Reklama

Reklama

PKN ORLEN rozważa budowę nowej instalacji petrochemicznej w Płocku

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Materiały prasowe

PKN ORLEN rozważa budowę nowej instalacji petrochemicznej w Płocku - Zdjęcie główne

foto Materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Koncern rozważa możliwość budowy instalacji Polietylenu niskiej gęstości (LDPE) w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Na razie koncern podpisał umowę na zakup licencji i projektu ze spółką LyondellBasell.

Reklama

PKN ORLEN chce inwestować w aktywa petrochemiczne. Jak wskazuje biuro prasowe koncernu, zapotrzebowanie na te produkty cały czas rośnie. ORLEN rozważa budowę instalacji Polietylenu niskiej gęstości (LDPE), co poszerzyłoby ofertę koncernu o nowy produkt petrochemiczny – żywice polietylenu niskiej gęstości, wykorzystywaną m.in. do produkcji folii, worków czy opakowań do żywności. ORLEN jest jedynym wytwórcą polipropylenu LDPE w Polsce i zaspokaja ok. 1/3 rodzimego rynku. 

- Inwestycje w nowoczesne technologie to jeden z naszych strategicznych celów. W ten sposób konsekwentnie wzmacniamy naszą pozycję na europejskim rynku i zwiększamy zyski. Petrochemia ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Grupy ORLEN i siły polskiej gospodarki. Według światowych prognoz, do 2030 roku wartość rynku petrochemikaliów i bazowych tworzyw sztucznych ma się podwoić. Dlatego mocno inwestujemy w ten obszar naszej działalności, efektywnie wykorzystując przy tym potencjał płockiego zakładu. Projekt, którego realizację analizujemy, pozwoli nam rozszerzyć portfolio o kolejny produkt petrochemiczny, rozwijać kompetencje i tworzyć specjalistyczne miejsca pracy – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Umowę na zakup licencji i projektu bazowego dla Instalacji Polietylenu niskiej gęstości PKN ORLEN podpisał ze spółką LyondellBasell. W oparciu o oferowaną przez nią technologię Lupotech T rocznie produkowane jest ponad 14 mld ton polimeru LDPE/EVA na przeszło 70 liniach produkcyjnych na całym świecie. W przypadku realizacji inwestycji przez PKN ORLEN, w Zakładzie w Płocku zostanie zbudowana instalacja do produkcji polietylenu niskiej gęstości oraz systemy pomocnicze objęte zakresem infrastruktury OSBL.

- Polietylen LDPE to produkt, na który zapotrzebowanie konsekwentnie rośnie. Polska jest największym konsumentem polietylenu LDPE w Europie Środkowej, a w 2025 roku będzie odpowiadać już za blisko 35 proc. regionalnego popytu. Obecnie krajowe zapotrzebowanie na ten produkt wynosi ok. 300 tys. ton rocznie, z kolei w Europie Środkowej blisko 800 tys. ton. Natomiast zdolności produkcyjne w tej części Europy szacowane są na 520 tys. ton. Według prognoz, w 2025 roku rynek LDPE w Europie Środkowej wzrośnie do ok. 890 tys. ton, a w Polsce do ok. 312 tys. ton - wylicza biuro prasowe ORLENU.

PKN ORLEN przejął w lipcu br. od Basell Orlen Polyolefins aktywa, obejmujące moce wytwórcze polietylenu LDPE na poziomie ok. 100 tys. ton rocznie, a także jego sprzedaż i obsługę klientów na polskim rynku. PKN ORLEN planuje sfinalizować transakcję do końca tego roku, uzyskując w tym czasie wszelkie zgody urzędów antymonopolowych w Polsce i Holandii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy