Reklama

Reklama

Płocczanie na ślubnym kobiercu. Sprawdziliśmy, ile małżeństw przybyło w Płocku w ciągu roku

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Płocczanie na ślubnym kobiercu. Sprawdziliśmy, ile małżeństw przybyło w Płocku w ciągu roku - Zdjęcie główne

Ilu płocczan zdecydowało się na małżeństwo w ubiegłym roku? | foto Canva

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Choć w czasie pandemii trudniej o huczne wesela i przyjęcia, na których bawi się ponad setka gości nie oznacza to, że płocczanie wstrzymują się z ożenkiem i zamążpójściem. W ciągu ubiegłego roku w Płocku ślub wzięło prawie 500 par!

Reklama

Ze statystyk pochodzących z Urzędu Stanu Cywilnego w Płocku wynika, że w 2021 roku związek małżeński zawarło aż 496 par. Ponad połowa z nich zdecydowała się na ślub cywilny – w Urzędzie Stanu Cywilnego obrączkami wymieniło sie 270 par. Druga część nowożeńców przysięgała sobie „miłość, wierność i uczciwość małżeńską” przed ołtarzem – ślub kościelny, tak zwany konkordatowy, wzięło 226 par. Co ciekawe, sporą część osób decydujących się na ożenek stanowią seniorzy. Według danych z urzędu, około jedna trzecia osób wstępujących w związek małżeński to osoby po 60. roku życia. 

Ślub humanistyczny – czy taka ceremonia jest popularna wśród płocczan?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się śluby humanistyczne. Te pary, które chcą swoim zaślubinom nadać bardziej indywidualny charakter i wygłosić własne przysięgi czy też pobrać się w szczególnym dla nich miejscu mogą zorganizować własną ceremonię. Śluby humanistyczne nie są jednak uznawane przez polskie prawo (chodzi w nich właśnie o osobisty charakter ceremonii, nie kwestie prawne), konieczna jest więc także rejestracja w Urzędzie Stanu Cywilnego. Czy płocczanie także korzystają z tej nowoczesnej formy zaślubin? Urzędnicy nie muszą być informowani o ślubie humanistycznym, nie mamy więc informacji ile par zdecydowało się na ten rodzaj ceremonii. Wiemy jednak, że takie przypadki mają miejsce – wśród nowożeńców znalazła się na przykład para, która uzgadniała godzinę ślubu w urzędzie, tak by nie kolidowała z późniejszą ceremonią. 

Ceny ślubów w Płocku. Jakich kosztów mogą spodziewać się nowożeńcy? 

Na jakie koszty związane z ceremonią zaślubin muszą być gotowi przyszli małżonkowie? Cena ślubu cywilnego to 84 zł niezależnie od miasta czy urzędu – tyle wynosi opłata za sporządzenie aktu małżeństwa. Jeśli narzeczeni chcą, by ślubu cywilnego udzielono im poza urzędem, dodatkowo muszą zapłacić 1000 zł. W przypadku ślubu kościelnego stawki nie są ustalone z góry, zależą od parafii, w jakiej ma się odbyć ceremonia – w niektórych obowiązują określone stawki, w innych zaś przyszli małżonkowie płacą „co łaska”. Ślub kościelny to też dodatkowe koszty związane z wynajęciem organisty czy dekoracji. Jaki jest koszt wspomnianego ślubu humanistycznego? W zależności od organizatora i oczekiwań nowożeńców, cena może wahać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych.  Urząd Stanu Cywilnego w Płocku informuje, że koszt ślubu humanistycznego zaczyna się od 1900 złotych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy