Reklama

Reklama

Płock chce pieniędzy z trzeciej transzy Funduszu Inwestycji. - To będą ważne inwestycje dla miasta

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Płock chce pieniędzy z trzeciej transzy Funduszu Inwestycji. - To będą ważne inwestycje dla miasta - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Włodarz miasta po raz kolejny poruszył temat rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, a konkretniej braku wsparcia dla zgłoszonych przez Płock projektów. - Nawet pobieżna analiza tego konkursu pokazała, że jedynym kryterium była polityka – przekonywał Andrzej Nowakowski. Pomimo tego zapowiedział, że Płock nadal będzie ubiegać się o te środki. Tym razem w trzeciej transzy programu.

Reklama

Przypomnijmy, złożono 17 wniosków o dofinansowanie płockich inwestycji w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Wśród nich były m.in. remont ul. Wyszogrodzkiej, przebudowa ul. Granicznej, budowa stadionu Wisły Płock czy sali koncertowej. Wartość wszystkich inwestycji przekraczała 615 mln złotych. 8 grudnia rząd rozstrzygnął konkurs. Żadna z 17 inwestycji, o które wnioskował ratusz, nie została uwzględniona.

Według włodarza miasta, sposób rozdzielania pieniędzy był co najmniej niejasny. W jego opinii kłóci się on z ideą powstania całego programu.

- Od samego początku ten fundusz miał rekompensować samorządom straty poniesione w wyniku pandemii koronawirusa - przekonywał Andrzej Nowakowski. - To straty, które w przypadku Płocka poniosła chociażby komunikacja miejska, której nie objęła żadna rządowa tarcza. Jako samorząd przekazaliśmy kilka milionów też płockiemu ZOO, bo przez decyzję rządu był on bez sensu zamknięty - wracał pamięcią podczas spotkania z dziennikarzami.

Prezydent Płocka dziękował za środki, które miasto otrzymało w ramach pierwszej transzy programu. Przyznał, że wówczas faktycznie miasto otrzymało prawie 16 mln złotych. 

- Faktycznie Płock dostał słynny czek  - wspominał Nowakowski. - Początkowo był on bez pokrycia, później jednak pieniądze wpłynęły na konto. W pierwszej transzy programu przygotowano pulę 5 mld złotych, która została proporcjonalnie podzielona na wszystkie gminy. Teraz jednak podział pieniędzy jest niejasny - powiedział.

Prezydent Płocka w dość dosadnych słowach skomentował kryteria podziału środków. Jego zdaniem rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to metoda na promowanie tych samorządów, które sympatyzują z Prawem i Sprawiedliwością. 

- Pieniądze otrzymały tylko te okoliczne gminy, które są blisko Prawa i Sprawiedliwości - stwierdził. - Region radomski otrzymał kilkadziesiąt razy więcej niż region płocki, a sam Radom na przykład 30 mln złotych na budowę wiaduktu prowadzącego do nowego lotniska. Powiat siedlecki zaś otrzymał dofinansowanie na wszystkie złożone wnioski. Powiat płocki, przypomnijmy, na żadną - porównywał podczas konferencji.

Pomimo tego, włodarz miasta zapowiedział, że miasto będzie dalej ubiegało się o środki z programu, w którym nabór wniosków trwa. Tym razem złożone zostaną trzy wnioski: o 40 mln zł dofinansowania na wiadukt nad Brzeźnicą, 19 mln na dokończenie ul. Granicznej i 20 mln na remont Chopina z budową odwodnienia wiaduktu. – Można wnioskować o dofinansowanie do trzech inwestycji i to robimy. Zobaczymy jak tym razem te środki zostaną podzielone – mówił Nowakowski.  

Już teraz jednak prezydent Płocka zwrócił się do premiera m.in. o wyjaśnienie tego, jakie są szczegółowe kryteria oceny wniosków w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych. 

- Zwróciłem się o to w trybie informacji publicznej, jako Andrzej Nowakowski - nie jako prezydent Płocka - zdradził włodarz miasta. - Jak każdy obywatel mam prawo do takich informacji - mówił na zakończenie.

Nabór wniosków w ramach trzeciej transzy rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trwa do 28 grudnia 2020 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy