Reklama

Orlen stawia na ładowanie z gniazdka. W planach 150 stacji dla aut

Opublikowano:
Autor:

Orlen stawia na ładowanie z gniazdka. W planach 150 stacji dla aut - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Orlen sfinansuje stacje ładowania samochodów elektrycznych. Zakończone postępowanie przetargowe obejmowało wybór dostawców stacji ładowania o mocy 50, 100 i 150 kW. Zadaniem wyłonionych podmiotów jest przygotowanie projektu, dostarczenie ładowarek, ich instalacja oraz serwis.

Orlen sfinansuje stacje ładowania samochodów elektrycznych. Zakończone postępowanie przetargowe obejmowało wybór dostawców stacji ładowania o mocy 50, 100 i 150 kW. Zadaniem wyłonionych podmiotów jest przygotowanie projektu, dostarczenie ładowarek, ich instalacja oraz serwis.

W koncernie twierdzą, że to pilotażowy projekt, a nie inwestycja, na której chcą zarabiać. Chodzi raczej o przetestowanie w działaniu pewnych rozwiązań. Szczególnym wyzwaniem ma być zasilanie nowych ładowarek. Problemem może się okazać przepustowość sieci, dostępność mocy w danym miejscu, na co zwraca uwagę główny ekonomista w koncernie Adam Czyżewski. - Trzeba budować nowe transformatory i poradzić sobie z tym technologicznie.

Punkty szybkiego ładowania powstaną łącznie w 150 lokalizacjach położonych zarówno w miastach, jak i przy trasach tranzytowych. W  pierwszym etapie pilotażu, do końca 2019 roku, zostanie uruchomionych około 50 ładowarek. Punkty ładowania PKN ORLEN będą obsługiwać wszystkie typy pojazdów elektrycznych oferowane na rynku europejskim i zostaną wyposażone w dwa złącza do ładowania pojazdu prądem stałym, z wtyczką CHAdeMO oraz CCS, a także w złącze Typ 2 do ładowania pojazdu prądem przemiennym. Producentami ładowarek dla koncernu będą firmy EkoEnergetyka i EFACEC. W ramach postępowania finalizowane są także rozmowy z trzecim producentem. - Te 150 ładowarek pozwoli kierowcom aut elektrycznych przejechać Polskę wzdłuż i wszerz - dodaje Czyżewski.

Jak poinformowało biuro prasowe koncernu, w najbliższych miesiącach zakończy się odrębne postępowanie przetargowe, w ramach którego wyłoniony zostanie dostawca systemu zarządzania infrastrukturą ładowania. - Do zadań systemu będzie należała m.in. obsługa procesu ładowania i rozliczania opłat z wykorzystaniem strony internetowej. Jeszcze w tym roku, wraz z uruchomieniem ładowarek, wdrożone mają zostać jego podstawowe funkcjonalności - wyjaśniają w Orlenie. Pierwsza ładowarka - w ramach programu pilotażowego - działa w Płocku w pobliżu siedziby koncernu. Obecnie kierowcy mogą korzystać z niej nieodpłatnie. Stacja ładowania o mocy 50 kW jest przeznaczona zarówno do pojazdów elektrycznych (EV), jak i hybrydowych (PHEV) i daje możliwość jednoczesnego ładowania czterech pojazdów. Moc dla każdego ze stanowisk jest dynamicznie przydzielana przez sterownik stacji w trakcie ładowania pojazdów, dzięki czemu możliwe będzie znaczne skrócenie jego czasu.

Przykładowo Tauron chce postawić w Katowicach w tym roku ponad 30 stacji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE