Reklama

Orlen: badamy powietrze z udziałem ekspertów z zagranicy

Opublikowano:
Autor:

Orlen: badamy powietrze z udziałem ekspertów z zagranicy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Nie milkną echa afery z benzenem - płocczanie skrzykują się na forach, organizują happeningi, parlamentarzyści piszą do ministra, radni apelują do rządu. W dzisiejszym komunikacie Orlen poinformował o prowadzeniu poszerzonych badań podwyższonego stężenia benzenu w nocy z 21 na 22 września.

Nie milkną echa afery z benzenem - płocczanie skrzykują się na forach, organizują happeningi, parlamentarzyści piszą do ministra, radni apelują do rządu. W dzisiejszym komunikacie Orlen poinformował o prowadzeniu poszerzonych badań podwyższonego stężenia benzenu w nocy z 21 na 22 września.

Cały czas płocczanie żyją jeszcze aferą  z ubiegłego tygodnia kiedy to w nocy z środy na czwartek na stacjach pomiarowych czujni czytelnicy zauważyli nagłe piki rakotwórczego benzenu w powietrzu.

[ZT]13398[/ZT]

To kolejna afera z toksycznym benzenem w roli głównej. Ale o ile kilka lat temu winę za podwyższone stężenia rakotwórczego związku na stacji pomiarowej przy Reja można było zrzucić na wadliwą aparaturę, o tyle teraz z urządzeniami jest wszystko w porządku.  Aby wyjaśnić sprawę wysokich stężeń, prezydent Płocka złożył zawiadomienie do prokuratury, a poseł Marek Opioła zwrócił się do ministra środowiska o przekazanie danych na temat szkodliwości jednorazowych wysokich stężeń benzenu dla zdrowia ludzkiego oraz rozważenie wypracowania innej normy dla benzenu niż tylko obecna - średnioroczna.

[ZT]13412[/ZT]

Sprawa, zwłaszcza wątek z prokuraturą, odbiła się szerokim echem w całej Polsce. Na forach i na Facebooku wciąż wrze, a płocczanie przekazują sobie kolejne zdjęcia z dymiącymi kominami, martwiąc się o swoje zdrowie. uciekają się też do wymownych happeningów.

[ZT]13422[/ZT]

Dziś Orlen, tym razem sam z siebie, nieproszony, przesłał kolejny komunikat w sprawie szkodliwej substancji.

-  PKN ORLEN niezwykle poważnie traktuje swoje relacje z mieszkańcami i własne oddziaływanie na środowisko - napisały służby prasowe koncernu. - Dlatego w związku z odczytami imisji w nocy z 21 na 22 września firma uruchomiła proces pogłębionego badania przebiegu pierwszej fazy remontu instalacji rafineryjnych i petrochemicznych w celu sprecyzowania przyczyn zaistniałej sytuacji i wyeliminowania prawdopodobieństwa wystąpienia takiego incydentu w przyszłości.

Koncern zaznacza jednocześnie, że tak podwyższone stężenie benzenu nie wystąpiło w ciągu pierwszych 265 dni tego roku, a wysoki odczyt nastąpił raz (właśnie 266. dnia tego roku) i od tego czasu się nie powtórzył.

Dodaje jednak, że choć zdarzenie miało jednorazowy charakter, w zakładzie produkcyjnym prowadzone są obecnie poszerzone analizy wszelkich procesów technologicznych pod kątem zminimalizowania uciążliwości dla otoczenia. - Do badań włączeni zostaną również eksperci zewnętrzni, także z zagranicznych jednostek analitycznych - informuje biuro prasowe.

Przypomina też, że średnioroczne stężenie benzenu za ostatnie 12 miesięcy wyniosło 1,25 mikrograma/m3, przy obowiązującej normie rocznej wynoszącej 5 mikrogramów/m3.

Oto filmik przesłany przez naszego Czytelnika

 

[YT]https://youtu.be/pSpNgFhh2Bk[/YT]


 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE