Reklama

Orlen ogłasza przetarg. Chce zbudować hub wodorowy

Opublikowano:
Autor:

Orlen ogłasza przetarg. Chce zbudować hub wodorowy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości PKN Orlen rozpoczyna procedurę przetargową. Koncern, z Zakładem Produkcyjnym w Płocku, szuka wykonawcy hubu wodorowego we Włocławku. Ma on docelowo wytwarzać do 600 kg doczyszczonego wodoru na godzinę.

PKN Orlen rozpoczyna procedurę przetargową. Koncern, z Zakładem Produkcyjnym w Płocku, szuka wykonawcy hubu wodorowego we Włocławku. Ma on docelowo wytwarzać do 600 kg doczyszczonego wodoru na godzinę.

Inwestycja, obejmująca instalację produkcyjną, infrastrukturę logistyczną oraz dystrybucyjną, to istotny element wspierający strategię neutralności emisyjnej Orlenu w obszarze paliw alternatywnych. Jak przekonuje prezes zarządu PKN Orlen, Daniel Obajtek, wodór to paliwo przyszłości.

- Będzie ono znajdować szerokie zastosowanie nie tylko w transporcie, ale również w energetyce - przekonuje prezes Obajtek. - Już teraz intensyfikujemy prace nad rozwojem technologii wodorowych, tak by od 2022 roku zajmować silną pozycję konkurencyjną w tym segmencie. W pełnym wykorzystaniu szans rynkowych związanych z popularyzacją paliw alternatywnych wesprze nas także ogłoszone niedawno przystąpienie koncernu do Europejskiego Sojuszu na rzecz Czystego Wodoru – powiedział prezes zarządu PKN Orlen. 

Hub wodorowy ma powstać na terenie ANWIL-u Włocławek. W pierwszym etapie moce produkcyjne instalacji będą wynosiły ok. 170 kg na godzinę, jednak jej konstrukcja modułowa pozwoli na elastyczne zwiększanie produkcji wraz ze wzrostem popytu. Wodór, który już teraz wytwarzany jest we Włocławku w procesie elektrolizy, będzie doczyszczany do jakości paliwa transportowego.

Wytworzone paliwo, na pierwszym etapie dystrybucji, będzie przeznaczone przede wszystkim dla transportu publicznego i towarowego. Koncern podpisał już kilka porozumień z samorządami - w tym z Płockiem -  będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru.

Zakończenie inwestycji planowane jest w pierwszym półroczu 2022. Oprócz hubu wodorowego we Włocławku i podobnej inwestycji planowanej w Płocku, koncern rozwija również technologie wodorowe w biorafinerii Orlen Południe w Trzebini. Rozpoczęcie produkcji wodoru w jakości paliwa transportowego planowane jest tam już w 2021 roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE