Reklama

Reklama

PKN Orlen zapowiada bardziej efektywny przerób ropy. Będzie nowa instalacja?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe PKN Orlen

PKN Orlen zapowiada bardziej efektywny przerób ropy. Będzie nowa instalacja? - Zdjęcie główne

foto Materiały prasowe PKN Orlen

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości PKN Orlen nabył licencję i projekt bazowy na wdrożenie nowoczesnego rozwiązania w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Dzięki niemu pogłębiony zostanie przerób ropy w płockiej rafinerii i przetworzenie pochodzących z niego pozostałości m.in. w gazy, benzynę czy olej napedowy. Nie wykluczone, że w Płocku zostanie wybudowana nowa instalacja.

Reklama

Jak podaje koncern, to jedna z inwestycji, która zwiększyć efektywność wykorzystania surowców na instalacjach. Celem jest uzyskanie jak największej ilości produktów wysokomarżowych.

Pomocna w tym celu ma być technologia firmy KBR. Jak czytamy w komunikacie PKN Orlen „na obecnym, analitycznym etapie strategicznego dla rafinerii w Płocku projektu Bottom of the Barrel, PKN ORLEN zakupił licencję i projekt bazowy na wdrożenie tego nowoczesnego rozwiązania”.

Chodzi o wdrożenie technologii amerykańskiej firmy inżynieryjnej, która umożliwi pogłębiony przerób ropy naftowej w Płocku. W ten sposób spółka chce umocnić swoją pozycję na europejskim rynku paliwowym i petrochemicznym. 

 - Zgodnie ze strategią ORLEN2030, angażujemy się w nowe obszary działalności, jednocześnie rozwijając także te podstawowe, czyli rafinerię i petrochemię – mówił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen. - Optymalizacja pracy płockiego zakładu przyniesie spółce dodatkowe zyski. Inwestujemy w pogłębiony przerób ropy, ponieważ naszym celem jest wzrost produkcji wyrobów wysokomarżowych, na które nieustannie rośnie zapotrzebowanie na świecie. W ten sposób chcemy też jeszcze efektywniej wykorzystać potencjał płockiego zakładu - dodał. 

Podjęcie przez koncern decyzji inwestycyjnej oznacza budowę zintegrowanego kompleksu produkcyjnego, wykorzystującego technologię wykorzystującego  technologię odasfaltowania rozpuszczalnikowego - SDA oraz i technologię fluidalnego krakingu katalitycznego ciężkich frakcji naftowych - RFCC. 

- Mocno stawiamy na rozwój naszych aktywów i wykorzystywanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych – przekonywał Zbigniew Leszczyński, członek zarządu PKN Orlen ds. Rozwoju. - Ich zastosowanie w instalacji RFCC umożliwiłoby jej elastyczność, a tym samym możliwość dostosowania produkcji wyrobów rafineryjnych lub petrochemicznych do aktualnych potrzeb odbiorców – tłumaczył.

W najbliższych miesiącach planowane jest wykonanie projektu dla nowej instalacji. Jeśli ten okaże się atrakcyjny i zapadnie decyzja o realizacji, rozpocznie się proces wyboru wykonawcy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy