Reklama

Otwarcie kina na Tumskiej. Na początek...

Opublikowano:
Autor:

Otwarcie kina na Tumskiej. Na początek... - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kino przy Tumskiej na początek sięga po kilka nazwisk z historii rodzimej kinematografii. – To takie małe święto – cieszy się z oficjalnego otwarcia Radosław Łabarzewski z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Repertuar na luty ułożył sam Martin Scorsese, a na początku marca pierwsza retransmisja z debaty „Nie wolno śmiać się z religii”, w której dyskutantami będą m.in. Jerzy Urban i Imam Ali Abi Issa.

Kino przy Tumskiej na początek sięga po kilka nazwisk z historii rodzimej kinematografii. – To takie małe święto – cieszy się z oficjalnego otwarcia Radosław Łabarzewski z Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Repertuar na luty ułożył sam Martin Scorsese, a na początku marca pierwsza retransmisja z debaty „Nie wolno śmiać się z religii”, w której dyskutantami będą m.in. Jerzy Urban i Imam Ali Abi Issa.

W najbliższą sobotę o godzinie 16.00 oficjalne otwarcie „Kina za Rogiem”, kameralnego kina z seansami według repertuaru i na życzenie, mieszczącego ok. 40 osób. Podczas otwarcia pojawią się zaproszeni goście, m. in. pomysłodawca kanału „Kino Polska” oraz rozrastającej się sieci KzR na terenie kraju, Grzegorz Molewski.

Będzie też operator filmowy Witold Sobociński. Podobno współpraca z nim nie należy do najłatwiejszych, chociaż pracował z nazwiskami uchodzącymi za legendy. Te robią wrażenie: Andrzej Wajda („Ziemia obiecana”, „Smuga cienia”), Wojciech Jerzy Hass, Roman Polański („Frantic”, „Piraci”), Krzysztof Zanussi, Jerzy Kawalerowicz. Zdarzało się, że z tylnego siedzenia pociągał za reżyserskie sznurki tak skutecznie, że doprowadzał całe projekty do końca. Sobociński nie należy do fanów współczesnej kinematografii. Kino 3D nazywa bajeczką dla dzieci. Zmieniły się, jak twierdzi, wymagania. Operator nie stwarza już fikcji. Efekty kreuje się komputerowo. Brakuje mu także wiernych kinomanów. Takich, którzy chodziliby do kina jak do kościoła. Poza tym kto zna nazwiska faceta od „czarnej roboty”, co zrobi ujęcia, potrafi odpowiednio ustawić światło? Dzisiaj film reklamują aktorzy, ewentualnie główny reżyser.

- Witold Sobociński zrobił mnóstwo dobrych filmów – mówi nam Radosław Łabarzewski z Kina za Rogiem, którzy już teraz cieszy się na to spotkanie. – Postanowiliśmy iść trochę pod prąd i nie zapraszać aktorów na otwarcie – chociaż nie wyklucza takiej możliwości wraz z rozwojem działalności kina.

Podczas otwarcia zostanie wyemitowana zrekonstruowana cyfrowo „Ziemia obiecana”, przy której pracował nie tylko Sobociński. Funkcję drugiego reżysera powierzono wówczas Andrzejowi Kotkowskiemu. Temu samemu, który wykonywał „brudną robotę” przy „Obywatelu Piszczyku” z Jerzym Stuhrem czy „Bitwie warszawskiej 1920”, czyli pierwszej polskiej produkcji w technologii 3D. Kotkowski również zjawi się na sobotnim otwarciu kina. Być może przyjedzie też Radosław Szaybo, niegdyś zasiadający w jury płockiego Biennale plakatu. Szaybo zaprojektował dwa tysiące okładek płyt, w tym dla Eltona Johna, Roya Orbisona, Judas Priest, Santany i legendarnej Janis Joplin. Warto o tym pamiętać spoglądając na zawieszone przy Tumskiej logo nowego kina, również według jego pomysłu.

Urban kontra Liga Muzułmańska

W kinie, oprócz typowych seansów, będą też transmisje. Pierwsza już 3 marca z tzw. debaty oksfordzkiej z Teatru Polskiego w Warszawie. W tego typu debacie biorą udział dwa zespoły na znany wcześniej temat, tym razem zmierzą się z tezą "nie wolno się śmiać z religii”. Po jednej stronie zasiądą redaktor tygodnika „Nie” Jerzy Urban, prof. Ireneusz Krzemiński z Uniwersytetu Warszawskiego, red. Gabrielle Lesser, która jest korespondentką „Die Tageszeitung” w Polsce, natomiast po drugiej red. Jarosław Włodarczyk z „Press Club Polska”, przewodniczący Rady Naczelnej Ligi Muzułmańskiej w RP Imam Ali Abi Issa oraz dr Justyna Melonowska z Europejskiego Towarzystwa Teologicznego Kobiet.

Wstępny repertuar na luty jest już dostępny zarówno na stronie Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, jak i na Facebooku KzR. Na razie będzie o miłości i to nie według pierwszego lepszego klucza. Wszystkie tytuły wytypował w 2014 roku Martin Scorsese na potrzeby festiwalu odbywającego się w USA i Kanadzie, „Presents: Masterpieces of Polish Cinema”.

Tym sposobem na pierwszy ogień pójdzie zwiastun cyklu Kina Moralnego Niepokoju, gorzkawy film Janusza Morgensterna „Trzeba zabić tę miłość” (24 luty, godzina 18.30). Druga w kolejce czeka historia 30-latka, dotychczas ukrywającego przed swoją dziewczyną, że czuje się kobietą. „Na zawsze Laurence” (28 luty, godzina 17.00) wyreżyserował Kanadyjczyk Xavier Dolan. W tle pobrzmiewa interesująca mieszanka muzyczna od Brahmsa i Beethovena przez The Cure i Depeche Mode aż po Celine Dion. Także 28 lutego zobaczymy nagrodzony Cezarem w Cannes „W kręgu miłości” (godzina 20.00) w reżyserii Felixa Van Groeningena. Dla młodych widzów zaplanowano bajkę „Królowa Śniegu” (28 luty, godzina 15.00).

Po szczegóły zapraszamy na profilu KzR na Facebooku. Bilety na seanse po 5 zł za wyjątkiem animacji dla dzieci (3 zł) są dostępne w siedzibie POKiS-u lub poprzez stronę internetową tej instytucji. Wstęp na otwarcie kina za zaproszeniami.

Czytaj też:

Fot. Kino za Rogiem

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE