Reklama

Orszak Trzech Króli z Eleni... w Orlen Arenie

Opublikowano:
Autor:

Orszak Trzech Króli z Eleni... w Orlen Arenie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek ulicami Płocka już po raz trzeci przejdzie kolorowy, rozśpiewany Orszak Trzech Króli. Ale uwaga, jest istotna zmiana - przez trzy lata nazbierało się tylu miłośników Orszaku, że przestali się oni mieścić w katedrze, dlatego tym razem na wspólne kolędowanie z Eleni organizatorzy zapraszają do Orlen Areny.

W poniedziałek ulicami Płocka już po raz trzeci przejdzie kolorowy, rozśpiewany Orszak Trzech Króli. Ale uwaga, jest istotna zmiana - przez trzy lata nazbierało się tylu miłośników Orszaku, że przestali się oni mieścić w katedrze, dlatego tym razem na wspólne kolędowanie z Eleni organizatorzy zapraszają do Orlen Areny.

Wielobarwny i rozśpiewany królewski Orszak Trzech Króli, który rokrocznie 6 stycznia w święto Objawienia Pańskiego przechodzi ulicami coraz większej ilości polskich miast,  swoją premierę miał w Płocku w styczniu 2012. Już wtedy było wiadomo, że Orszak przypadł płocczanom do gustu:mimo styczniowego chłodu i szaroburej aury do żłóbka betlejemskiego ze św. Rodziną w Domu Biskupim pod wodzą jadących konno mędrców ze Wschodu pomaszerowały we wspaniałej atmosferze nieprzebrane tłumy mieszkańców.

Jeszcze więcej osób, bo ok. 5 tysięcy,  przeszło za trzema wielobarwnymi orszakami: europejskim, azjatyckim i afrykańskim, w drugim Orszaku Trzech Króli w zeszłym roku.

Podobnej  frekwencji organizatorzy z Kazimierzem Cieślikiem, prezesem Stowarzyszenia Rodzin Katolickich na czele, spodziewają się w tym roku. Czy dlatego zdecydowano się zmienić trasę przemarszu i zamiast ze starówki do katedry, tegoroczny Orszak wyruszy sprzed kościoła a parafii św. Jadwigi, przejdzie po osiedlu Wielka Płyta do mało sakralnej Orlen Areny? - Tak, zmiana trasy przemarszu ma związek z prośbą Ratusza, by wszystkim umożliwić wspólne śpiewanie kolęd z Eleni - potwierdza Kazimierz Cieślik. - Chodziło nam głównie o najmłodszych uczestników, by nie zmarzli, stojąc na dworze. W katedrze zmieściłoby się około 3 tysięcy osób. A szacujemy, że w tym roku ok. 6 tysięcy osób przejdzie w Orszaku. Wszyscy spokojnie zmieszczą się w Orlen Arenie.

W tym roku zmieni się także skład mędrców ze Wschodu - poza ks. Krzysztofem Jaroszewskim, którego już po raz trzeci zobaczymy w tej roli, orszaki poprowadzą też "nowi magowie" - Andrzej Mejer i Christiano Silva. W postaci Świętej Rodziny wcielą się Małgorzata i Krzysztof Karpińscy i malutki Ignaś.

Nie zabraknie też jak zwykle scenek przygotowanych przez uczniów i nauczycieli i z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, aktorów z Teatru Dramatycznego, Dzieci Płocka czy zespołów muzycznych, m.in. Petromix. Stowarzyszenie Patria Polonia, które pielęgnuje tradycje Pułku Ułanów stworzy poczet gwiazdy betlejemskiej.

Orszak Trzech Króli rozpocznie się o 11.00  mszą św. w kościele św. Jadwigi Królowej. Po mszy pochód przejdzie trasą wiodącą od kościoła ulicami al. Roguckiego, ul. Tysiąclecia, ul. Łukasiewicza do  Orlen Arena, gdzie odbędzie się wspólne śpiewanie kolęd pod przewodnictwem  Eleni. Na koniec rozstrzygnięty zostanie konkurs na najładniejszą gwiazdę betlejemską.
 
Nie tylko płocczanie pokochali Orszaki - w poniedziałek, w święto Trzech Króli  z inicjatywy Fundacji Orszak Trzech Króli kolorowe i rozśpiewane wielotysięczne tłumy przejdą w ponad 180  miastach w Polsce, a także w innych krajach - m.in. na Ukrainie, w Niemczech, we Włoszech i Wielkiej Brytanii w Europie, w Rwandzie w Afryce oraz - pierwszy raz w Chicago . W naszej diecezji poza Płockiem w orszaku pójdą również mieszkańcy Rypina i Płońska.


Fot. Tomasz Miecznik/Portal Płock

Zdjęcia z poprzednich Orszaków obejrzyjcie w naszej galerii:
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE