Reklama

Podwyżki, fundusze na stadion, Nowy Rynek, czyli budżet na 2018 rok

Opublikowano:
Autor:

Podwyżki, fundusze na stadion, Nowy Rynek, czyli budżet na 2018 rok - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Prezydent Płocka w piątek przedstawił inwestycje, które zostały ujęte w opiewającym na ponad miliard złotych budżecie na przyszły rok. A zatem na co można liczyć, a na co nie?

Prezydent Płocka w piątek przedstawił inwestycje, które zostały ujęte w opiewającym na ponad miliard złotych budżecie na przyszły rok. A zatem na co można liczyć, a na co nie?

To będzie rok wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze, to zwiększone środki w budżecie na inwestycje, w tym z dużym udziałem funduszy europejskich (uruchomionych później niż tego oczekiwał Ratusz, stąd ta kumulacja w 2018 roku). Po drugie, w 2018 roku miałaby być gotowa cała trasa północno-zachodnia, to również nowe autobusy, wiaty czy ścieżki rowerowe, a po trzecie, dla urzędującego prezydenta to również rok wyborczy, czyli ostateczny sprawdzian z tego, co obiecał.

- Budżet inwestycyjny będzie rekordowy. Zwiększy się dwukrotnie, a przy tym realizacja odbędzie się z udziałem tych samych osób – mówił prezydent w piątek na konferencji prasowej.

Dochody sięgną blisko miliarda złotych (995 mln zł), z kolei wydatki są planowane na poziomie miliarda 82 mln zł. Wydatki majątkowe, czyli środki na inwestycje, to 313 mln zł, w tym około 90 mln zł środków własnych, blisko 135 mln zł z Unii Europejskiej, to również środki zwrotne (z Banku Gospodarstwa Krajowego, kredyt z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, obligacje). Największe wydatki? Oświata, na którą Ratusz wyda blisko 300 mln zł (171 mln subwencja oświatowa, około 130 to są środki własne), a także wspomniane inwestycje. Zapłacimy znacznie wyższe janosikowe niż w 2016 roku - około 24 mln zł.

Ostatnio radny Marek Krysztofiak dopominał się o podwyżki dla pracowników administracji i obsługi, w tym w oświacie. W piątek prezydent zapowiedział przeznaczenie kwoty 5,5 mln zł na podwyżki dla osób zatrudnionych w miejskich jednostkach budżetowych, czyli pracowników administracji i obsługi m.in. w żłobkach, przedszkolach, szkołach, Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

[ZT]16939[/ZT]

Projekty współfinansowane z Unii są na około 200 mln zł (133 mln - z Unii, 67 mln - środki własne). Najważniejsze inwestycje współfinansowane ze środków unijnych:

- dokończenie drugiego i trzeciego etapu obwodnicy (53 mln zł),

- zakup 40 wiat, 25 autobusów, budowa parkingu przy cmentarzu komunalnym, rozbudowa ul. Łukasiewicza wraz ze ścieżką rowerową od skrzyżowania z ul. Tysiąclecia do skrzyżowania z ul. Długą,  budowa ścieżki rowerowej wzdłuż ulic Tysiąclecia i Mickiewicza. tu mamy rozdział środków między Miejski Zarząd Dróg (około 30 mln zł) a Ratusz (54 mln zł),

- magistrala rowerowa (R1) łącząca Podolszyce z centrum miasta,

- realizacja ul. Przemysłowej, Kostrogaj (blisko 16 mln zł w 2018 roku),

- nowa siedziba Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki (kontynuowanie i zakończenie realizacji, ponad 4 mln zł),

- rozpoczęcie budowy nowej Przemysłowej, czyli połączenie Kostrogaju z trzecim etapem obwodnicy (blisko 10 mln zł),

- pasaż Roguckiego (5 mln zł).

Projekt nabrzeża realizowany jest z własnych środków. - Cały czas walczymy o pozyskanie pieniędzy od Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów Unijnych – mówił prezydent. - Zamierzamy przeznaczyć 14,5 mln zł w 2018 roku.

Z udziałem środków z Banku Gospodarstwa Krajowego odbywa się budowa mieszkań przy ul. Kleeberga (pierwszy etap - 10 mln zł). Z inwestycji mieszkaniowych zwracał uwagę na rozpoczęcie remontu kamienicy przy ul. Sienkiewicza 38 (MZGM-TBS, zakończenie w 2019 roku).

W przyszłym roku powinna rozpocząć się realizacja południowej części Nowego Rynku (5,5 mln zł). - A także na zupełną zmianę na początku ul. Tumskiej – dopowiadał, odnosząc się do stworzenia pierwszej w Płocku strefy woonerf.

Pozostałe inwestycje to m. in.:

- stadion przy Łukasiewicza (na rozpoczęcie 3 mln zł)

- kolejne budynki na osiedlu Miodowa-Jar (2 mln zł),

- rozdział kanalizacji (rezerwa 3,5 mln zł, realizacja: ul. 3 Maja, Piękna, w części Kobylińskiego,

- budowa Filtrowej, w tym roku nie udało się z przetargami, dlatego środki zostaną zwiększone w 2018 roku,

- dokończenie Miejskiego Przedszkola nr 3 przy ul. Gałczyńskiego (0,5 mln zł),

- rozpoczęcie generalnego remontu Miejskiego Przedszkola nr 6 przy ul. Łączniczek 14 (przebudowa za 3,5 mln zł, a jak tłumaczono jest on „narzucony głównie ze względu na przepisy przeciwpożarowe”, aby poprawić bezpieczeństwo),

- realizacja sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej nr 18 (3 mln zł),

- rozbudowa ul 3 Maja z przebiciem do ul. Jachowicza,

- Mediateka, środki na realizację otrzyma spółka Inwestycje Miejskie (1,5 mln zł), ale może uda się pozyskać środki z Banku Gospodarstwa Krajowego,

- 1,5 mln zł na tereny zielone i parki rekreacyjne (w tym plac zabaw na starówce)

- park na osiedlu Miodowa (1,5 mln zł),

- zagospodarowanie terenu przy przedszkolu w Imielnicy (1,5 mln zł),

- remont ul. Zielonej (ok 1,5 mln zł),

- kolejny etap remontu internatu Siedemdziesiątki, zakończy się pewnie w 2019 (wraz z remontem stołówki),

- placówka opiekuńczo-wychowawcza przy ul. Południowej 13 (1 mln zł),

- rower miejski,

- dokończenie budowy jednostki ratowniczo-gaśniczej na Radziwiu (około 800 tys. zł)

- budowa łącznika Imielnica – Rzeczna (około 300 tys. zł),

- projekty z budżetu obywatelskiego, realizacja tężni solankowej na Winiarach, dokończenie budowy flow parku (w tym roku już raczej się nie uda),

- budowa ul. Maneżowej, przebudowa ul. Pocztowej

- realizacja parkingu przy zoo obok strzelnicy miejskiej,

- nowe chodniki na ul. Kościuszki,

- skwer na Kochanowskiego.

A czego nie ma? Nie ma środków na przedszkole przy ul. Kossobudzkiego. - Jest wiele ulic, placówek oświatowych wymagających realizacji – stwierdził prezydent. - Czekają nas duże wydatki na oświatę i trzeba będzie tych pieniędzy szukać w trakcie roku, w tym pukając po nie do ministerstwa, bo jest to związane z reformą oświaty. A ten budynek przedszkola może jeszcze normalnie funkcjonować. Przypominam, że mamy jeszcze jedno przedszkole zbudowane w systemie ciechanowskim na ul. Mikołaja Reja. Nie można dokonać adaptacji segmentu na potrzeby przedszkola, bo jeszcze dwa lata potrwa wygaszanie gimnazjów i będą tam jeszcze dzieci. Decyzja o modernizacji to raczej 2019 albo 2020 rok. Pomysł z tym przedszkolem na pewnym etapie rzeczywiście się pojawił, ale reforma edukacji bardzo mocno go zmodyfikowała. Z niczego się nie wycofujemy. Adaptacja będzie, tylko nie w 2018 roku.

Czego jeszcze nie ma? Sali koncertowej. - Cały czas jesteśmy na etapie ustalenia lokalizacji – tłumaczył Andrzej Nowakowski. - Ta jeszcze nie jest przesądzona.

- Są dwie lokalizacje, tyle że każda z nich obarczona jakimś ryzykiem i każda generuje konkretne koszty – dodawał wiceprezydent Jacek Terebus.  

[ZT]16802[/ZT]

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE