Reklama

Orlen zmodernizuje płocką elektrociepłownię

Opublikowano:
Autor:

Orlen zmodernizuje płocką elektrociepłownię - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W planach jest budowa sprawniejszego i efektywniejszego turbozespołu TG1. Kompleksowy program zakładający sukcesywną wymianę wyeksploatowanych maszyn w Elektrociepłowni Płock został przygotowany we współpracy z Instytutem Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. Pierwszy etap programu, dotyczący wymiany turbozespołu nr 1, zakończy się we wrześniu 2021 r.

W planach jest budowa sprawniejszego i efektywniejszego turbozespołu TG1. Kompleksowy program zakładający sukcesywną wymianę wyeksploatowanych maszyn w Elektrociepłowni Płock został przygotowany we współpracy z Instytutem Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. Pierwszy etap programu, dotyczący wymiany turbozespołu nr 1, zakończy się we wrześniu 2021 r.

– Realizacja inwestycji dotyczącej modernizacji turbozespołu TG1 w zakładowej elektrociepłowni umożliwi 10 proc. wzrost jej sprawności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej w skojarzeniu z ciepłem. Przyczyni się ona także do optymalizacji kosztów dzięki wydłużeniu cykli pracy pomiędzy remontami. Podwyższy to również ciągłość i bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej i cieplnej dla Zakładu Produkcyjnego w Płocku oraz działających na jego terenie firm. Odbiorcą wytwarzanego ciepła będzie również miasto – wyjaśniają w biurze prasowym koncernu.

Projekt modernizacji turbozespołu nr 1 obejmuje demontaż istniejącej maszyny, który już rozpoczął. Zajmuje się tym firma CKTiS. Spółka zamierza wybudować sprawniejszy i efektywniejszy turbozespół TG1 o zwiększonej mocy z obecnych 55 do 65 MWe. Dostawcą technologii i wykonawcą w trybie pod klucz będzie GE Power, który ma być również odpowiedzialny później za serwis.

– Nowy turbozespół w Płocku przystosowany będzie do produkcji pary technologicznej oraz produkcji energii elektrycznej w kogeneracji. Co istotne, turbina parowa wyprodukowana zostanie w zakładzie GE w Elblągu, natomiast generator w naszej fabryce we Wrocławiu – mówi Sławomir Żygowski, Prezes GE Power.

W Elektrociepłowni Płock pracuje siedem turbozespołów. Turbozespół TG1, który został oddany do użytku w 1968 r., osiągnął już graniczny czas pracy ok. 300 tys. godz.. Do tej granicy zbliżają się także kolejne cztery turbozespoły. Modernizacji nie wymaga natomiast TG6, zbudowany w 2001 r., a także TG7, który powstał w 2017 r.

Elektrociepłownia Płock jest największą tego typu jednostką przemysłową w Polsce i jedną z największych w Europie. Jej moc elektryczna wynosi 413,6 MWe, a cieplna - 2149 MWt. PKN ORLEN posiada bloki energetyczne również we Włocławku, Trzebini i Jedliczach, a także w Czechach i na Litwie. W sumie ich moce wynoszą 1,9 GWe i 6,1 GWt. ORLEN analizuje również projekt budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku o łącznej mocy do 1,2 GW.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE