Reklama

Okulary i gogle taktyczne – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Opublikowano:
Autor:

Okulary i gogle taktyczne – na co zwracać uwagę przy wyborze? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ochrona oczu w ASG to podstawa. Każdy, nawet zaawansowany, strzelec powinien mieć w swoim zbiorze okulary lub gogle taktyczne. Gdy wybieramy dany model, musimy upewnić się, czy posiada on atesty i zapewni oczom maksymalne bezpieczeństwo. Jakie okulary warto wybrać i na co zwracać szczególną uwagę?

Ochrona oczu w ASG to podstawa. Każdy, nawet zaawansowany, strzelec powinien mieć w swoim zbiorze okulary lub gogle taktyczne. Gdy wybieramy dany model, musimy upewnić się, czy posiada on atesty i zapewni oczom maksymalne bezpieczeństwo. Jakie okulary warto wybrać i na co zwracać szczególną uwagę?

ASG to dziedzina stosunkowo bezpieczna, gdyż do strzelania wykorzystuje się wykonane z tworzywa sztucznego kulki. Jednak trafienie nimi w ciało z bliskiej odległości nie tylko powoduje ból, ale i miejscowe zaczerwienienie. Natomiast przypadkowy strzał kulką w nieosłonięte oko może skończyć się tragicznie. Dostępne w sklepach sportowych okulary ochronne do nurkowania, biegania czy też gogle narciarskie nie będą w tym przypadku dobre, gdyż nie są odporne na uderzenia i w momencie trafienia w nie kulką mogą pęknąć. Akcesoria do ASG posiadają niezbędne atesty potwierdzające ich wytrzymałość i skuteczną ochronę balistyczną ciała przed uszkodzeniami. Należy pamiętać, że nie wszystkie okulary i gogle taktyczne nadają się do ASG. Sprzęt taki musi mieć odpowiednie atesty. Wysokiej klasy okulary i gogle taktyczne znajdziesz w sklepie internetowym z akcesoriami do ASG: https://gunfire.com/pl/

Okulary a gogle – różnica funkcjonalności 

Producenci akcesoriów do ASG oferują strzelcom zarówno okulary, jak i gogle. Wybór tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji. Osobom początkującym zaleca się zakup gogli, ze względu na ich stabilniejsze mocowanie, większy obszar ochrony i ścisłe przyleganie do głowy. Atutem okularów jest z kolei lepsza cyrkulacja powietrza, a więc mniejsze ryzyko zaparowania szkieł. Wadą będzie zaś mniejsza stabilność utrzymania się na głowie. 

Okulary taktyczne – zastosowanie i rodzaje

Wybierając okulary taktyczne, musimy zwrócić uwagę na kilka istotnych cech: 

  • materiał, z którego zostały wykonane szkła – sprzęt wysokiej jakości będzie odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne; 
  • materiał, z którego zrobiono oprawki – najlepsza jest termoguma, która idealnie przylega do nosa i zapobiega zsuwaniu się, np. podczas szybkiej zmiany pozycji czy w czasie biegu;
  • wysokość filtra UVA i UVB;
  • kolor szkieł – osobom początkującym zaleca się wybór szkieł przezroczystych; 
  • powłokę szkła, np. przeciwmgielną.
 

Producenci oznaczają parametry okularów taktycznych literowymi i cyfrowymi symbolami. A, B, F to dane dotyczące odporności na uszkodzenia mechaniczne soczewek. K, H, N, T oznaczają natomiast poziom bezpieczeństwa. 

Gogle taktyczne – jak wybrać właściwy model?

Wybór gogli jest spory, a ich cena uzależniona od zaawansowania danego modelu. Przy wyborze akcesorium należy upewnić się, czy gogle mają otwory wentylacyjne. Zapobiegną one parowaniu szkieł i skraplaniu się wody od wewnętrznej strony, co uniemożliwia widzenie, a tym bardziej uczestnictwo w walce. Dobrej jakości gogle powinny posiadać pasek do regulacji i idealnie przylegać do twarzy. Akcesorium nie może się przesuwać ani też tworzyć zbyt dużego nacisku na obszar wokół oczu. Bardzo ważna jest również waga gogli. Szkła muszą absorbować promieniowanie UVA i UVB, być wiatroodporne i nie ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Kolor soczewek nie może ograniczać widoczności ani przekłamywać rzeczywistych odcieni.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE