W grę wchodzi optymalizacja projektu lub jego zatrzymanie (ewentualnie czasowe wstrzymanie).
- Wnioski z przeprowadzonych audytów oraz weryfikacji założeń biznesowych inwestycji Olefiny III w zderzeniu z wynikami analiz rynku petrochemicznego, sytuacji makroekonomicznej oraz rentowności projektu nie uzasadniają kontynuowania tej inwestycji w dotychczasowym zakresie - informuje Biuro Prasowe płockiej spółki.
Urealnienie zakresu i kosztów tego wariantu wskazuje na wzrost nakładów inwestycyjnych i kosztów okołoprojektowych aż do ok. 45-51 mld zł i - co ważne - przesunięcie terminu zakończenia o kolejne trzy lata.
– Inwestycja w obecnym zakresie, przy uwzględnieniu stale rosnących kosztów, oddalającego się terminu realizacji i braku obiecujących perspektyw dla sektora petrochemicznego w Europie, nie ma biznesowego uzasadnienia i nie może być kontynuowana - mówi Ireneusz Fąfara, prezes Orlenu.
Podkreśla, że okładnie przeanalizowano wszystkie scenariusze dla tej inwestycji, a szczególnie wariant pozostawiony przez poprzedni zarząd. Teraz wyciągane są wnioski.
Koncern, przy wsparciu zewnętrznych doradców, analizuje obecnie dwa scenariusze. Są to: optymalizacja projektu w zakresie mocy produkcyjnych i wykorzystania obecnych jednostek lub zatrzymanie projektu w obecnym kształcie (lub jego czasowe, częściowe wstrzymanie).
Zdaniem spółki nakłady planowane na etapie decyzji inwestycyjnej nie uwzględniały pełnego zakresu infrastruktury towarzyszącej, niezbędnej do funkcjonowania kompleksu.
- Nie zostały też właściwie oszacowane później, gdy w czerwcu 2023 r. przewidywany koszt inwestycji w Olefiny III wzrósł ponad trzykrotnie do 25 mld zł, a termin jej realizacji przesunął się o trzy lata. Pomimo tego, że wyeliminowano z projektu linię wysokomarżowych produktów petrochemicznych (fenol i pochodne aromatów) - informuje Biuro Prasowe Orlenu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.