Reklama

PLAN dla Płocka. Takie są główne założenia programu Andrzeja Nowakowskiego

Opublikowano:
Autor:

PLAN dla Płocka. Takie są główne założenia programu Andrzeja Nowakowskiego - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Przedwyborcze obietnice na kolejną kadencję Andrzej Nowakowski nazwał PLAN-em dla Płocka. – Co ważne, nie powstał w gabinecie, tylko na ulicy na podstawie wielu rozmów i spotkań, w porozumieniu z mieszkańcami – podkreślał włodarz miasta. – My nie tylko obiecujemy. My to realizujemy – mówił w kontekście swojej drużyny, którą tworzy wraz z pozostałymi kandydatami z list wyborczych.

Przedwyborcze obietnice na kolejną kadencję Andrzej Nowakowski nazwał PLAN-em dla Płocka. – Co ważne, nie powstał w gabinecie, tylko na ulicy na podstawie wielu rozmów i spotkań, w porozumieniu z mieszkańcami – podkreślał włodarz miasta. – My nie tylko obiecujemy. My to realizujemy – mówił w kontekście swojej drużyny, którą tworzy wraz z pozostałymi kandydatami z list wyborczych.

W poniedziałek  w siedzibie Związku Nauczycielstwa Andrzej Nowakowski nie tylko podpisał porozumienie z płockim kołem Nowoczesnej. Także kolejno omawiał swoje założenia na kampanię wyborczą.

Stadion dla Nafciarzy

– Tutaj jest pełen konsensus w Radzie Miasta Płocka. Wszyscy mają świadomość, że po zbudowaniu 6 orlików, kilka boisk sportowych, czas na tak potężną inwestycję, jaką jest nowy stadion Wisły Płock. Kończymy przygotowanie przetargu, który lada moment zostanie ogłoszony. Mamy środki w budżecie. Chcemy, aby ten stadion powstał w ciągu najbliższych kilku lat, by mogła na nim grać drużyna z Ekstraklasy.

Parki i tereny zielone

– To wyzwanie, które kontynuujemy. Stworzyliśmy teren zielony przy Wieży Ciśnień, która po odnowieniu już nie straszy, a wręcz przeciwnie. Stanowi jedno z ciekawszych miejsc w Płocku. W czwartek będzie piknik na już właściwie gotowym pasażu Roguckiego. Był to teren zabetonowany. W tym momencie jest już terenem zielonym. Planujemy, aby takich terenów zielonych było więcej, jednocześnie łącząc te działania z rewitalizacją – tu prezydent wskazał na pl. Obrońców Warszawy. – Planujemy także stworzenie dużego parku za torami, a więc na tzw. Zatorzu, pomiędzy Międzytorzem a Podolszycami. Kilka hektarów planujemy zagospodarować właśnie na tereny zielone.

Sala koncertowa dla Płockiej Orkiestry Symfonicznej

– Z dumą możemy mówić o naszej orkiestrze symfonicznej i to sprawia, że należy im zapewnić jak najlepsze warunki, podobnie na rzecz chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses. Potrzebna jest sala koncertowa dla wszystkich instytucji kultury w Płocku. Po długich dyskusjach doszliśmy do tego, że ta sala powinna stanąć w Nowym Rynku. Na placu, który będziemy się starali zagospodarować od ul. Królewieckiej po Jachowicza.

Kolejne Mieszkania na start i rewitalizacja starówki

– Program „Mieszkania na start”, program autorski. Nie prezydenta. Program także Rady Miasta Płocka, bo to ona go uchwaliła. Daje szanse młodym płocczanom na własne mieszkanie na wynajem. Takie mieszkania już zbudowaliśmy i budujemy dalej. W tym roku będzie już kilkaset mieszkań, do których klucze otrzymali lub otrzymają, bo kończymy blok przy ul. Kleeberga, młodzi mieszkańcy Płocka. Oni chcą tu żyć, pracować, mieć dzieci. Program będzie kontynuowany także w ramach rewitalizacji starówki. O temat rewitalizacji często spieramy się na sesjach w ratuszu. To nie tylko przebudowa czy remont kamienic. To także zupełna przebudowa całych przestrzeni miejskich. A także rewitalizacja społeczna, czyli danie szansy młodym ludziom na mieszkanie, pracę w centrum miasta. Pierzeja przy ul. Sienkiewicza to pierwsza z tych, które już realizujemy z pieniędzy miejskich czy z Banku Gospodarstwa Krajowego. Przed nami kolejne: Kościuszki, Kazimierza Wielkiego, konsekwentnie w kolejnych latach realizowane przy wsparciu miasta i bezzwrotnych środków z BGK.

Termomodernizacja ponad 30 obiektów użyteczności publicznej w formule PPP

– Nie boimy się podejmować takiego wyzwania, jakim jest partnerstwo publiczno-prywatne. Zrealizowaliśmy jeden projekt, w trakcie są trzy kolejne związane z termomodernizacją, oświetleniem ulic i budową aquaparku.

Kolejny żłobek i bony żłobkowe

– Mamy 4 żłobki. Czas na piąty, a może nawet szósty. Myślimy także o wprowadzeniu bonów żłobkowych.

Nowe przedszkola

– Dziś wszyscy przedszkolacy mają miejsca w publicznym przedszkolu. Wyzwaniem pozostają dwa przedszkola zbudowane w systemie ciechanowskim. Najwyższy czas, aby zamieniły się w nowoczesne budynki.

Nowa pływalnia i zagospodarowanie Sobótki

– Dziś to tylko jedna zjeżdżalnia. Sobótka zasługuje na to, aby ten teren stał się bardziej atrakcyjny. Przyszłym zagospodarowaniem mogłaby się zająć spółka MOSiR.

Mediateka

– Już nie tylko hasło. Spółka Inwestycje Miejskie przebudowuje kamienice przy ul. Kościuszki, aby swoje miejsce znalazła w nim także mediateka – nie wspomniał jednak, że na razie spółka 13 sierpnia unieważniła przetarg, ponieważ cena najkorzystniejszej oferty przewyższyła kwotę, którą Inwestycje Miejskie zamierzały przeznaczyć na realizację zamówienia (6 mln 148 tys. zł).

Rozbudowa systemu Płockiego Roweru Miejskiego / Kładka rowerowa pod mostem

– Płocki Rower Miejski to duży sukces także dzięki wybudowanej magistrali rowerowej. Do rozbudowy systemu potrzebne są kolejne kilometry dróg rowerowych i kolejne stacje, tak aby ci mieszkańcy, którzy dziś nie mają do niej dostępu, jak np. w Borowiczkach, w Imielnicy, mogli w pełni cieszyć się rowerem miejskim. Jednak dziś wąskie gardło ul. Wyszogrodzkiej na pewno nie służyłoby rowerzystom. Rozbudowa systemu jest możliwa i chcemy to robić, ale najpierw zamierzamy zrealizować drugą nitkę ul. Wyszogrodzkiej, a także dokończyć drogę rowerową w ciągu ul. Korczaka, aby połączyć drogę rowerową w Borowiczkach z tą na Grabówce. Aby stacje roweru miejskiego mogły pojawić się na osiedlu Radziwie, Ciechomice i Góry, potrzebna jest bezpieczna kładka rowerowa pod Mostem im. Legionów Piłsudskiego. Tę kładkę chcemy zrealizować w perspektywie najbliższych dwóch, trzech lat. W przyszłym roku projekt, a później realizacja. Warszawa pokazała, że jest to możliwe. Sądzę, że poradzimy sobie z tym równie sprawnie i szybko.

Dalsza rewitalizacja wiślanych bulwarów

– Te najważniejsze prace zostały zakończone. Trwają prace przy porcie jachtowym i zagospodarowaniu terenu. Kolejne wyzwanie to zagospodarowanie pozostałej części bulwarów wiślanych łącznie z drugim wejściem do ogrodu zoologicznego, co pozwoli zoo wykorzystać te tereny, które posiadają, lecz pozostają wciąż niewykorzystane.

Parkingi

Mają być „wszędzie gdzie tylko będzie to możliwe”.

Nowa ul. Tysiąclecia i Kolejowa / Przebudowa al. Kilińskiego i ul. Wyszogrodzkiej / Remont ul. Chopina i odwodnienie wiaduktu przy Spółdzielczej

Ul. Tysiąclecia, Kolejowa, Kilińskiego, Wyszogrodzka… – Na realizację tych ulic w dużej mierze już pozyskaliśmy pieniądze unijne, prostując wypowiedzi innych kandydatów – miał tu na myśli Wiolettę Kulpę, kandydatkę Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Płocka. – Są to pieniądze unijne, które pozyskał rząd Platformy Obywatelskiej Polskiego Stronnictwa Ludowego z tej perspektywy unijnej. Nie z kolejnej.

W przyszłym roku planowane jest rozpoczęcie remontu ul. Tysiąclecia, Kilińskiego (wraz z drogą rowerową i wymianą chodnika). To również wymiana kanalizacji i w perspektywie także przebudowa ul. Wyszogrodzkiej od rogatek do ul. Spółdzielczej, remont ul. Chopina, wykonanie odwodnienia wiaduktu przy ul. Spółdzielczej (jest koncepcja, później nastąpi etap projektowania obiektu retencyjnego).

Inwestycje w tereny przemysłowe w Trzepowie za środki unijne

– W dużej mierze za środki unijne, w perspektywie 2021, 2022 r., jesteśmy w stanie zbudować nowe tereny inwestycyjne na Trzepowie. W tym roku zostanie ogłoszony przetarg. Ta inwestycja da szansę rozwoju i pozyskania nowych inwestorów.

Karta Płocczanina

– Prace są bardzo zaawansowane. Chcemy, aby jeszcze w tym roku powstała aplikacja, w kolejnym już Karta Płocczanina, która w jedną kartę zbierze wszystkie funkcjonujące w tej chwili w Płocku, a także oferty od przedsiębiorców, którzy w ramach lokalnego patriotyzmu, będą kierowali je do mieszkańców Płocka. Np. zniżki. Z taką ofertą zwrócimy się do restauratorów i przedsiębiorców.

Na koniec przypomniał o budżecie obywatelskim i zaznaczył, że to nie jest cały program. Katarzyna Kwarcińska-Kulis, liderka płockiego koła Nowoczesnej, dodała że w PLAN-ie są punkty, z którymi się zgadzają: budowa żłobków, przedszkoli. – Mamy swoje dodatkowe propozycje. Chcemy, uaktywnić kobiety. W programie prezydenta jest sporo punktów twardych, zamierzamy dołożyć miękkie dotyczące polityki społecznej, zdrowia, edukacji – oraz in vitro.

Prezydent uważa, że proponuje program dla każdego płocczanina, bez względu na wiek.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE