Reklama

Orlen buduje farmę wiatrową na Bałtyku. Raport środowiskowy gotowy

Opublikowano:
Autor:

Orlen buduje farmę wiatrową na Bałtyku. Raport środowiskowy gotowy  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przez półtora roku zespół ponad 50 ekspertów prowadziło badania, których efektem jest raport środowiskowy dla farmy wiatrakowej na Bałtyku.

Przez półtora roku zespół ponad 50 ekspertów prowadził badania , których efektem jest raport środowiskowy dla farmy wiatrakowej na Bałtyku.

Budowa morskiej farmy wiatrowej jest jednym z ważniejszych projektów PKN ORLEN. Ma on na celu inwestycje w nisko- i zeroemisyjne źródła wytwarzania energii. Prace nad rozwojem morskiej energetyki wiatrowej na zlecenie Orlenu prowadzi spółka Baltic Power, która posiada koncesję na budowę takich farm.

- Realizacja projektu morskiej farmy wiatrowej, jest kluczowa nie tylko w kontekście strategii PKN ORLEN, zakładającej rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł wytwarzania, ale także w procesie transformacji polskiej energetyki. Blisko 1,2 GW mocy zainstalowanej na Bałtyku, wraz z planowanymi przez nas inwestycjami w aktywa gazowe, trwale zmieni miks energetyczny w Polsce, zapewniając stabilność dostaw, przy znaczącej redukcji emisji. Zakończenie badań środowiskowych i złożenie raportu dla morskiej inwestycji jest milowym krokiem, który otwiera nam drogę do głębokich zmian w polskim systemie elektroenergetycznym – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN. 

Do stworzenia raportu dla obszaru o powierzchni 332 km2, wykorzystano specjalny samolot i osiemnaście jednostek pływających. Analizom poddano budowę geologiczną dna morskiego, właściwości chemiczne wód oraz sprawdzano i skatalogowano faunę i florę, która występuje na obszarach planowanej inwestycji.

Badaniom poddano również wody powierzchniowe i przydenne. Na podstawie próbek z prawie 5000 litrów wody morskiej określono jej zakwaszenie, warunki tlenowe i zawartość substancji szkodliwych. Natomiast w ramach badań geofizycznych zostały pobrane 72 próbki rdzeniowe kilku metrów pod dnem morza. Dzięki nim możliwe będzie zaplanowanie rozmieszczenia turbin oraz dobranie do nich odpowiednich konstrukcji wsporczych.

Za pomocą zdalnie sterowanego pojazdu podwodnego, sprawdzano także podwodne obiekty takie  jak linie kablowe, wraki statków czy głazowiska. Obiekty takie mogą mieć decydujący wpływ na ostateczne rozmieszczenie turbin. Przeprowadzono również weryfikację obecności ssaków morskich, a także podczas 120 dni rejsowych wykonano obserwację migracji ptaków.

Wnioski z przeprowadzonych analiz mają pomóc realizacji i eksploatacji inwestycji w sposób niezagrażający środowiskowi naturalnemu.

Raport został przekazany Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE