Reklama

Płatnej strefy nie ma, a jeździ się po nowemu. Kierowcy się gubią

Opublikowano:
Autor:

Płatnej strefy nie ma, a jeździ się po nowemu. Kierowcy się gubią - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Ratusz wytyka główne błędy kierowców i przypomina: mimo że strefa płatnego parkowania nie zaczęła jeszcze funkcjonować, po starówce i centrum jeździmy już po nowemu!

Ratusz wytyka główne błędy kierowców i przypomina:  mimo że strefa płatnego parkowania nie zaczęła jeszcze funkcjonować, po starówce i centrum jeździmy już po nowemu! 

W przesłanym komunikacie Hubert Woźniak  z biura prasowego Ratusza przypomina, że choć wprowadzenie w życie opłat za parkowanie na starówce i w centrum opóźniło się w czasie, nie oznacza bynajmniej, że nie trzeba stosować się do znaków drogowych i nowej organizacji.  A z tym - twierdzą urzędnicy po informacjach od straży miejskiej - bywa różnie. Tylko w sierpniu przepisy drogowe złamało na starówce 203 kierowców.

- Osoby, które popełniły wykroczenia w rejonie Starego Miasta, tłumaczą, że skoro nie ma parkomatów, to ich zdaniem nie obowiązuje nowe oznakowanie - mówi Hubert Woźniak. - Kierowcy popełniają dziś na starówce sześć grzechów głównych.

Ratusz wymienia najczęstsze błędy kierowców na ulicach objętych przyszłą strefą płatnego parkowania. Oto one:

Pierwszy ? parkowanie w miejscu niewyznaczonym

Przygotowana Strefa Płatnego Parkowania została objęta znakiem ?strefa ograniczonego parkowania? lub ?strefa zamieszkania? . Po minięciu tych znaków możemy zostawić pojazd w miejscu wyłącznie do tego wytyczonym oznakowaniem pionowym i poziomym. Nie możemy pozostawić pojazdu poza białymi liniami, wytyczającymi parking.

Drugi ? jazda pod prąd

Ulice Synagogalna, Zduńska, fragment Bielskiej stały się jednokierunkowe. Wciąż są kierowcy, którzy ignorują tę organizację ruchu.

Trzeci ? wymuszanie pierwszeństwa na pieszych

Powtórzmy: starówka otoczona została znakami ?strefa zamieszkania?, które oznaczają również, że pieszy może poruszać się po jedni swobodnie (jak np. po ul. Grodzkiej) i zawsze ma pierwszeństwo.

Czwarty ? wymuszanie pierwszeństwa na skrzyżowaniach równorzędnych

Kilka skrzyżowań na Starym Mieście (np. ul. Małachowskiego z Teatralną) stało się skrzyżowaniami równorzędnymi. A więc to pojazd po prawej ręce ma pierwszeństwo przejazdu.

Piąty ? jazda z dużą prędkością

Znaki ?strefa zamieszkania? oznaczają również, że maksymalna dozwolona prędkość wynosi 20 km na godzinę. Nie trzeba sprawdzać fotoradarem wielu pojazdów, by wiedzieć, że poruszają się one ze znacznie większą szybkością.

Szósty ? parkowanie aut na miejscach dla jednośladów

Strefa ograniczonego parkowania pozwoliła wytyczyć miejsca do parkowania także dla jednośladów. Ponieważ zaparkowanie np. motocykla w Strefie Płatnego Parkowania jest darmowe pod warunkiem zajęcia miejsca specjalnie do tego wyznaczonego. Tymczasem na parkingach dla jednośladów regularnie stoją samochody.

- Pamiętajmy, że Straż Miejska regularnie kontroluje ten rejon miasta - uczulają urzędnicy. - Statystyki mówią, że skala łamania przepisów jest duża. Początkowo  straż miejska pouczała kierowców, funkcjonariusze SM postąpili tak w przypadku 34 kierujących. Ale już 55 kolejnych osób ukaranych zostało mandatami. Do sądu skierowaliśmy jeden wniosek, a 113 spraw jest w trakcie wyjaśniania.

Od września służbę  na tym osiedlu pełnić będą mieszane patrole składające się ze strażnika miejskiego i policjanta. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE