Reklama

Reklama

Oddział covidowy w szpitalu św. Trójcy może ruszyć lada chwila. Władze odpowiadają dyrekcji Winiar

Opublikowano: wt, 13 kwi 2021 16:46
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski

Oddział covidowy w szpitalu św. Trójcy może ruszyć lada chwila. Władze odpowiadają dyrekcji Winiar - Zdjęcie główne

foto Michał Wiśniewski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego wskazuje, że Winiary są w trudnej sytuacji i dziwi się braku uruchomienia miejsc dla pacjentów z Covid-19 w szpitalu miejskim. - PZOZ, w przeciwieństwie do WSzZ, nie posiada oddziału intensywnej terapii, ani sprzętu niezbędnego do wyposażenia takich stanowisk. Przyjmowanie pacjentów COVID bez żadnej możliwości ich zabezpieczenia w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia byłoby przejawem skrajnej nieodpowiedzialności - odpowiada Marek Stawicki, wiceprezes Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Reklama

Wojewódzki Szpital Zespolony od kilku tygodni leczy więcej pacjentów z Covid-19, niż ma dla nich łóżek. Należy zaznaczyć że o liczbie miejsc "covidowych" w danej placówce decyduje wojewoda. Ten sam wojewoda kilka tygodni temu wydał decyzję z rygorem natychmiastowej wykonalności: szpital przy Kościuszki ma utworzyć oddział z 50 łóżkami dla pacjentów z Covid-19, w tym 5 łóżek intensywnej terapii. 

Na Winiarach z jednej strony brakuje miejc dla pacjentów z Covid-19, ale z drugiej otwarcie oddziału covidowego w szpitalu miejskim wiąże się z zamknięciem oddziału chorób wewnętrznych i pediatrii w szpitalu św. Trójcy. Dyrekcje obu placówek zgodnie podkreślają, że ucierpią na tym pacjenci z Płocka i okolic. 

Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Winiar, dziwi się jednak, że szpital miejski choć w niewielkim stopniu nie uruchomi przyjęć dla pacjentów z Covid-19. Wskazuje, że do leczenia czystego nie covida nie jest potrzebny wysokospecjalistyczny sprzęt. 

Marek Stawicki, wiceprezes Płockiego Zakładu Opieki Zdrowotnej, odpowiada dyrektorowi.

- Nie chcemy komentować zasad leczenia pacjentów z Covid w Szpitalu Wojewódzkim. Zwracamy jedynie uwagę na to, że decyzja Ministra Zdrowia zobowiązuje PZOZ do utworzenia oddziału z 50 łóżkami dla pacjentów Covid, w tym 5 łóżek intensywnej terapii. PZOZ, w przeciwieństwie do WSzZ, nie posiada oddziału intensywnej terapii, ani sprzętu niezbędnego do wyposażenia takich stanowisk. Przyjmowanie pacjentów COVID bez żadnej możliwości ich zabezpieczenia w sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia byłoby przejawem skrajnej nieodpowiedzialności. Takie podejście widoczne jest zresztą w decyzji Ministra, która wymaga posiadania 10% łóżek w standardzie intensywnej terapii. Nie ma możliwości wykonania takiego polecenia bez dysponowania niezbędnym sprzętem medycznym - mówi Stawicki. 

Podkreśla, że niezwłocznie po otrzymaniu decyzji placówka wystąpiła do wojewody z prośbą o dostawę sprzętu potrzebnego do uruchomienia łóżek intensywnej terapii. 

- Założenie, że urząd, który wydał tę decyzję sprawnie dostarczy wyposażenie umożliwiające jej realizację było nadmiernie optymistyczne, stąd decyzja o częściowym uruchomieniu interny, by nie marnować potencjału Szpitala Św. Trójcy w okresie oczekiwania na sprzęt - tłumaczy. 

W środę 14 kwietnia do placówki ma dotrzeć znaczna część wyposażenia. Wiceprezes zapewnia, że jeśli tak się stanie, placówka niezwłocznie zacznie przyjmować pacjentów z Covid-19. 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (11)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • 8 miesięcy temu | ocena +0 / -1

  Monika.

  Cześć kochani. Mam na imię Monika, i nie jestem tutaj bez powodu. Jestem miłą kobietą po przejściach, i moje potrzeby coraz częściej biorą nade mną górę. Jestem tutaj, ponieważ chciałabym poznać tutaj Pana z podobnym problemem, dla którego seks nie jest tematem tabu. Jestem zadbaną, pełną energii dziewczyną, szukam kogoś w wieku od 18 do 50 lat. W... Rozwiń

 • 8 miesięcy temu | ocena +13 / -0

  dlaczego w supermaketach spożywczych

  nie ma COVIDA? wszystkie panie zdrowe i usmiechniete?...

 • 8 miesięcy temu | ocena +10 / -1

  ZUS?

  Szczepcie się i znikajcie z listy emerytów i rencistów.Przesyłam buziaka.??

 • 8 miesięcy temu | ocena +13 / -0

  z ostatnich dni

  Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na wniosek udzieliło informacji, że pozytywny wynik testu na obecność wirusa wykazano u 37 833 zaszczepionych osób, a 1670 z nich zmarło. Natomiast w ciągu 14 dni od szczepienia zmarły 994 zaszczepione osoby. dane z 12 kwietnia 2021 r......PRZYPADEK?

 • 8 miesięcy temu | ocena +11 / -0

  prośba

  Zacznijcie normalnie leczyć . Apel do lekarzy NFZ. Prywatne gabinety wirus omija??

 • 8 miesięcy temu | ocena +15 / -0

  Pacjenci z

  kowidem na kwarantannie są odcięcia od jakiejkolwiek pomocy medycznej. Infekcja wirusowa może się u niektórych przekształcić w zapalenie oskrzeli albo płuc. Wszystko, co lekarze wtedy oferują to TELEPORADY. Brać parcetamol, dużo spać i pić. Po dwu tygodniach pacjent jest ciężkim przypadkiem nadającym się do szpitala.

 • 8 miesięcy temu | ocena +14 / -3

  skonczcie głupotę GRYPOWĄ nazywaną COVID!!!

  szczpicie ludzi samym placebo! w tej chwili juz społeczeństwo osiągnęło odporność STADNĄ!!!! wszyszcy już przechorowali grypę!!! juz wystarczająco zarobiły szpitale i koncerny farmaceutyczne na głupocie zwanej COVID!!! ROZUMIE WRÓĆ!!!! do naszych medyków?_____________________Zacznijcie leczyć przypadki chorobowe powodujące śmierć: kiedy będziecie l... Rozwiń

 • 8 miesięcy temu | ocena +12 / -0

  gdzie jest AMANTADYNA?

  kiedy będziecie leczyć zamiast tylko podłączać pod respiratory?

 • 8 miesięcy temu | ocena +15 / -1

  powiedzcie w koncu prawde!!

  czy jedyną przyczyną tak wysokiej liczby zgonów jest bo brak wykwalifikowanego personelu? Na intensywnej terapii zamiast wykwalifikowanych pielęgniarek anestezjologicznych pracuja teraz pielegniarki z pediatrii, geriatrii.. nie mające pojęcia o opiece nad pacjentem zaintubowanymTo żart a nie opieka!!!! Rozwalacie ludziom płuca....nie macie pojęcia ... Rozwiń

 • 8 miesięcy temu | ocena +13 / -1

  pora zaczac rozliczac MEDYKÓW za uzywanie respiratorow!

  DLACZEGO MASOWO LUDZIE UMIERAJA W SZPITALACH? ..........to co robia pseudo medycy to mordestwo?....... jak podają 9 na 10 osób, ktorych podlaczaja pod respiratory kończy się SMIERCIĄ???? jasno zatem wynika, ze RESPIRATORY nie sa wlasciwym narzedziem? Po prostu rozwalaja pacjentom pluca - podajac TLEN pod cisnieniem ROZWALAJA pluca = powodują ROZEDM... Rozwiń

 • 8 miesięcy temu | ocena +3 / -1

  P. .......

  Na h..a covidowy.