Reklama

Ostatnie absolutorium dla prezydenta w tej kadencji

Opublikowano:
Autor:

Ostatnie absolutorium dla prezydenta w tej kadencji - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości PiS zarzucał prezydentowi realizowanie inwestycji w roku wyborczym, brak należytego nadzoru nad inwestycjami i zadłużanie miasta. Prezydent Nowakowski odbijał piłeczkę mówiąc, że terminy konkursów nie są od niego zależne. Po dwugodzinnej dyskusji radni zatwierdzili wykonanie budżetu, a później udzielili prezydentowi absolutorium.

PiS zarzucał prezydentowi realizowanie inwestycji w roku wyborczym, brak należytego nadzoru nad inwestycjami i zadłużanie miasta. Prezydent Nowakowski odbijał piłeczkę mówiąc, że terminy konkursów nie są od niego zależne. Po dwugodzinnej dyskusji radni zatwierdzili wykonanie budżetu, a później udzielili prezydentowi absolutorium.

Zanim prezydent zaczął przedstawiać wpływy i wydatki budżetowe, zaprezentował tzw. timelapse z budowy obwodnicy i wiaduktu na ul. Bielskiej. Później przyszła pora na prezentację, a tam pojawiły się słupki. Andrzej Nowakowski cofnął się aż do początku swoich rządów, czyli 2011 roku.

- Chciałbym żebyśmy na pewne trendy zarządzania miastem spojrzeli od roku 2011 – zaczął Nowakowski. – Od 2011 roku systematycznie rosną i wydatki miasta – od poziomu 650 mln do 970 mln, jeśli chodzi o dochody. Na szczególną uwagę zasługuje to, że mamy większe przychody niż wydatki bieżące, a z każdym rokiem ta różnica się zwiększa. To oznacza, że nie przejadamy pieniędzy i więcej środków możemy przeznaczać na inwestycje.

Dochody majątkowe w poszczególnych latach kształtują się różnie, w zależności od pozyskanych środków, ale jak podliczył prezydent, przez ostatnie osiem lat miasto zainwestowało około miliarda złotych. Włodarz zapewniał też, że dochody bieżące z tytułu podatków są na stabilnym poziomem.

Prezydent prezentował, na co miasto wydało pieniądze, czyli m.in. oświatę, opiekę społeczną, a także  inwestycje, które niebawem zostaną ukończone – pasaż Roguckiego czy bulwary wiślane, ale też wiele innych, mniejszych inwestycji osiedlowych.

- Rok 2017 był dobrym rokiem dla Płocka – mówił radny Artur Kras. – W porównaniu do 2016 roku dochody wzrosły o ponad 130 mln złotych. O 87 mln złotych wzrosły wydatki na inwestycje, a to pozwoliło spełnić zapotrzebowanie mieszkańców naszego miasta.

PiS myśli inaczej 

Nieco inne zdanie na temat budżetu miała Wioletta Kulpa, przewodniczą klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości. Swoją prezentację też oparła na słupkach i jak przekonywała – poprzedni budżet powinien być inaczej zaplanowany. Wskazywała też, że miasto systematycznie się zadłuża.

- W latach 2003-2010 średnie zadłużenie w stosunku do budżetu to 33 proc. W latach 2011-2017 to 56 proc. - mówiła liderka płockiego PiS. – Średnie wydatki inwestycyjne w latach 2003-2010 wynosiły 151 mln złotych, a w okresie zarządzanym przez prezydenta Nowakowskiego wynoszą 127 mln złotych.

Radna wskazywała, że miasto pożycza coraz więcej pieniędzy. Jak wyliczyła, w ostatnich latach to średnio o 20 mln złotych rocznie więcej.

- Inwestycje powinny być planowane przez cztery lata, a nie skumulowane w ciągu jednego roku. Powoduje to paraliż komunikacyjny, brak nadzoru i opóźnienie inwestycji – w przypadku obwodnicy to już siedem miesięcy. Firmy, które stawały do przetargu na obwodnicę, bały się składać ofertę, bo nie wiedziały czy podołają ukończyć budowę w okresie zimowym. Mamy wybraną firmę, z którą podpisuje się aneksy, bez naliczania kar. Czy inne firmy wiedząc, że czas zakończenia inwestycji to nie byłby listopad 2017, a maj 2018, nie stanęłyby do przetargu? To pytanie, które rodzi się wszystkim przy tak długim realizowaniu inwestycji.

Wioletta Kulpa zaprezentowała też ranking 15 najlepszych prezydentów miast, przygotowany przez „Newsweeka”.- Nie wszystko jest tak kolorowo, jak opowiadacie. Przyznajcie się do pewnych błędów - mówiła radna. 

- Obwodnica absolutnie nie paraliżuje Płocka. Możemy mówić o ul. Łukasiewicza i kilku innych remontowanych właśnie ulicach, ale zarzut o robieniu wszystkiego w roku wyborczym jest co najmniej nieprawdziwe, by nie powiedzieć zakłamane. Jest to spowodowane konkursami ogłaszanymi przez Urząd Marszałkowski, gdzie wygraliśmy potężne pieniądze. To niezależne od prezydenta miasta terminy, a my musimy skończyć do połowy albo końca roku. Absolutnie nie możemy poza ten rok wyjść, bo tak są sformułowanie kamienie milowe. Nawet nie będę się odnosił do zarzutu braku nadzoru.

Prezydent zapewnił też, że opóźnienie przy budowie obwodnicy jest spowodowane niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Jak podkreślał, po prostu nie można było prowadzić prac budowlanych w deszczu.

Poparcie dla budżetu zapewnili koalicyjni radni Polskiego Stronnictwa Ludowego.

- Nie wyobrażamy sobie, żeby mając świadomość ograniczeń, mogli na ostatniej prostej sypać piach w oczy prezydenta. Całym klubem udzielimy absolutorium. Rozwój miasta nie zależy od jednego człowieka, ale całej społeczności lokalnej – podkreślał Tomasz Kominek.

Rada miasta zatwierdziła wykonanie budżetu za 2017 rok. Przeciwni byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE