Reklama

Płocczanin do prezydenta: Mieszkańcom Radziwia też się coś należy

Opublikowano:
Autor:

Płocczanin do prezydenta: Mieszkańcom Radziwia też się coś należy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dlaczego wciąż nie ma w Radziwiu stacji Płockiego Roweru Miejskiego albo stacjonującej po tamtej stronie Wisły karetki pogotowia - m.in. takie tematy poruszano na spotkaniu prezydenta Płocka z mieszkańcami osiedla.

Dlaczego wciąż nie ma w Radziwiu stacji Płockiego Roweru Miejskiego albo stacjonującej po tamtej stronie Wisły karetki pogotowia - m.in. takie tematy poruszano na spotkaniu prezydenta Płocka z mieszkańcami osiedla.

Na czym polega zdaniem włodarza miasta fenomen Radziwia? Wyjaśniał na spotkaniu zorganizowanym w czwartek w tamtejszej szkole:

– Poza wysoką atmosferą dyskusji, fenomenem Radziwia jest to, że radni osiedlowi z różnych biegunów politycznych mówią tu jednym głosem – Andrzej Nowakowski mówił do Teresy Kijek i Tomasza Kominka.

Teresa Kijek w Radzie Miasta Płocka reprezentuje Prawo i Sprawiedliwość, Tomasz Kominek - Polskie Stronnictwo Ludowe. Oboje potrafią połączyć siły, razem składają interpelacje dotyczące osiedla. Tak działa koalicja radziwska.

– Często padały pytania, dlaczego po tej stronie nie ma stacji roweru miejskiego. Odpowiedź jest jedna, ze względów bezpieczeństwa – podkreślał prezydent Płocka. – Dlatego nie ma też stacji w Imielnicy. Wąskim gardłem jest most im. Legionów Piłsudskiego, niestety niedostosowany do potrzeb rowerzystów, których w mieście nam przybyło. Za wąski jest chodnik, bariera niska. Jako miasto daliśmy możliwość wskazania, gdzie te stacje mogą zostać rozmieszczone. Wniosków nie było dużo. W perspektywie myślimy o budowie kładki do mostu, ale to znaczne koszty – podkreślał.

Dodajmy, że sięgające nawet 10 mln zł.

Włodarz miasta przypominał pisma dotyczące konieczności pogłębiania Wisły (to nie jest zadanie miasta). – Wisła staje się coraz płytsza, co grozi powodziami zatorowymi. W tym roku przekroczony był stan alarmowy. Tak mocno lód spiętrzył wodę na Wiśle. No ale jeszcze tym razem udało się jakoś uniknąć powodzi.

Z inwestycji do wykonania wymieniał rozbudowę ul. Krakówka – w 2019 r. planowana jest budowa rowu odprowadzającego wody opadowe z ul. Kolejowej wraz z budową zbiornika retencyjnego sięgacza ul. Krakówka do obsługi zbiornika. Na budowę zbiornika Ratusz stara się pozyskać środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Dopiero później będzie można wykonać trzeci etap ul. Zielonej. Do realizacji została również ul. Strażacka (w tym roku przetarg, w 2019 r przeznaczono kwotę 1,4 mln zł m.in. na budowę kanalizacji deszczowej, ciąg pieszo-jezdny, wykonanie przyłączy wodociągowych, oświetlenia ulicznego), sięgacz ul. Okopowej (400 tys. zł w 2019 r.), plac Mościckiego (z unijnym dofinansowaniem), ponadto Szkoła Podstawowa nr 5 przejdzie termomodernizację – Odbędzie się w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. W pierwszym takim projekcie wyłoniliśmy firmę Siemens. W drugim projekcie, gdzie również będziemy szukać wykonawcy, ujęliśmy 40 obiektów użyteczności publicznej.

W przypadku ul. Kolejowej wszystko zależy od pozyskania środków na powstanie zbiornika retencyjnego. – Zobaczymy, ile pieniędzy zostanie – wyjaśniał prezydent.

Płocczanin wspominał stan ul. Ogrodowej:

– Po powodzi zrobiono kanalizację deszczową, pojawił się asfalt, chodniki, w 2000 r. wykonano kanalizację sanitarną. Zjawiła się firma i zniszczyła wszystko łącznie z chodnikami. 40 lat i żeby nawet porządnego chodnika nie było! Już nawet nie wspominam o remoncie całej ulicy. Cieszę się, że miasto pięknieje, ale i my tu mieszkamy. Nam, jako mieszkańcom Radziwia, też się coś należy.

Prezydent prosił, aby nie rozpatrywać tego w kategoriach, co się komu należy. – Sam pan powiedział, że 20 lat temu była zrobiona kanalizacja sanitarna. W Ciechomicach nawet później, na ul. Granicznej wciąż jej nie ma, są szamba. Remonty chodników Miejski Zarząd Dróg robi na bieżąco, ma na to fundusze.

Dopytywano, czy jest szansa na karetkę wraz z zespołem ratowników stacjonującą w Radziwiu. W tym przypadku włodarz miasta zaznaczył, że można wykorzystać strażnicę, ale to nie jego decyzja. 

– Rozmawialiśmy już z dyrektorką pogotowia. Zapewne karetka będzie stacjonowała w okresie remontu mostu im. Legionów Piłsudskiego – mówił radny Tomasz Kominek.

Teraz potrzebują decyzji wojewody. Wcześniej jednak muszą poznać dokładną datę rozpoczęcia remontu. – Kiedy już się pojawi, od razu składamy pismo do wojewody - obiecywał radny.

Pytano m.in. o możliwość utworzenia połączenia na trasie Płock-Warszawa przez Komunikację Miejską. - Spółka odpowiada za obsługę transportową przede wszystkim mieszkańców Płocka. Dlatego w ramach umowy z Komunikacją Miejską dopłacamy ponad 20 mln zł. Niektórym mieszkańcom przysługują ulgi. Oprócz tego spółka musi utrzymać się ze sprzedaży biletów czy wpływów ze stacji paliw. Na dzisiaj, bo kto wie, co będzie w przyszłości, nie przewiduję jednak uruchomienia takiej linii. Mobilisu nie ma, ale rozwija się inna firma.

Nie zabrakło także pytania o Orlen i benzen. Prezydent przypominał, że w przypadku sprawy z benzenem zgłaszał sprawę do prokuratury, a ta umorzyła śledztwo. Sugerował, że skoro są takie pytania, aby rada osiedla zaprosiła na spotkanie przedstawiciela koncernu. – Niech się wytłumaczy, dlaczego takie rzeczy się dzieją.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE