Reklama

Płocka pasterka transmitowana na żywo

Opublikowano:
Autor:

Płocka pasterka transmitowana na żywo - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pasterka z płockiej katedry będzie transmitowana przez Polskie Radio. Zgodnie z tradycją, rozpocznie się o północy. A o której zostaną odprawione msze pasterskie w innych płockich kościołach?

Pasterka z płockiej katedry będzie transmitowana przez Polskie Radio. Zgodnie z tradycją, rozpocznie się o północy. A o której zostaną odprawione msze pasterskie w innych płockich kościołach?

Jak zapowiedział proboszcz parafii katedralnej, ks. Stefan Cegłowski, tegoroczna pasterka, którą w nocy z Wigilii na pierwszy dzień świąt odprawi biskup płocki Piotr Libera, będzie transmitowana na żywo przez radiową Jedynkę. Z tego względu w Wigilię od 10.00, gdy zakończy się poranna msza, do 22.00 katedra będzie zamknięta.

Akurat w katedrze msza upamiętniająca oczekiwanie pasterzy sprzed ponad dwóch tysięcy lat rozpocznie się, zgodnie z tradycją, dokładnie o północy.  Ale choć - jak pisał ordynariusz płocki abp Antoni Julian Nowowiejski w wydanym w 1931 r. w Płocku „Ceremoniale parafialnym”, „msza odprawiana solennie o północy nazywa się pasterką; rozpoczynać należy nie wcześniej, jak po uderzeniu 12-ej godziny”, w ostatnich latach nie jest to regułą i coraz częściej w wielu kościołach odprawia się ją wcześniej. O tym jednak, jak silne jest przywiązanie katolików na całym świecie do tej tradycyjnej godziny rozpoczęcia pierwszej mszy bożonarodzeniowej może świadczyć poruszenie, jakie wywołała wiadomość sprzed sześciu lat, że watykańska pasterka zostanie odprawiona przez papieża Benedykta XVI nie o północy, ale dwie godziny wcześniej.

W Płocku większość pasterek zostanie odprawionych o 24.00 – tradycyjną godzinę wybrały Stanisławówka, fara, a także parafie pw. św. Jana Chrzciciela, św. Jadwigi Królowej na Wielkiej Płycie,  św. Krzyża na Podolszycach Północ i św. Wojciecha na Podolszycach Południe, a także parafia św. Maksymiliana na Górkach, św. Aleksego w Trzepowie i parafia św. Jakuba Apostoła w Imielnicy.

Pół godziny wcześniej, czyli o 23.30 rozpoczyna się pasterka w kościele pw. Ducha św., na Skarpie, natomiast w parafiach: św. Józefa na Cholerce i pw. Matki Boskiej Fatimskiej na Międzytorzu będą dwie msze nazywane pasterkami – jedna o 22.00, druga o północy.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE