Budynek dawnego klasztoru Dominikanów od lat niszczeje. Przylegająca do kościoła św. Dominika budowla ma dziś adres Kościuszki 16A, a na froncie widnieje informacja o zakazie wstępu i wyłączeniu budynku z użytkowania.
Budynek należy do Inwestycji Miejskich. Spółka waży opcje - przebudowywać, modernizować, w jaki sposób można go zagospodarować i jakim nakładem finansowym. Do podjęcia jakiejkolwiek decyzji potrzebne były badania archeologiczne. Odkrycia okazały się naprawdę interesujące.
- Inwestycji Miejskie zdecydowały się na krok "rozpoznawczy" i zleciły badania archeologiczne i architektoniczno-konwerstwatorskie. Prace archeologiczne zakończyły się w środę 23 sierpnia. Wykopy, które znajdowały się na zewnątrz budynku, zostały już zasypane. Zostały jeszcze otwarte wykopy wewnątrz budynku, bo prace wykonują dwie różne ekipy - tłumaczy Hubert Woźniak z Referatu Informacji Miejskiej urzędu miasta.
Jak mówi Woźniak, prace powinny zakończyć się do końca września. Więcej szczegółów mamy poznać w najbliższych miesiącach. Coś już jednak wiadomo.
- Badanie archeologiczne odsłoniło nam fundamety. Wiemy już, że obecny budnek stoi na fundamentach pochodzących prawdopodobnie z XIII wieku. Wskazuje na to sposób murowania fundamentów. Odkopaliśmy też szereg szczątków ludzkich. Szacujemy, że może być tam nawet do 1000 pochówków. Być może staniemy przed koniecznością wykonania kompleksowych badań archeologicznych i archtiektonicznych. Gdyby potwierdziło się, że mamy do czynienia z XIII-wiecznymi fundamentami, to być może jest to fragment budynku bramnego uwiecznionego na rycinie Abrahama Boota z początku XVII wieku - mówi Woźniak.
Jak tłumaczy Woźniak, fragment panoramy uznawano do tej pory za fantazję autora. Chodzi konkretnie o trzy budynki z prawej strony. Odkrycie fundamentów uprawdopadabnia wersję, że panorama Abrahama Boota jest najstarszą zachowaną wizją Płocka. Mówiąc kolokwialnie: prawdopodobnie tak wyglądał Płock w XVII wieku z perspektywy lewego brzegu Wisły.
Przed archeologami jeszcze sporo pracy, m.in. przy określeniu wieku pochówków przy użyciu metody datowania radiowęglowego. Podsumowanie prac ma nastąpić w listopadzie.
- Abraham Boot był sekretarzem poselstwa holenderskiego, które prowadziło mediacje między Polską a Szwecją w latach 1627 – 1628. Podróżował Wisłą w kierunku Warszawy, uwieczniając po drodze widoki przybrzeżnych miast, prowadząc przy tym swoisty dziennik. Po powrocie do Amsterdamu wydał całość drukiem w 1632 roku. Wprawne oko obserwatora zaznajomionego z historią Płocka rozpozna na niej niejedną budowlę, chociażby fragmenty zamkowych fortyfikacji, np. wieżę zegarową istniejącą do dziś. Zaburzona perspektywa i umieszczenie budowali w jednej linii utrudnia jednak to zadanie i niektóre z budynków prezentowanych na rysunku do dziś są przedmiotem gorących dyskusji - czytamy o autorze oryginału panoramy Płocka na stronie Muzeum Mazowieckiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.