Reklama

Płocki wątek w filmie o pedofilii wśród księży

Opublikowano:
Autor:

Płocki wątek w filmie o pedofilii wśród księży  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niespełna tydzień po premierze filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" obraz ma ponad 18 mln wyświetleń. Okazuje się, że można się w nim również dopatrzyć wątku płockiego.

Niespełna tydzień po premierze filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" obraz ma ponad 18 mln wyświetleń. Okazuje się, że można się w nim również dopatrzyć wątku płockiego. 

Chodzi o księdza biskupa Andrzeja Suskiego, który w filmie jest oskarżany o krycie księdza pedofila. W 2013 roku w Mszanie powiesił się 14-letni ministrant. 

- Byłem u biskupa i powiedział, że go nie ruszy. Biskupowi powiedziałem, a biskup: ojej, panie, to by trzeba było udowodnić". Mówię: księże biskupie, za pół godziny przywiozę trzech rodziców. "Ojej panie, to już jest dziesiąta", bo tu jakieś ceremonie były i skończyły się przed 10:00. "A to 10:00 i trzeba by odpocząć". I tak mnie załatwił - mówi w materiale jeden z mieszkańców miejscowości Mszano w województwie kujawsko pomorskim. 

Biskup miał tuszować fakty nadużyć swojego podwładnego.

[YT]https://youtu.be/BrUvQ3W3nV4?t=3847[/YT]

Andrzej Suski urodził się w 24 grudnia 1941 roku w Płocku, jest absolwentem Małachowianki i Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, gdzie później był również wykładowcą. W latach 1986-1992 pełnił funkcję biskupa pomocniczego płockiego, w latach 1992-2017 biskupa diecezjalnego toruńskiego. 

Ks. biskup Andrzej Suski wydał oświadczenie, w którym odrzuca zarzuty. 

Biskup Andrzej Suski odrzuca zarzuty postawione mu w liście otwartym Toruńskiego Strajku Kobiet oraz przez p. Arkadiusza Brudzińskiego ze Stowarzyszenia Polska Laicka, dotyczące rzekomego ukrywania czynów pedofilskich trzech księży diecezji toruńskiej: Pawła K., Andrzeja S., Jarosława P.

Przypadek Pawła K. nigdy nie był zgłaszany władzy diecezjalnej i nie dotyczy on diecezji toruńskiej. Natomiast w dwóch pozostałych przypadkach, bezpośrednio po ich formalnym zgłoszeniu, zastosowano w pełni obowiązujące wówczas procedury kościelne i przepisy prawa państwowego. Na czas postępowania wyjaśniającego obydwaj duchowni zostali pozbawieni swoich stanowisk duszpasterskich. Trybunał diecezjalny przeprowadził postępowania wyjaśniające, a dokumentacja została przesłana do Stolicy Apostolskiej. Ofiary przestępstw zostały pouczone o ich prawie do zgłoszenia sprawy w prokuraturze państwowej. W rezultacie tych działań jeden z duchownych został wydalony ze stanu duchownego dekretem potwierdzonym przez Stolicę Apostolską, drugi został suspendowany po prawomocnym wyroku sądowym, czyli nałożono na niego karę zakazującą wykonywania jakichkolwiek czynności kapłańskich. Obecnie odbywa karę więzienia.

Nie jest prawdą również to, że bp Andrzej Suski „nigdy nie zainteresował się losem ofiar, nie zadeklarował pomocy”. Kuria dysponuje potwierdzeniami opłat za terapię psychologiczną, udzielaną tak długo jak była ona potrzebna.

Zarzuty stawiane byłemu biskupowi diecezji toruńskiej w sprawie tuszowania przestępstw pedofilii są bezpodstawne i naruszają jego dobra osobiste.

Ponadto oskarżenia byłego księdza Andrzeja Srebrzyńskiego względem biskupa Suskiego, w liście skierowanym do „Gazety Pomorskiej”, są bezpodstawne i kłamliwe.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE