Reklama

Oto pomysły, jak odmienić piwnicę

Opublikowano:
Autor:

Oto pomysły, jak odmienić piwnicę - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Piwnica to zwykle najbardziej zaniedbane pomieszczenie w całym domu. Rzadko tam zaglądamy, sprzątamy tylko w razie konieczności lub kiedy trzeba znaleźć graty schowane tam dawno temu. To ogromne marnotrawstwo, ponieważ piwnica to przestrzeń o wspaniałych możliwościach.

Piwnica to zwykle najbardziej zaniedbane pomieszczenie w całym domu. Rzadko tam zaglądamy, sprzątamy tylko w razie konieczności lub kiedy trzeba znaleźć graty schowane tam dawno temu. To ogromne marnotrawstwo, ponieważ piwnica to przestrzeń o wspaniałych możliwościach.

Kilka pomysłów na oryginalną adaptację piwnicy

Ciekawie zaadaptowana, stanie się cenną powierzchnią, która przyda się nie tylko w małym domu jednorodzinnym. Można ją wykorzystać z powodzeniem na cele mieszkaniowe, zmienić ją w wygodną pracownię, stylową piwniczkę na wino, przytulną spiżarnię lub... miejsce wspólnych rodzinnych rozrywek, w którym znajduje się kanapa i zestaw kina domowego. Specjaliści od aranżacji wnętrz podpowiadają, jak sprawić, aby niedoceniana dotąd piwnica nabrała zupełnie nowego charakteru i wreszcie pełniła rolę znacznie ważniejsza niż graciarnia na zapomniane meble i stare dokumenty.


Jasna, ciepła i przytulna - piwnica po adaptacji


Adaptacja piwnicy najczęściej jest związana z koniecznością poprawienia jest stanu technicznego i wyglądu. Najczęściej niezbędne jest wykonanie nowej izolacji, aby ochronić wnętrze piwnicy przed wodą, a czasami również jej pogłębienie, tak aby mieszkańcy mogli się w niej czuć swobodnie i bez trudu stanąć w pozycji wyprostowanej. W tym celu trzeba odkopać od wewnątrz fragmenty ścian - najlepiej ręcznie i stopniowo po kilkadziesiąt centymetrów, żeby podczas prac nie naruszyć ich konstrukcji. Następnie należy wzmocnić fundamenty, wylać nowe ławy fundamentowe i ułożyć kolejne warstwy podłogi: zaczynając od piasku i folii budowlanej, poprzez beton, aż do eleganckiej i solidnej terakoty. Estetyka wymaga skucia starych tynków i nałożenia nowych, a komfort - ocieplenia ścian, aby piwnica mogła stać się naprawdę przytulnym wnętrzem. Po skuciu zniszczonych przez wilgoć starych tynków na ścianach i sufitach układa się tynki cementowo-wapienne odporne na działanie wilgoci. Niektórzy decydują się na pozostawienie fragmentów starego tynku, aby uzyskać oryginalny efekt dekoracyjny, czy wręcz pozostawiają ściany z cegły nieotynkowane. Taki pomysł będzie się doskonale prezentował, jeśli planujemy w piwnicy urządzić spiżarnię lub piwniczkę na wina. Takie zadania najlepiej powierzyć doświadczonym fachowcom. Najlepsi będą z polecenia, ale można ich znaleźć również w internecie, na przykład zamieszczając ofertę w serwisie i czekając, aż zgłosi się wykonawca zdolny zrealizować naszą wizję.

Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, których zadaniem jest podniesienie estetyki pomieszczenia, trzeba również koniecznie pomyśleć o wpuszczeniu do piwnicy większej ilości światła. Jeśli dysponujemy piwnicą wyniesioną częściowo ponad poziom gruntu, nie powinno to sprawić większych trudności. Wstawienie okna w miejsce starej bramy garażowej będzie idealnym rozwiązaniem w takim wypadku. Zbyt małą powierzchnię okien w piwnicy można powiększyć poprzez zmianę kształtu zagłębienia w ścianie wokół nich. Czasami konieczne jest zwiększenie wysokości i szerokości istniejących już okien. Wymaga to powiększenia nadproża znajdującego się nad oknem. Wbrew potocznym wyobrażeniom kilka mniejszych okien dostarczy więcej światła niż jedno duże, więc bardziej opłacalnym rozwiązaniem będzie - zamiast powiększania - wybicie nowego okna, najlepiej usytuowanego od strony wschodniej. Dla większego komfortu trzeba pomyśleć też o kwestiach związanych z ogrzewaniem piwnicy. Poza montażem odpowiedniej instalacji będzie to wymagało zamontowania okien o odpowiednim współczynniki przenikania ciepła, które zapewnią właściwą izolacyjność.

Niebanalne akcenty na zakończenie

Ostatni etap to prace związane z nadaniem piwnicy estetycznego, oryginalnego wyglądu. Można w tym celu wykorzystać takie akcenty dekoracyjne, jak duże fototapety, obrazy, ładne lampki. Część ścian można wyłożyć winylowa tapetą z rysunkiem cegieł - będą wyglądać bardzo klimatycznie.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE