Reklama

Pisz w sobotę list solidarności z Ukrainą

Opublikowano:
Autor:

Pisz w sobotę list solidarności z Ukrainą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Młodzieżowy Dom Kultury organizują w sobotę 22 lutego maraton pisania listów „Solidarni z Ukrainą”.

Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki oraz Młodzieżowy Dom Kultury organizują w sobotę 22 lutego maraton pisania listów „Solidarni z Ukrainą”.

Ogólnopolską akcję “Solidarni z Ukrainą – Maraton Pisania Listów” organizuje Amnesty International. Jej pomysłodawczynią w Płocku jest dziennikarka Radia Eska, Anna Przybyszewska.

– Przyłączamy się do tej akcji, aby zaprotestować przeciwko dramatycznemu rozwojowi wypadków na Ukrainie, kolejnym ofiarom śmiertelnym i brutalnym represjom, jakie dotykają działaczy ukraińskiej opozycji i ludzi zebranych na EuroMajdanie – powiedziała nam Litosława Koper, dyrektorka Młodzieżowego Domu Kultury. – Listy pisać będziemy w sobotę 22 lutego od 10 do 13 w siedzibie MDK-u przy Tumskiej 9 a. Zapewniamy wszystkie niezbędne materiały czyli papier, koperty i długopisy, info dot. problemu.

Setki tysięcy osób wzięły udział w pokojowych manifestacjach w Kijowie i innych ukraińskich miastach. W tym czasie podejmowane były brutalne próby rozproszenia manifestantów przez milicję. Władzom nie udało się jednak złamać demonstrantów.

16 stycznia parlament Ukrainy przyjął prawa, które ograniczają wolność słowa, zgromadzeń i stowarzyszania się, gwałcąc tym samym wszelkie standardy współżycia społecznego. Gdy 22 stycznia przepisy te weszły w życie, milicja zyskała możliwość użycia środków przymusu bezpośredniego, w tym używania armatek wodnych (podczas mrozów) i ostrej amunicji. Od tego czasu napięcie między demonstrantami a oddziałami milicji stale rosło, W końcu doprowadziło do eskalacji przemocy.

Gdy 18 lutego ukraiński parlament zablokował propozycje zmiany konstytucji, Berkut przystąpił do likwidowania EuroMajdanu. Najbardziej ostrożne dane mówią o śmierci co najmniej 25 osób po obu stronach barykady.

Inicjator sobotniego pisania listów czyli Amnesty International nie ukrywa zaniepokojenia bezkarnością funkcjonariuszy ukraińskich służb, która prowadzi do bestialskich zachowań po aresztowaniach. Pisane w sobotę listy mają stać się aktem solidarności z demonstrującymi i sprzeciwu przeciw użyciu siły, pobić, tortur i śmierci demonstrantów.

Fot. Archiwum MDK

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE