W styczniu zdiagnozowano ognisko pryszczycy w Niemczech, a w marcu chorobę zdignozowano także na Słowacji i Węgrzech. Czym w ogóle jest pryszczyca i co powoduje?
- Pryszczyca jest zakaźną i zaraźliwą chorobą zwierząt parzystokopytnych domowych oraz dzikich. Na zakażenie najbardziej wrażliwe jest bydło, następnie świnie, owce i kozy. Chorobę wywołuje wirus z rodzaju Aphtovirus należący do rodziny Picornaviridae. Kraj, w którym wystąpi FMD, narażony jest na bardzo duże straty ekonomiczne w przemyśle mięsnym oraz hodowli. Straty te powodowane są upadkami zwierząt z gatunków wrażliwych, kosztami likwidacji ognisk choroby oraz wypłacanych odszkodowań, a także wstrzymaniem obrotu i eksportu zwierząt z gatunków wrażliwych, mięsa tych zwierząt oraz produktów pozyskiwanych od tych zwierząt - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
W Polsce pryszczycy nie odnotowano od 1971 roku i oby tak pozostało.
Ogrody zoologiczne postanowiły wprowadzić jednak pewne ograniczenia. Przykładowo w Warszawie wprowadzono zakaz karmienia zwierząt, a przed niektórymi wybiegami ustawione zostały specjalne maty dezynfekujące.
Płockie zoo póki co nie wprowadziło żadnych ograniczeń.
- Jesteśmy w stałym kontakcie z powiatowym lekarzem weterynarii i obecnie nie ma nakazu wprowadzenia jakichkolwiek restrykcji w ZOO. Jesteśmy przygotowani do działania, gdyby sytuacja uległa zmianie. Mamy przygotowane odpowiednie procedury na wypadek wystąpienia ognisk chorobowych i w razie potrzeby natychmiast wdrożymy je w życie - zapewnia nas Magdalena Kowalkowska z płockiego zoo.
Początek wiosny to okres żniw dla ogrodu. W najbliższych dniach w płockim ogrodzie spodziewanych jest mnóstwo turystów. Jeśli coś się zmieni - zoo o tym poinformuje.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.