reklama
reklama

Płock został "Bałtycką Perłą Kultury 2025". Co to w zasadzie oznacza i kto skorzysta?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Miecznik

Płock został "Bałtycką Perłą Kultury 2025". Co to w zasadzie oznacza i kto skorzysta? - Zdjęcie główne

foto Tomasz Miecznik

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKilka dni temu urząd miasta pochwalił się, że Płock otrzymał tytuł "Bałtyckiej Perły Kultury 2025". O co chodzi i kto skorzysta na tym tytule?
reklama

Chyba każdy w Płocku kojarzy utwór "Wojenka" kapeli Lao Che, gdzie w jednej ze zwrotek pada hasło "Płock żąda dostępu do morza". Fakty są jednak takie, że do Morza Bałtyckiego, w najlepszym przypadku, z Płocka jest ok. 250 kilometrów i w najbliższych latach to się raczej nie zmieni. 

Okazuje się, że Płock stanął jednak w wyścigu o bycie polską "Bałtycką Perłą Kultury 2025". W szranki stanęły także:

  • Gniew
  • Gmina Kobylinki,
  • Słupsk,
  • Swołowo,
  • Tarnogród.

Wygrał Płock.

- Międzynarodowe jury programu BSR Cultural Pearls ogłosiło, że Płock znalazł się wśród sześciu gmin z regionu Morza Bałtyckiego, którym przyznało tytuł Bałtyckiej Perły Kultury 2025 - przekazał urząd miasta.

reklama

Oprócz Płocka ten tytuł otrzymały inne miasta, także niekoniecznie leżące nad Morzem Bałtyckim:

  • Helsingobrg (Szwecja),
  • Peipsiaare (Estonia),
  • okręg Alytus (Litwa),
  • Kaskinen-Kasko (Finlandia),
  • Smiltene (Łotwa).

Ratusz przekazał, że w 2025 roku skorzysają 2 osiedla, najbardziej oddalone od centrum - Borowiczki i Winiary. Poprosiliśmy ratusz o sprecyzowanie pomysłu.

- Program Bałtyckie Perły Kultury zakłada ożywienie lokalnych społeczności z ich aktywnym udziałem. Pomysł polega na tym, by na leżące w oddaleniu od centrum osiedla wysłać doświadczonych animatorów, których zadaniem będzie zaktywizować mieszkańców i zaangażować ich w tworzenie, organizowanie wydarzeń kulturalnych. Naszym celem nie jest „zaniesienie" na osiedla gotowych, dużych, cyklicznych wydarzeń. Ale „zobaczenie" co jest mieszkańcom – w zakresie imprez kulturalnych – potrzebne i pokazanie, w jaki sposób mogą takie wydarzenie kulturalne zorganizować. Chcemy pokazać im ścieżkę dostępu do źródeł finansowania ich pomysłów i jak mogą współpracować z różnymi instytucjami kultury. Zakładamy, że zrealizowanie Programu będzie miało walor edukacyjny – zostawimy na tych osiedlach ludzi z umiejętnościami, które w przyszłości pozwolą im samodzielnie (już bez pomocy animatorów) organizować różne przedsięwzięcia. Pozostaną z poczuciem decyzyjności i będą znali swoje możliwości, i będą czuć się bardziej związani z miejscem, w którym żyją i ze swoją społecznością - precyzuje ratusz.

reklama

Na razie program zapewnia dofinansowania. Pula tzw. środków zalążkowych to 5 tys. euro (ok. 21. tys. złotych). 

- Ważne w tym przedsięwzięciu jest jeszcze to, że przyznanie tytułu Bałtyckie Perły Kultury wprowadza dany ośrodek w sieć podobnych samorządów i pozwala tym lokalnym społecznościom nawiązywać kontakty i wymieniać się doświadczeniami - podkreśla ratusz. 

Partnerem i koordynatorem programu jest Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama