Radny miejski Emil Brzeszcz złożył interpelację w sprawie utworzenia strefy „Kiss and Ride” w rejonie SP nr 22, wzdłuż ulicy Generała Grzmota-Skotnickiego.
O co chodzi? Kiss and ride (z ang. pocałuj i jedź) to wyznaczone miejsce, służące do krótkiego postoju (ok. 1-2 min.), spotykane zwłaszcza przy dworcach, lotniskach, centrach przesiadkowych i szkołach. Na przykład po to, by odwieźć dziecko do szkoły i na chwilę się przy niej zatrzymać.
Inicjatywa utworzenia takiej strefy została zgłoszona przez Radę Mieszkańców Osiedla Podolszyce Południe i spotkała się z poparciem Rady Rodziców oraz dyrekcji szkoły.
- Wszyscy wskazują na pilną potrzebę poprawy bezpieczeństwa dzieci oraz usprawnienia ruchu drogowego w tym rejonie. Obecnie brak dedykowanego miejsca do krótkiego postoju powoduje chaos komunikacyjny, blokowanie ulicy oraz realne zagrożenie dla uczniów w godzinach szczytu - podkreśla Emil Brzeszcz.
Problem dotyczy zarówno ul. Generała Grzmota-Skotnickiego, jak i ul. Czwartaków. Gdy rodzice próbują zatrzymywać się na chwilę, powstają korki i zwiększa ryzyko wypadków.
- Proponuję wyznaczenie kilkunastometrowej strefy „Kiss and Ride” z limitem postoju do 2 minut, co pozwoli na uporządkowanie ruchu drogowego, zwiększenie bezpieczeństwa uczniów, szczególnie tych z niepełnosprawnościami, oraz zmniejszenie uciążliwości dla innych uczestników ruchu drogowego - dodaje radny.
Zaznacza, że takie rozwiązania z powodzeniem funkcjonują już w wielu miastach,. np. w Łodzi, Warszawie, Gdańsku, Mińsku Mazowieckim.
Na interpelację odpowiedział wiceprezydent Płocka Piotr Dyśkiewicz.
- Po otrzymaniu pisemnej prośby w tej samej sprawie od Rady Mieszkańców Osiedla Podolszyce Południe i Rady Rodziców wspólnie z dyrektor SP nr 22 wystosowano odpowiedź informującą o pozytywnym jej przyjęciu przez prezydenta Andrzeja Nowakowskiego i podjętych działaniach przez Wydział Transportu Publicznego i Inżynierii Ruchu Drogowego Urzędu Miasta Płocka - informuje wiceprezydent.
Sprawa ma zostać omówiona i rozpatrzona podczas najbliższej wizji w terenie w ramach cyklicznie odbywających się spotkań przedstawicieli Wydziału Transportu Publicznego i Inżynierii Ruchu Drogowego, Miejskiego Zarządu Dróg, Wydziału Ruchu Drogowego KM Policji i Straży Miejskiej w Płocku.
- Dokonane na spotkaniu ustalenia pod kątem możliwości fizycznych i prawnych wprowadzenia postulowanych zmian będą podstawą do dalszego postępowania - zapewnia Piotr Dyśkiewicz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.