Reklama

Po drugiej stronie miał siedzieć amerykański żołnierz. Kobiety dały się oszukać

Opublikowano:
Autor:

Po drugiej stronie miał siedzieć amerykański żołnierz. Kobiety dały się oszukać - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Policja cały czas nagłaśnia przypadki próby oszustw, nie tylko na seniorach. Nie bez powodu, bo naciągacze wymyślają coraz to nowe sposoby i stosują skuteczne socjotechniki. Policjanci na Mazowszu w ostatnim czasie dostali kilka zgłoszeń dotyczących oszustw, a ci nie mają oporów przed podawaniem się np. za amerykańskiego żołnierza.

Policja cały czas nagłaśnia przypadki próby oszustw, nie tylko na seniorach. Nie bez powodu, bo naciągacze wymyślają coraz to nowe sposoby i stosują skuteczne socjotechniki. Policjanci na Mazowszu w ostatnim czasie dostali kilka zgłoszeń dotyczących oszustw, a ci nie mają oporów przed podawaniem się np. za amerykańskiego żołnierza. 

Oszuści są jak hydra-kiedy tylko policjanci ujawnią jedną z metod i zdołają ją nagłośnić w społeczeństwie, pojawiają się kolejne. Dlatego w kontaktach z obcymi trzeba przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek, a niestety, nie wszystkim się to udaje. Okazuje się jednak, że nawet to może nie wystarczyć, bo przestępcy znając nasz numer telefonu oraz bank, w którym posiadamy konto, mogą próbować przekierować połączenia na swoje numery. Inną metodą jest wyłudzenie duplikatu karty SIM, a wtedy przejmują kontrolę nad kontem i dokonują transakcji. 

Policjanci na Mazowszu prowadzą też kilka spraw oszustw, przy których użyto komunikatorów internetowych. Pamiętajcie, że nigdy nie macie 100 proc. pewności, kto siedzi po drugiej stronie.

- Przy jego pomocy została rozesłana wiadomość do osób z listy znajomych osoby zgłaszającej, z prośbą o wykonie przelewu na wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Znajoma zgłaszającej, odpowiadając na jej prośbę, przelała pieniądze. Zgłaszająca dowiedziała się o całej sytuacji godzinę później, gdy inna koleżanka zadzwoniła do niej i zapytała, czy naprawdę potrzebuje pieniędzy na ubezpieczenie - opisują sprawę policjanci. 

Funkcjonariusze przytaczają też sytuację z Grójca, gdzie 35-letnia kobieta dała się naciągnąć na historię o... amerykańskim żołnierzu. 

- Kobieta poznała w internecie mężczyznę, który podawał się za amerykańskiego żołnierza kończącego służbę w Iraku. Tłumaczył kobiecie, że żołdu, który otrzymał na koniec służby nie może przewieźć do kraju, ale może pieniądze wysłać w paczce. Kobieta miała mu pomóc i pokryć koszt przesyłki, który miał wynieść ok. 20 tys. zł - przytaczają policjanci. 

Podobna historia spotkała też płocczankę. 

- Oszust w prowadzonej e-mailowej korespondencji posługiwał się językiem polskim. Aby uwiarygodnić swoją wersję przesyłał kobiecie swoje zdjęcia w mundurze żołnierza. W rozmowach z 34–latką pytał o jej życie osobiste, o sytuację finansową w jakiej się znajduje. Dodatkowo zapewniał płocczankę o swoim planach osobistych wobec niej. Stosowane przez oszusta metody zakończyły się przekazaniem na jego ,,rachunek ” znacznej sumy pieniędzy. 

Policjanci ostrzegają przed korespondencją z nieznajomymi, a także obietnicą "szybkich pieniędzy" czy prośbami o datek czy przelew. Oszuści często piszą niektóre słowa wielkimi literami, co jest prostą, ale skuteczną socjotechniką. Należy też sprawdzić działanie karty SIM. Jej awaria może być znakiem, że oszuści właśnie rozpoczęli korzystanie z nieuczciwie pozyskanego duplikatu. Wówczas należy szybko skontaktować się z bankiem oraz z operatorem. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE