Reklama

Płoccy ratownicy z psami w programie TVP na żywo [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Płoccy ratownicy z psami w programie TVP na żywo [FOTO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Orka i Ori, a także płoccy ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego byli gośćmi w programie TVP, „Pytanie na śniadanie”. Opowiadali m.in. o tym, jakie predyspozycje musi mieć pies, aby stać się ratownikiem.

Orka i Ori, a także płoccy ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego byli gośćmi w programie TVP, „Pytanie na śniadanie”. Opowiadali m.in. o tym, jakie predyspozycje musi mieć pies, aby stać się ratownikiem.

Dominika Kowalska, Andrzej Krymow i Daniel Żołek odpowiadali w czwartek na pytania prowadzących program telewizyjny „Pytanie na śniadanie”.

Orka należy do rasy psów znanych m. in. z tego, że są świetnymi pływakami.

- Nowofunlandy słyną również z pokojowego nastawienia do ludzi, są bardzo przyjazne – mówił Krymow. - Orka odwiedza z nami dzieci w szkołach, uczestniczy w szkoleniach.

Ma też cierpliwość do dzieci z fantazją, ostatnio pomalowały jej pazurka czerwonym lakierem. - Orka należy do psów, które dużo lepiej czują się w wodzie niż biegając za piłką w parku – przyznał Krymow. - Zwykle spokojna, ale kiedy tylko zobaczy wodę, zmienia postawę. Jeśli akurat nie jest na smyczy, od razu biegnie do akwenu. Jeśli w wodzie widzi ludzi, zaczyna ich obserwować, co robią. To instynkt. Reaguje na komendy przebywającego z nią ratownika.

Sposób zachowania Orki w wodzie zależy od tego, czy osoba potrzebująca pomocy jest przytomna. W trakcie szkoleń pies ma założoną kamizelkę.

- Orka będzie tak długo opływała daną osobę, aż ta chwyci ją za kamizelkę – wspomniał Daniel Żołek. - Jest tak silna, że potrafi holować do brzegu albo do łodzi trzy osoby jednocześnie. Poradzi sobie nawet z holowaniem łodzi motorowej ważącej powyżej tony, trzymając w pysku linę. Jeśli ratowałaby osobę, która byłaby nieprzytomna, opłynie ją i złapie za nadgarstek. Oczywiście z wyczuciem, lecz na tyle mocno, aby w wodzie człowieka nie puścić.

Są cztery stopnie szkolenia psów ratowników, które omawiała Dominika Kowalska. Na początek pies trafia na … staż. Jako stażysta uczy się posłuszeństwa i kontaktu z wodą, dokładnie tak jak Ori. Następnie, starając się o stopień młodszego psa wspomagającego ratownika, bierze udział w ćwiczeniach w wyciąganiu poszkodowanego z wody, aportuje z wody także rzucane mu przedmioty.

- Kiedy już trochę podrośnie, może zostać starszym psem wspomagającym ratownika, a na końcu ratownikiem.

Orka, jako pies ratownik, nie uczestniczyła jeszcze w prawdziwej akcji. 

Cały odcinek pt. "Czworonożni wodni ratownicy" z udziałem płocczan obejrzycie w internecie na stronie programu "Pytanie na śniadanie": https://pytanienasniadanie.tvp.pl/33114667/czworonozni-wodni-ratownicy

Fot. Kadr z programu "Pytanie na śniadanie".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE