Reklama

Orkiestra rozpoczyna sezon. Z gitarą

Opublikowano:
Autor:

Orkiestra rozpoczyna sezon. Z gitarą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mistrz klasycznej gitary Marcin Dylla będzie solistą koncertu, który w piątek 19 września zainauguruje 38. Sezon artystyczny Płockiej Orkiestry Symfonicznej.

Mistrz klasycznej gitary Marcin Dylla będzie solistą koncertu, który w piątek 19 września zainauguruje 38. Sezon artystyczny Płockiej Orkiestry Symfonicznej.

W piątek 19 września o 19 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej rozpocznie się koncert „Gitara z orkiestrą”. W pierwszej jego części będzie można usłyszeć niezwykłej urody „Pawanę na śmierć Infantki” Maurice’a Ravela. Później zaś zabrzmi „Concierto del sur na gitarę i orkiestrę” skomponowany przez Meksykanina Manuela Marię Ponce.

Marcin Dylla, którego będzie można posłuchać w części pierwszej piątkowego koncertu, to jeden z najwyżej cenionych gitarzystów klasycznych na świecie. Ma na swoim koncie niezliczoną ilość nagród zdobywanych na konkursach muzycznych w kraju i za granicą. Każdego roku daje około 100 koncertów w Europie, Ameryce i Azji.

W drugiej części koncertu „Gitara z Orkiestrą” Płocka Orkiestra Symfoniczna zagra I symfonię e-moll op. 16 Grzegorza Fitelberga. Za pulpitem dyrygenckim stać będzie Janusz Przybylski.

Następnie szykuje się spotkanie płockich symfoników z Chórem Pueri et Puellae Cantores Plocenses, który prowadzą Anna i Wiktor Bramscy. W piątek, 26 września o 19 odbędzie się w katedrze koncert „White and Black jazz”. W jego programie znajdą się kompozycje najwybitniejszych współczesnych kompozytorów i aranżerów jazzowych oraz gospel. Płockich symfoników poprowadzi Vladimir Kiradjiev.

Również w katedrze odbędzie się koncert z okazji setnej rocznicy urodzin Andrzeja Panufnika. Publiczność usłyszy dwa utwory tego kompozytora: „Suitę staropolską” na orkiestrę smyczkową oraz „Concertino” na kotły, perkusję i smyczki. W programie koncertu znalazły się również „Offenbarungen und Eingebungen” na orkiestrę smyczkową młodej kompozytorki Ewy Fabiańskiej-Jelińskiej oraz „Orawa” Wojciecha Kilara. Orkiestrę poprowadzi Jakub Chrenowicz, a w roli solistów tym razem zaprezentują się dyrektor POS Adam Mieczykowski na perkusji oraz Dorota Cichor na kotłach.

Niezwykły artysta pojawi się w Płocku w piątek 24 października. Janusz Radek to laureat wielu konkursów wokalnych. Nie to jednak stanowi o jego geniuszu, a niezwykły dorobek. Artysta równie łatwo radzi sobie na scenie z utworami pisanymi specjalnie dla niego, co z kultowymi piosenkami wykonywanymi kiedyś przez Marka Grechutę, Czesława Niemena, Seweryna Krajewskiego, Krzysztofa Klenczona, a nawet przez Ewę Demarczyk. Płockich symfoników towarzyszących Januszowi Radkowi poprowadzi Paweł Kos-Nowicki.

W kolejną rocznicę odzyskania niepodległości POS zaprezentuje koncert ,,My, pierwsza brygada”. We wtorek 11 listopada o 19 znane pieśni ,,Bywaj dziewczę zdrowe’’, ,,Serce w plecaku’’, ,,Wojenko, wojenko’’ i inne śpiewać będą doskonale w Płocku znani Edyta Krzemień i Damian Aleksander z Teatru Roma oraz aktor musicalowy Łukasz Talik. A za pulpitem dyrygenckim pojawi się Sławomir Chrzanowski.
„Wacław Lachman In memoriam” to koncert, który odbędzie się w płockiej katedrze w sobotę 15 listopada, w 51. rocznicę śmierci kompozytora. Kompozycje Wacława Lachmana: „Missa in honorem Resurrectionis D.N. Jesu Christi”, „Sztandary Polskie w Kremlu”, „Rapsod Piwniczny” oraz pieśni Płocka Orkiestra Symfoniczna prowadzona przez Katarzynę Zemler wykona  towarzyszeniem Chóru Męskiego im. Wacława Lachmana Towarzystwa Śpiewaczego „Harfa”

Opracowane przez Tomasza Chmiela kolędy i pastorałki w wykonaniu Płockiej Orkiestry Symfonicznej oraz chóru Pueri et Puellae Cantores Plocenses usłyszeć będzie można 12 grudnia o 12.00. Rok zakończy tradycyjny „Sylwester z Orkiestrą”. 31 grudnia o 18.00 i 21.00 za pulpitem dyrygenckim stanie Maciej Niesiołowski, a arie z najsłynniejszych musicali i operetek zaśpiewają sopranistka Anita Maszczyk i tenor Michał Musioł.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE