Reklama

Reklama

Pamiętali o żołnierzach. Piękna akcja wolontariuszy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Pracownicy Grupy Kapitałowej ORLEN włączyli się w sprzątanie i odnawianie grobów oraz miejsc pamięci przed dniem Wszystkich Świętych. Wolontariusze pomagali w Płocku i w Warszawie.

Reklama

Akcję przeprowadzono w ramach programu wolontariatu pracowniczego prowadzonego przez Fundację ORLEN w trzech lokalizacjach w Płocku i Warszawie. Włączyło się w nią około 60 osób.

Pracownicy z Płocka odwiedzili Bratnią Mogiłę, czyli kopiec poległych w walkach w 1920 r. oraz groby żołnierzy na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Krakówka, gdzie realizowali prace porządkowo-renowacyjne.

Na cmentarzu odnowiona została mogiła zbiorowa z płytą nagrobną, gdzie pochowanych jest 113 żołnierzy polskich z 19. pułku Odsieczy Lwowa, poległych we wrześniu 1939 r. podczas walk z wojskami niemieckimi w rejonie Radziwia. Wolontariusze zadbali również o grób żołnierzy poległych podczas obrony dolnej linii Wisły w okolicach Płocka w walce z Armią Czerwoną w 1920 r.

Na Bratniej Mogile zostały zrealizowane prace porządkowe, wolontariusze pomalowali również ogrodzenie i pamiątkową płytę, pod którą złożyli wieniec i zapalili znicze.

- Z ekipą „gotowych na wszystko” wolontariuszy porządkowaliśmy groby żołnierzy polskich. Ze słowami Władysława Broniewskiego: „Światła cmentarz rozjaśniły, że łuna bije w dali, lecz i takie są mogiły, gdzie nikt lampki nie zapali” pamiętajmy o tych którzy ofiarę największą złożyli za naszą wolność – mówi Anna Sarnowska-Gocał, wolontariuszka Fundacji ORLEN.

Z kolei w stolicy czyszczono groby poległych w Powstaniu Warszawskim na Wojskowych Powązkach. Wolontariusze zapalili na nich znicze oddając cześć polskim bohaterom, którzy nierzadko oddawali swoje życie w pierwszych dniach powstańczej walki o Warszawę.

- Przyszłam tu, ponieważ lubię angażować się w akcje społeczne związane z Powstaniem Warszawskim. O wolontariacie dowiedziałam się od mojej mamy, która jest wolontariuszem. Jestem tu z całą rodziną: tatą, mamą i z bratem – mówi Monika Kulbaka, wolontariuszka Fundacji ORLEN.

Nie bez powodu akcja odnawiania grobów i miejsc pamięci polskich żołnierzy odbyła się właśnie w tym czasie. Listopad jest w polskiej tradycji szczególnym czasem, kiedy pamiętamy o tych, którzy odeszli. 

- Wspólnie z wolontariuszami Grupy ORLEN postanowiliśmy pamiętać i uczcić też tych, którzy nie są może naszą rodziną, ale którzy zmienili rzeczywistość, w której żyjemy – dodaje Angelika Niedziółka, koordynator wolontariatu pracowniczego z Fundacji ORLEN.

Udział w cennej akcji pozwolił na chwilę oderwania się od codzienności, zatrzymania i zadumy.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy