Od kilku lat płace w ochronie zdrowia sukcesywnie rosną – to założenie ustawowe. Kolejna podwyżka zaplanowana jest na lipiec 2026 roku. Problem polega jednak na tym, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie waloryzuje wysokości kontraktów w takiej kwocie, by zapewnić zagwarantowane podwyżki. Szpitale mogą się ratować poprzez zarabianie pieniędzy na tzw. nadwykonaniach. Są procedury medyczne – np. porody czy porady ambulatoryjne – na które nie ma żadnego limitu. Są jednak i takie, które są limitowane. Placówki najczęściej mogą wykonać więcej procedur – mają sprzęt, mają ludzi. To są właśnie tzw. nadwykonania.
Jak tłumaczy Marek Stawicki, prezes Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, placówka w ten sposób mogła „zarabiać” na pokrycie dziury budżetowej. Tak było do 2024 roku, kiedy to w kasie NFZ zaczęło brakować pieniędzy. Jak mówi prezes, działanie przypominało trochę „skok na główkę i zobaczymy, czy jest woda”. Okazało się, że wody trochę jest – szpitale może nie połamią sobie kręgosłupów, ale bez szwanku też nie wyjdą. Dziura budżetowa w Funduszu wynosi obecnie kilkanaście miliardów złotych. Dziś już wiadomo, że kasy na wszystko po prostu zabrakło.
– Propozycję dostaliśmy pod koniec marca. Z grubsza sprowadzała się do tego, że NFZ proponował – w zależności od zakresu – zapłatę od pięćdziesięciu do stu procent wartości świadczeń. W sumie musieliśmy się zrzec mniej więcej półtora miliona złotych. Pozostała kwota jest w trakcie wypłacania – mówi Marek Stawicki, prezes PZOZ-u, do którego należy m.in. Szpital św. Trójcy.
PZOZ na bieżąco był rozliczany z nielimitowanych procedur, natomiast „niepewne” było 6 mln złotych. Placówka otrzyma 4,5 mln zł. Co to oznacza? Gdzieś trzeba zacisnąć pasa. Konkretne decyzje jeszcze przed włądzami szpitala, ale wygląda na to, że po prostu będzie mniej nadwykonań.
– Myślę, że na pewno liczba zabiegów ortopedycznych zostanie zredukowana. Pozostałe – to na razie kwestia, nazwijmy to, „do decyzji” – mówi Stawicki.
Zapewne wydłużą się m.in. kolejki do wstawiania endoprotez. Już teraz na taki zabieg trzeba czekać około roku – w 2025 roku kolejka się wydłuży.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.