. Codziennie dyskutujemy, próbujemy zabezpieczyć funkcjonowanie placówki - mówi Kwiatkowski. 

Lekarze na Winiarach domagają się poprawy warunków pracy, czyli m.in. zatrudnienie personelu. Dziś często pracują powyżej 200 godzin miesięcznie, żeby załatać braki kadrowe. Dyżury na wielu oddziałach układane są na styk - jeśli jedna osoba wypada, jest problem, bo nie ma rezerwy. 

- Lekarzy nie ma. Ci kończący staż zostają w Warszawie. Z tzw. terenu jest bardzo ograniczona liczba. Rezydenci, którzy kończą u nas rezydentury, odchodzą do niepublicznych zakładów opieki zdrowotnej. Oferują im gigantyczne wynagrodzenie, dużo więcej niż zarobi u nas lekarz z dyżurami. Tam pracuje od poniedziałku do piątku do godz. 15:00. Nie wytrzymujemy tej konkurencji - mówi wprost Kwiatkowski. - Jeżeli w Gostyninie potrzebny jest 1 anestezjolog, to jemu można dać nawet 200 zł za godzinę. Jeżeli w szpitalu wojewódzkim jest ich ponad 30 plus zasada solidaryzmu, bo przecież inni lekarze też mają wykształcenie, to jest to po prostu niemożliwe. ORLEN Medica czy Włocławek szukają kardiologów i płacą po 180 zł za godzinę, ale szukają 1 kardiologa, a nie 10. Zagrożne dziś są wszystkie oddziały. Jeżeli taki trend się utrzyma, a wszycy lekarze mówią, że są przemęczeni... Ja to rozumiem, bo każdy chce być z rodziną, a warunki są jakie są. 

Zbliżenia w rozmowach z komitetem strajkowym nie ma. W poniedziałek odbyło się kolejne spotkanie. Jeśli nie będzie przełomu, a nie zanosi się na to, żeby do tego doszło, za kilka tygodni oddział płucny zawiesi działalność. W kolejce są kolejne: nefrologiczny, dziecięcy. Inne oddziały też już ograniczają pracę - ze względu na brak personelu na 2 dni została zawieszona działalność pracowni hemodynamicznej na oddziale kardiologii. 

- Pacjenci z zawałem serca będą wiezieni helikopterem do innych ośrodków - w Ciechanowie lub Warszawie. Nie ma innego wyjścia - mówi dyrektor. - Mamy nowoczesną aparaturę, szpital się rozwija, tak samo jak lekarze, ale trzeba uczciwie powiedzieć, że też go obciąża - przyznaje dyrektor. - Jeśli kupujemy na oddział płucny specjalistyczne urządzenie, które obsługuje 1, 2 czy 3 lekarzy, ale pozwala uzyskać dokładniejszą diagnozę, to doktor musi usiąść i wszystko zrobić. To absorbuje czas. 

Szpital oferuje mieszkanie

Kwiatkowski podkreśla, że dyrekcja aktywnie poszukuje lekarzy. Ostatnio placówka dogadała się z miastem na wynajem 2 mieszkań, które mają być zachętą dla lekarzy do przeprowadzki do Płocka.

- Nasza oferta jest powiększona o pozyskanie mieszkania na rok-dwa. Uważamy, że szpital jest dobrze wyposażony, mamy nowoczesny sprzęt i oferta pracy w Płocku jest atrakcyjna, tak samo jak miasto. Co innego możemy zrobić? Nic. Na 30-łóżkowych oddziałach klinicznych w Warszawie jest 15-20 lekarzy specjalistów, do tego tyle samo rezydentów. Na 30 łóżek jest 50 lekarzy. My takich warunków niestety nie zapewnimy. Dlaczego tak jest? Jest zła polityka rozsyłania rezydentów. Lekarze wolą zostać przy swoim mistrzu, niż startować na egzamin z Gostynina. To logiczne. 6 lat studiów, staż, 5 lat rezydentury - to są dorośli ludzie, mają swoje życie. Zakładają rodzinę, osiedlają się. Dajcie dyrektorom możliwości zatrudniania rezydentów. Pieniądze daje minister i określa warunki: tu może, tam nie może. Ten się czuje jak na delegacji w Afganistanie. Dajcie nam wpływ na rezydentów. Między specjalistą z 20-letnim stażem a rezydentem jest dziś 1200 zł różnicy, a to lekarz ma go szkolić i za niego odpowiada. To polityka ministra, spłaszczanie wynagrodzenia. 

Pierwszy sukces już jest, choć w skali potrzeb szpitala to niewiele. Od października jedno z mieszkań zajmie rezydentka z Gdańska. W październiku rozpocznie pracę na oddziale ginekologii. 

- O 8:30 zaczęliśmy rozmowę, o 8:33 podpisałem zgodę na rezydenturę. Powiedziałem, że jeśli sprowadzi koleżanki i kolegów, to za każdą osobę przyznam 1000 zł premii. Każda rąk do pracy jest przyjmowana - mówi dyrektor.

Dyrektor oferuje nagrodę zwykłym mieszkańcom - za znalezienie lekarza, który jest gotowy pracować na Winiarach, dyrektor wypłaci 5000 zł. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (41)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -0

  Wojciech

  Bardzo przepraszam, czy Pan Dyrektor Kwiatkowski to ten sam dyrektor Szpitala od prawie 30 lat???? Ten sam "totumfacki" Pana Marszałka Struzika? Ten sam, który już dawno powinien zostać wyrzucony za doprowadzenie szpitala na skraj bankructwa? Ten sam, za którego rządów lekarze uciekają z Płocka "gdzie pieprz rośnie"? Ten sam, który nie zapewnia... Rozwiń

 • 4 miesiące temu | ocena +9 / -0

  Olek

  Niech się najpierw na Winiarach wezmę za porządki. Niech oczyszcza zasrane przez ptactwo balkony. Tam jest gruba warstwa guano. Gdzie jest sanepid? Dlaczego tam nikt na to zaniedbanie nie reaguje?

 • 4 miesiące temu | ocena +7 / -2

  Piros

  Są prawdziwi lekarze i konowały chore na bogacenie się. Skąd u lekarzy taka żarłoczność na pieniądze. Mimo narzekań maja dobre fur, niezłe domy, wczasy I "kursokonferencje" za granica i to jaśnie państwo narzeka? Przy tym nie są uczciwi wulgarni i nie przejmują się przejmują się losem pacjentów. Należy jak najszybciej utrudnić im wyjazd do p... Rozwiń

 • 4 miesiące temu | ocena +6 / -0

  pcjent

  Przecież i tak leczymy się prywatnie u kardiologów i innych, pozostałych lekarz. Na leczenie z NFOZ nie ma co liczyć mimo wysokiej składki potrącanej miesięcznie z emerytur czy pensji. Leczenie z NFOZ to lipa , fikcja.

 • 4 miesiące temu | ocena +5 / -1

  Pacjenci z zawałem serca nie będą leczeni w Płocku

  a czy kiedykolwiek byli ? Byli, ale hurtowo leczył ich Fry(..)ak.

 • 5 miesięcy temu | ocena +6 / -0

  Lui

  Ciekawiej niż przy covid! Chorzy nie wiedzieli dokąd będą wywiezieni, teraz nie dość, że zawał to jeszcze stres z powodu braku możliwości leczenia. Może przeżyje a może nie? A co do "opieki" medycznej: czy ktoś miał propozycję nie do odrzucenia z dokładną kwotą, jaka potrzebna panu dr.? Ja owszem.

 • 5 miesięcy temu | ocena +3 / -6

  Jacek

  Do kolegi Jacka Napisałem +/- ....... więc orientacyjnie. Różne studia różnie kosztują Nie popisuj się matematyką, Co do zawodówki to jej nie kończyłem. za to skończyłem UW, Wyższą Szkołę kożmińskiego a teraz robię podyplomowe na PK. Ciebie widziałem jak na UW w kiblu płytki poprawiałeś. Jacek

  • 4 miesiące temu | ocena +0 / -0

   hehe

   to sobie je poukładaj teraz u siebie w kiblu bo tego też pewnie cię nauczyli w tych uczelniach

 • 5 miesięcy temu | ocena +14 / -9

  Jacek

  do Anii! Napisałem o odpracowywaniu studiów przez lekarzy. Powinno wprowadzić się coś co nazwałbym "bonem studenckim", Państwo pomaga skończyć ci studia. Ty odpracowujesz to ile kosztowały twoje studia, lub kończysz je za własne pieniądze. Studia na politechnice czy uniwerku kosztują koło +/- 25 tys. za rok co daje 60 tys. za całe studia. Studia me... Rozwiń

  • 4 miesiące temu | ocena +2 / -0

   quo vadis

   Sorry Kolego Jacka, ale np w USA studia medyczne to jest bardzo droga impreza. Trzeba mieć odłożone setki tysięcy, albo i miliony zł... U nas wszystko za firkolo, a jak dobrze pójdzie, to jeszcze stypendia ministra. Na to wszystko składa się cały naród, odejmując sobie od miski. To jest koszt całego społeczeństwa, a później co? Szantaż, że za grani... Rozwiń

  • 5 miesięcy temu | ocena +6 / -10

   Kolega Jacka

   Ja myślę, że te studia to 5 milionów kosztowały. Na pewno to są nasze pieniądze, bo mi właśnie 5 milionów brakuje na koncie. Dobrze, że nie udało nam się skończyć tej naszej zawodówki, bo by jeszcze taki konował nam kazał oddać za edukację. 5x25=60 . Niech nasz nauczyciel matematyki też odda za studia.

 • 5 miesięcy temu | ocena +9 / -0

  Menażęr z koropo

  Może trzeba bonusami skusić nowych pracowników. Owocowe czwartki albo karnet na siłownie dać.

 • 5 miesięcy temu | ocena +27 / -7

  Olaf

  czekając na wizytę u anestezjologa, przed zabiegiem widziałem zapłakaną matkę z synem, uczniem Jagielonki. Chłopak w trakcie lekcji wf uszkodził sobie ścięgno Achillesa. zaproponowano im operację w miesiącu czerwcu ( a był styczeń). Lekarze to najbardziej zakłamana i nienażarta kasta której państwo powinno dobrać się do dupy !?

  • 4 miesiące temu | ocena +1 / -2

   pacjent

   Cos chyba kręcisz. Miałem operowane ścięgno achillesa we wrześniu i na zabieg czekałem 3 dni. I nie przesadzajcie wrzucając wszystkich lekarzy do jednego wora.

  • 5 miesięcy temu | ocena +14 / -2

   Mateusz

   No właśnie panstwowo w szpitalu nie chcą przyjmować..... ale prywatnie wizyta u dobrego specjalisty za tydzień.......... i prywatna operacja u specjalisty za max tydzień...., ale płacisz kwota 10 000 tys !!!!!!! Mozna, można !!!!!!!!!! Niech "lekarze" m.in. z Plocka nie placza bo maja tyle kasy ze ustawa nie przewiduje !!!!!!!!!! Prywatne prakty... Rozwiń

  • 5 miesięcy temu | ocena +10 / -8

   Leonard

   Człowieku, to są tylko ludzie, a nie roboty i też mają określoną wytrzymałość fizyczną - ile godzin mogą bezpiecznie dla pacjenta pracować. Żeby zostać lekarzem trzeba wiele lat, trudnej nauki i pracuje się z ludźmi i życiem ludzkim więc godziwa pensja należy się bez dyskusji. Trzeba zmienić system kształcenia lekarzy, przyspieszyć wejście do zawo... Rozwiń

 • 5 miesięcy temu | ocena +26 / -2

  Jacek

  od dawna wiadomo żeby dostać się do szpitala i być dobrze operowanym najpierw trzeba zaliczyć wizytę lub kilka wizyt w prywatnym gabinecie lekarza który w danym szpitalu operuje. Jest to ukryta forma łapownictwa. Póżniej dochodzi do takich sytuacji kk w szpitalu miejskim do którego dopłaca miasto, że na siedemnastu operowanych pacjentów danego dnia... Rozwiń

 • 5 miesięcy temu | ocena +13 / -1

  Serwisant

  Nowakowski i Struzik to się nadają żeby maraton zorganizować a nie leczenie ludzi.

 • 5 miesięcy temu | ocena +21 / -0

  Pacjent X

  Dyrektor niekompetentny, posadził go tam Struzik i tak teraz jest a nie inaczej. Druga sprawa w szpitalu gdzie leżą pacjenci jest straszny syf. Przez onka nie da się wyjrzeć, gdyż są za przeproszeniem obsrane przez gołębie i pająki, w salach wszędzie koty kurzu. Jednym słowem masakra.

 • 5 miesięcy temu | ocena +18 / -1

  Jacek

  Brak organizacji, a jak problem to lament. Czas na emeryturę !

 • 5 miesięcy temu | ocena +31 / -9

  Jacek

  Pewien lekarz, pracujący w szpitalu miejskim pochwalił mi się ze będzie budował podwójny dom połączony korytarzem. W trakcie rozmowy wyszło że nie wszystkie rozwiązanie były ekonomiczne. Pan doktor spytał się ile można na tym zaoszczędzić. Powiedziałem że około 160 tys. złotych. Pan doktor odpowiedział że nie opłaca mu się robić zmian bo tyle to on... Rozwiń

  • 5 miesięcy temu | ocena +12 / -1

   Mateusz

   TAK TAK POPIERAMY !!!!!!!!!! Do leczenia a nie do brania kasy !!!!!!!!!!!!! 100% racja w Pana komentarzu !!!!!!!!!!

  • 5 miesięcy temu | ocena +6 / -8

   GalAnonim

   Jacek! Mniej odwagę! Nie bój się. Podaj nazwisko tego doktora! No chyba że to kolejna opowiastka wyssana z kciuka. Bo tych o kosmicznych zarobkach konowałów z Płocka było na tej stronie już wiele. A potem się okazywało że to nie ja słyszałem, tylko mojej głuchej babci opowiadał syn sąsiadki, który słyszał to od brata kolegi z wojska ;/

  • 5 miesięcy temu | ocena +6 / -9

   Ania

   To wprowadź obowiązek odpracowania w Polsce dla wszystkich - mechaników, inżynierów, informatyków a nawet murarzy, glazurników itd., też tu za darmo się uczą, a później jadą do pracy za granicę. Puknij się w głowę !!!.

  • 5 miesięcy temu | ocena +8 / -11

   Antek

   To zostań lekarzem i też jak twierdzisz będziesz miał tyle kasy, tylko do tego trzeba być zdolnym i mieć rozum, z nie pisać takie farmazony o wynagrodzeniu z kosmosu. Człowieku, czy wiesz jak trudno dostać się na medycynę, później ile jest nauki i jak trudno jest te studia skończyć. Później staż gdzie otrzymuje się grosze i specjalizacja oraz całe ... Rozwiń

   • 5 miesięcy temu | ocena +5 / -5

    Xxxxc

    Trzeba być zdolnym i mieć rozum,co ty za farmazony wypisujesz

  • 5 miesięcy temu | ocena +5 / -15

   ze świętej trójcy

   jacuś, takie brednie to możesz sąsiadowi cymbałowi sprzedawać

   • 5 miesięcy temu | ocena +14 / -2

    Jacek

    a za "wizytki" aby być szybo operowanym to ile trzeba dać ?!

 • 5 miesięcy temu | ocena +11 / -14

  Ratol

  No i tutaj widać na idealnym przykładzie politykę PIS. Przestaje się opłacać pracować bo lepiej jest poleżeć. Oczywiście elektorat szczęśliwi, pato dostaje 500+ wiec z ochrony zdrowia nie korzystają. Emeryci dostali 13 i 50 zł miesięcznie podwyżki tez szczęśliwi… ale ten pracujący obywatel, czy to lekarz czy sprzątaczka musi na social zasuwać… efek... Rozwiń

 • 5 miesięcy temu | ocena +34 / -0

  Powołać

  Nową dyrekcję w wojewódzkim komunistycznym szpitalu w Płocku. Dosyć rządów PSLu.

 • 5 miesięcy temu | ocena +29 / -0

  d tse

  Zmienić zarządzających....i to natychmiast.

 • 5 miesięcy temu | ocena +19 / -4

  avb

  bardzo dobrze, niech upadnie. nie ma pieniędzy, to nie ma pracy

 • 5 miesięcy temu | ocena +29 / -1

  Stażysta

  Polecałbym zacząć od rozwiązania problemu wykluczenia komunikacyjnego Płocka - będą pociągi, to będzie i komu dojeżdżać

 • 5 miesięcy temu | ocena +18 / -6

  Judasz Iskariota

  Jak się nie nadajesz na dra to zrezygnuj.

  • 5 miesięcy temu | ocena +12 / -6

   Judasz Iskariota

   Pslki minusują 🤣

 • 5 miesięcy temu | ocena +23 / -3

  Batem chołotę wybatożyć

  Zbuntowali się niewolnicy. Tak bywało w historii, ale są sposoby. Kajdany zacisnąć mocniej, chomoto założyć i niech orzą za miskę ryżu. Chwilka. Przecież mamy drugą dekade XXI wieku. Nikt nie wpadł na to, ze pracę trzeba płacić? Jakoś hydraulicy albo sprzedawcy nie zwalniają się masowo. Ci lekarze też znajdą bez problemu pracę, a derektor zostanie ... Rozwiń

  • 5 miesięcy temu | ocena +11 / -4

   Myśl logicznie

   A zapomniano dodać, ze Płock zostanie bez szpitala..

 • 5 miesięcy temu | ocena +27 / -16

  Stanczyk XXI

  Pogonic konowałow bo w dupach im sie przewraca. Pokazcie chocby jednego ktory nie okrada tak nie okrada pacjentów kierujac ich do gabinetow gdzie orzyjmuja prywatnie.....5 minut 150 zeta.... Powalac w kamasze i z rozkazem w karmanie wyslac do pracy w szpitalach a wszystkiie prywatne przychodnie zamknac z mocy prawa. Czy koniecznym jest zawolac ... Rozwiń

 • 5 miesięcy temu | ocena +11 / -7

  Szefie

  weź i sprywatyzuj szpital!!! Stawki będą godziwe. Pacjenci tylko skorzystają!!!

 • 5 miesięcy temu | ocena +31 / -5

  Dyrektor szpitala

  Koledzy lekarze - WRACAJCIE!!! kim ja będę kierował??? Szpital mi zamkną!!! I co pójdę na bezrobocie??? Przecież ja nic innego nie umiem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!