Reklama

Orlen chce nowej elektrociepłowni w Płocku

Opublikowano:
Autor:

Orlen chce nowej elektrociepłowni w Płocku - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Biuro prasowe Orlenu potwierdziło, że koncern w żadnym razie nie wycofuje się z budowy w Płocku bloku parowo-gazowego. Przystąpieniu do realizacji inwestycji za 1,65 mld zł dała już zielone światło rada nadzorcza spółki. Tym samym elektrociepłownia o mocy blisko 600 MWe zostanie oddana do eksploatacji pod koniec 2017 roku.

Biuro prasowe Orlenu potwierdziło, że koncern w żadnym razie nie wycofuje się z budowy w Płocku bloku parowo-gazowego. Przystąpieniu do realizacji inwestycji za 1,65 mld zł dała już zielone światło rada nadzorcza spółki. Tym samym elektrociepłownia o mocy blisko 600 MWe zostanie oddana do eksploatacji pod koniec 2017 roku.

O planach koncernu pisaliśmy już kilkukrotnie. Początkowo termin rozbudowy uzależniono od kwestii opłacalności inwestycji, rozważano bowiem jeszcze pod tym kątem 2014 rok, który powoli ma się ku końcowi. Szacuje się, że na realizację całości potrzeba 36 miesięcy. Obecna decyzja rady nadzorczej kończy proces uzyskiwania wszystkich możliwych zgód. Dotychczas uzyskano już pozwolenie na budowę, podpisano także umowę przyłączeniową do sieci przesyłowej z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi oraz do sieci gazowej z Gaz-System. Obecnie rozpoczyna się ostatni etap przygotowań do podpisania umowy z generalnym wykonawcą.

- Realizując tę inwestycję, PKN Orlen stanie się liderem kogeneracji gazowej i umocni swoją wiodącą pozycję w kogeneracji przemysłowej w kraju – mówi Jacek Krawiec, prezes Orlenu. - Za trzy lata Grupa Orlen będzie dysponowała w Polsce mocami wysokości blisko 1,5 GWe, które są istotne zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego koncernu, jak i naszego kraju.

Inwestycja z najwyższej klasy turbiną gazową zostanie zlokalizowana wewnątrz istniejącego zakładu. Koncern uważa, że połączenia parowe wraz z istniejącymi kolektorami i siecią elektryczną zdołają znacznie podnieść efektywność produkcji, co w efekcie ma zapewnić optymalne wykorzystanie gazu ziemnego i doprowadzić do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Z płockiej elektrociepłowni para przemysłowa będzie dostarczana do zakładu w Płocku oraz do Krajowego Systemu Energetycznego. Osobny blok o mocy 463 MWe powstaje we Włocławku.

Na inwestycję w formule „pod klucz” (co oznacza, że to na wykonawcy ciąży obowiązek wykonania prac we wszystkich branżach objętych zamówieniem) wraz z całą niezbędną infrastrukturą Orlen zamierza przeznaczyć 1,65 mld zł, natomiast na cały segment Downstream, obejmujący petrochemię, rafinerię i energetykę, w latach 2014-2017, niemal czterokrotność tej kwoty, czyli 6,4 mld zł.

Czytaj też:

Fot. PKN Orlen

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE