Reklama

Padłeś ofiarą przestępstwa? Możesz otrzymać fachową pomoc

Opublikowano:
Autor:

Padłeś ofiarą przestępstwa? Możesz otrzymać fachową pomoc - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa Tydzień Ofiar Przestępstw. W płockich sądach można uzyskać porady od kuratorów, asystentów i referendarzy sądowych.

Trwa Tydzień Ofiar Przestępstw. W płockich sądach można uzyskać porady od kuratorów, asystentów i referendarzy sądowych.

,,Dzień Ofiar Przestępstw” przypada 22 lutego i został uchwalony w celu stałego monitorowania sytuacji ofiar przestępstw oraz działań na rzecz poprawy ich położenia.

Prawny status osoby pokrzywdzonej powstaje z chwilą złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa. Może to zrobić osobiście osoba krzywdzona albo w jej imieniu przedstawiciel, np. rodzice dziecka, kurator, adwokat, radca prawny. Pokrzywdzony, występujący w sprawie karnej uzyskuje szereg uprawnień, np. może zgłaszać wnioski dowodowe o przesłuchanie świadków, załączenie dokumentów, uczestniczyć w eksperymencie - wizji lokalnej, zapoznać się z aktami sprawy.

W przypadku skierowania przez policję lub prokuraturę aktu oskarżenia do sądu przeciwko sprawcy przestępstwa pokrzywdzony może działać w procesie jako strona - oskarżyciel posiłkowy, co wiąże się z większymi uprawnieniami, np. może uczestniczyć w całej rozprawie, zadawać pytania, zgłaszać dowody, a także zaskarżyć wyrok, pisząc apelację ( osobiście lub przez pełnomocnika), występować na rozprawie odwoławczej.

- Osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą szukać porady prawnej w Punktach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, organizowanych przez jednostki samorządu terytorialnego - informuje okręgowy kierownik szkolenia SSO Halina Mieszkowicz. - Pomoc ta wynika z przepisów  ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej, a także rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie sposobu udzielania i dokumentowania nieodpłatnej pomocy prawnej. Sieć tych punktów umieszczona jest na stronach internetowych urzędów miast, gmin.

Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Sądu Okręgowego, pl. Narutowicza 4 w Płocku plock.so.gov.pl (zakładka ,,Edukacja prawna”), gdzie znajduje się harmonogram dyżurów, jak również pod nr tel. 24 2697200.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE