Reklama

Reklama

Płock bez dyspozytorni karetek. - Zabrakło chęci współpracy ze strony wojewody

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fot. Portal Płock

Płock bez dyspozytorni karetek. - Zabrakło chęci współpracy ze strony wojewody - Zdjęcie główne

foto Fot. Portal Płock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Po płockiej dyspozytorni karetek nie ma już śladu. To co pozostało to niesmak. Jak przekonują w płockim pogotowiu, wynika on z chaosu informacyjnego oraz braku chęci kontaktu ze strony wojewody. – Nie odbywały się żadne spotkania i rozmowy, były tylko pisma – opowiada Lucyna Kęsicka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku. Jak wygląda teraz sytuacja w płockiej stacji pogotowia? Co z pracownikami byłej dyspozytorni?

Reklama

We wtorek, 29 grudnia, o godzinie 1 nad ranem, przestała funkcjonować dyspozytornia karetek w Płocku. Jej zdania przejęła jednostka w Radomiu. Decyzją wojewody mazowieckiego los płockiej jednostki podzieliła także dyspozytornia w Ostrołęce.

Jak przekonuje Lucyna Kęsicka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku, zabrakło przede wszystkim chęci komunikacji na linii wojewoda-pogotowie oraz pewnej gotowości do weryfikacji swoich poglądów. Porozumiewanie się z przedstawicielem rządu odbywało się głownie listownie. 

- Zabrakło chęci współpracy. Nie było żadnych spotkań i rozmów, były tylko pisma, których często nie podpisywał nawet sam wojewoda. Często kontaktował się z nami po prostu pracownik urzędu - zdradziła Kęsicka w rozmowie z nami. - Dla nas to uwłaczające, bo kwestia dyspozytorni była bardzo ważna dla pacjentów tej części Mazowsza. Pan wojewoda powinien osobiście wymieniać doświadczenia. Tych z całą pewnością mamy więcej - przekonuje dyrektor płockiej stacji.

Na niewłaściwy sposób komunikacji ma wskazywać m.in. dezorientacja informacyjna, z którą mieliśmy do czynienia jeszcze w listopadzie 2020 roku. Wówczas podano przecież, że dyspozytornia w Płocku zostanie utrzymana, by raptem kilka dni później się z tego wycofać. Jak przekonują w płockim pogotowiu, panował duży chaos informacyjny.

- Do połowy listopada myśleliśmy, że dyspozytornie pozostaną w takim kształcie jak do tej pory. Miało być ich nadal pięć - wyjaśnia Kęsicka. - I tak się stało, choć, jak się okazało, zmieniły one swoje lokalizacje. Dyspozytornia na Płock ma lokalizację w Radomiu do 30 marca 2021 roku. Pracujący tam ludzie odpowiadają jednak nie nam, a wojewodzie - precyzuje.

W tej chwili w miejscu płockiej dyspozytorni nie ma niczego. Sprzęt został oddany, a na miejscu trwało sprzątanie i oddawanie pomieszczeń. 

- Wynajmowaliśmy je od straży pożarnej, więc zrobiliśmy porządki i oddajemy pomieszczenia - wyjaśnia szefowa wojewódzkiej stacji pogotowia w Płocku. - Dyspozytorni karetek jako takiej już nie ma. Nie ma już sprzętu, przeniesiono też pracujących przy nim ludzi. Pozostała nam tylko dyspozytornia transportu  medycznego, która znajduje się przy ul. Armii Krajowej - dopowiada.

A co z pracownikami? Jak udało nam się dowiedzieć – wszyscy zostali zagospodarowani do innych zadań. Nikt nie zdecydował się natomiast na pracę w dyspozytorni w Radomiu.

- Ratownicy przeszli do zespołów wyjazdowych - wyjaśnia Lucyna Kęsicka. - Część osób trafiło do dyspozytorni wykorzystywanej do spraw transportu medycznego i transportu sanitarnego. Wszyscy pracownicy zostali zagospodarowani. Żaden nie przeszedł na etat do pana wojewody - wyjaśnia. 

Przypomnijmy, dyspozytornia w Płocku została wyłączona w nocy. Placówka miała godzinę na zdemontowanie, spakowanie i przygotowanie do transportu sprzętu. Od 1 stycznia za tworzenie i prowadzenie dyspozytorni odpowiada wojewoda mazowiecki. Likwidacji dyspozytorni w Płocku i Ostrołęce sprzeciwili się m.in. radni województwa mazowieckiego i władze pogotowia. Jak się później okazało – bezskutecznie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy