Na pomoc zwierzętom z Ukrainy. Co można zrobić?
Tragiczne wydarzenia w Ukrainie dotykają zarówno zwierząt domowych jak i tych znajdujących się w ogrodach zoologicznych. W serwisie zrzutka.pl utworzona została zbiórka pod nazwą „Razem dla Ukraińskich Ogrodów Zoologicznych” .
„W najgorszej sytuacji znajduje się obecnie Feldman Ekopark w obwodzie charkowskim. Na teren ogrodu spadły bomby niszcząc infrastrukturę ogrodu zoologicznego. W wyniku odniesionych ran zginęła niestety część zwierząt. W niezwykle trudnej sytuacji znajduje się również Kijowskie Zoo. Ogród jest zamknięty, a pracownicy pozostają przy zwierzętach przez całą dobę, by zapewnić im należytą opiekę. Aktualnie ewakuacja zwierząt z Zoo nie jest możliwa. Na szczęście wbrew porannym doniesieniom żadne zwierzę nie ucierpiało podczas bombardowania okolic ogrodu” – czytamy w opisie zbiórki.
Wiadomość o zorganizowanej zbiórce udostępniło między innymi płockie zoo. Na facebookowym profilu pojawiła się informacja na temat możliwości wsparcia ukraińskich ogrodów zoologicznych.
„Sytuacja na Ukrainie jest tragiczna. Pomagamy, wspieramy - ile kto może. Nie zapominamy również o tamtejszych ogrodach zoologicznych, a Fundacja PANDA z Warszawy utworzyła zbiórkę środków dla ukraińskich ZOO. Warszawskie ZOO oraz ZOO Łódź są w kontakcie z UAZA - Zrzeszeniem Ukraińskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów i na bieżąco monitorują potrzeby. Wpłacamy, ile kto może i Was również zachęcamy do tej formy pomocy zwierzętom w przetrwaniu lub wydostaniu się z tego piekła” – czytamy w poście ZOO Płock.
Na pomoc ukraińskim zwierzakom rusza także schronisko dla zwierząt w Płocku. W jego siedzibie przy ulicy Parowej 20 zorganizowano zbiórkę niezbędnych artykułów dla czworonogów. Pracownicy solidaryzują się z Ukrainą i oferują swoją pomoc w zbieraniu darów dla zwierząt.
„Praktycznie każdego dnia z Płocka wyjeżdżają transporty z pomocą dla potrzebujących. Wśród potrzebujących są także zwierzęta domowe, które wraz z właścicielami uciekają z okupowanego kraju. Dla chcących pomóc: zbierzmy wspólnie transportery dla zwierząt oraz karmę. Możecie przynieść te rzeczy do nas, a my przekażemy je osobom, które w najbliższych dniach zaplanowały jechać w stronę granicy” – czytamy na facebookowym profilu.
Do kiedy można przynosić dary dla zwierzaków? O szczegóły zapytaliśmy przedstawicielkę schroniska.
„Zbieramy cały czas i partiami będziemy zawozić do Urzędu Miasta, a stamtąd transport udaje się do Żytomierza - pierwszy pojechał dziś rano. Zależy nam, żeby transporty docierały w głąb Ukrainy, bo na granicy z tego co nam wiadomo tej pomocy jest dużo. Szukamy kontaktu z organizacjami, które dowiozłyby pomoc do schronisk” – mówi pani Marta Krasuska.
Na lokalnych grupach w na portalach społecznościowych płocczanie oferują swoją pomoc obywatelom Ukrainy, nie zapominają też jednak o ich czworonożnych towarzyszach. Mieszkańcy Płocka są gotowi zagwarantować uchodźcom tymczasowe zakwaterowanie, w wielu postach pojawia się również informacja o chęci przyjęcia pod swój dach zwierzaków.
Zwierzęta z Ukrainy. Ministerstwo ułatwiło procedurę ich przewożenia
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że obywatelom Ukrainy zostanie ułatwione przewożenie zwierząt domowych przez polską granicę – dotyczy to psów, kotów i fretek. Główny Inspektorat Weterynarii przygotował tymczasową procedurę dotyczącą przewożenia zwierząt towarzyszących z terytorium Ukrainy do UE ułatwiającą ten proces – minimalnym wymogiem dla zwierząt domowych ma być posiadanie mikrochipa i ważne szczepienie przeciw wściekliźnie. Szczegółowe informacje znajdują się w komunikacie na stronie GIW.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.