Reklama

Pamiętali, na cmentarzu ustawili znicze w kształcie liczby 76

Opublikowano:
Autor:

Pamiętali, na cmentarzu ustawili znicze w kształcie liczby 76 - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na cmentarzu żydowskim przy ulicy Mickiewicza ustawiono znicze w kształcie liczby 76. Tyle lat już minęło od akcji deportacyjnej mieszkańców pochodzenia żydowskiego, którzy trafili do obozu w Działdowie.

Na cmentarzu żydowskim przy ulicy Mickiewicza ustawiono znicze w kształcie liczby 76. Tyle lat już minęło od akcji deportacyjnej mieszkańców pochodzenia żydowskiego, którzy trafili do obozu w Działdowie.

We wtorek płocczanie złożyli kwiaty na cmentarzu przy Mickiewicza, biało-czerwone znicze ustawili w liczbę 76. Chcieli w ten sposób uczcić pamięć byłych mieszkańców miasta, których zmuszono do zostawienia całego dobytku. Zmuszono ich siłą do opuszczenia swoich domów.

W nocy z 21 na 22 lutego 1941 roku Niemcy likwidowali płockie getto, które obejmowało ulice: Kwiatka, Tylną, Synagogalną, Jerozolimską, Niecałą i fragment ul. Bielskiej. To była pierwsza deportacja ludności żydowskiej z Płocka, do kolejnej i ostatniej doszło wkrótce, 1 marca. Niewielu z nich zdołało powrócić...

Płockie getto zostało założone we wrześniu 1940 roku. Żydzi nie mogli opuszczać jego obszaru bez zezwolenia, przy bramach przejściowych stali wartownicy. Mieszkało w nim około 7 tys. płockich Żydów, pozostali pochodzili z Sierpca, Mławy, Raciąża lub z Rypina. Wysiedlenia poprzedziły egzekucje (na początku likwidowano osoby starsze lub chore). W nocy z 21 na 22 lutego 1941 roku Niemcy rozpoczęli akcję pod kryptonimem „Tempo”, getto otoczono, a mieszkańców wyprowadzono (niektórych od razu zabijano). Wywieźli ich z Płocka ciężarówkami. W ten sposób do obozu w Działdowie trafiło około 4 tys. osób, po drugim wysiedleniu z początkiem marca kolejne 6 tys.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE