reklama
reklama

W Płocku brakuje... publicznych toalet? Za większość trzeba płacić, jedna jest do wyburzenia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Gabriela Bieńkowska

W Płocku brakuje... publicznych toalet? Za większość trzeba płacić, jedna jest do wyburzenia - Zdjęcie główne

foto Gabriela Bieńkowska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościTemat dostępności publicznych toalet, choć mogłoby się wydawać, że nie ma tu szerokiego pola do dyskusji, budzi kontrowersje. W szczególności, jeżeli dowiadujemy się, że szalety są zamknięte lub że za możliwość załatwienia potrzeb fizjologicznych będzie trzeba zapłacić. Część osób do tematu podchodzi prześmiewczo, jednak okazuje się, że niektórzy zaczynają dostrzegać problem.
reklama

Na terenie Płocka funkcjonuje 8 publicznych toalet. Znajdują się:

  • przy Placu Narutowicza
  • na al. Roguckiego 
  • w Parku Północnym na osiedlu Podolszyce Północ
  • przy ul. Grodzkiej 1
  • szalet kontenerowy przy al. Jachowicza 40 (obok dawnego dworca PKS)
  • szalet kontenerowy w Lasku Brzozowym na osiedlu Podolszyce Południe
  • szalet kontenerowy na terenie Cmentarza Komunalnego
  • szalet kontenerowy na pl. Mościckiego 
Pojawiają się jednak sygnały, że ich liczba wciąż jest niewystarczająca. Jeszcze kilka lat temu, kolejny miejski szalet mieścił się przy ul. Królewieckiej. Aktualnie pozostaje jednak zamknięty. 

reklama

Na problem postanowił zwrócić uwagę płocki radny Krzysztof Gorzkowski z PiS. Na początku września skierował interpelację z prośbą o ponowne uruchomienie publicznego WC przy Królewieckiej.

- Po wielokrotnych rozmowach z mieszkańcami Płocka, jak i również z osobami przyjezdnymi przebywającymi w tym rejonie, okazuje się że problem jest większy niż mógłby się nam wydawać. Dotyczy on osób mających problemy zdrowotne, dzieci, młodzież, a także osób starszych, którzy nie mogą załatwić swoich podstawowych czynności fizjologicznych - pisał radny.

Miasto nie rozpatrzyło prośby pozytywnie.

- Uruchomienie toalety nie jest możliwe ze względu na zły stan techniczny obiektu. Przywrócenie go do użytku wymagałoby dużych nakładów finansowych, co nie jest uzasadnione ekonomicznie. Budynek ten jest przeznaczony do rozbiórki, ze względu na planowaną inwestycję - budowę sali koncertowej. Projekt uwzględnia również umieszczenie ogólnodostępnej toalety - odpowiedział Piotr Dyśkiewicz, zastępca prezydenta Płocka.

reklama

Zadanie to jest jednak wpisane w plan finansowy dopiero na lata 2027-2028.

Kolejny problem pojawia się wtedy, gdy za toaletę trzeba zapłacić.

- Co z tego, że będzie więcej łazienek, skoro za podstawową potrzebę muszę płacić? Dodatkowo często jeszcze wyłącznie gotówką.

Aktualnie 3 z 7 płockich toalet publicznych są bezpłatne. Za darmo skorzystamy z szaletu przy pl. Narutowicza, alei Roguckiego oraz w Parku Północnym. Reszta z podanych jest płatna. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama