Reklama

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej [FOTO]

Opublikowano:
Autor:

Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej [FOTO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Główne uroczystości odbyły się na Cmentarzu Komunalnym, przy Memoriale Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz miasta, Związku Sybiraków i płockich instytucji i szkół.

Główne uroczystości odbyły się na Cmentarzu Komunalnym, przy Memoriale Sybiraków i Płocczan Pomordowanych na Wschodzie. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz miasta, Związku Sybiraków, płockich instytucji i szkół. 

Wiceprezydent Roman Siemiątkowski podkreślił, że 13 kwietnia to dzień wyjątkowy, w którym płocczanie oddają hołd poległym Polakom.

- Dzisiaj w wielu miejscach płocczanie oddawali hołd Polakom w Miejscach Pamięci Narodowej, na Cmentarzu Parafialnym przy al. Kobylińskiego, w Kościele św. Stanisława Kostki i miejscach posadzenia Dębów Pamięci - mówił wiceprezydent, podkreślając ogromne znaczenie tego faktu.

Dramatyczne  wydarzenia przypomniał Remigiusz Bielewicz,  prezes płockiego oddziału Związku Sybiraków. 

- Jak co roku gromadzimy się w miejscu pamięci ofiar pomordowanych. Od tragicznych wydarzeń minęło 78 lat, kiedy od strzału w tył głowy zginęło ponad 20 tys. generałów, starszych i młodszych oficerów, podoficerów i szeregowych żołnierzy Wojska Polskiego - powiedział Remigiusz Bielewicz. - Ofiarami tej zbrodni byli również wybitni ludzie nauki, medycyny, inżynierowie, prawnicy i przedstawiciele innych zawodów, którzy na skutek mobilizacji przywdzieli mundury Wojska Polskiego, stając do obrony swojej ojczyzny.

Jak podkreślał Bielewicz, musieli zginąć w Katyniu, Miednoje, Charkowie czy innych miejscach kaźni, bo nie chcieli przystać na współpracę ze zbrodniczą machiną terroru, nie przestrzegającą żadnych norm prawa międzynarodowego. W ten sposób polska straciła kwiat narodu polskiego.

Następnie modlitwę odmówił ks. kan. Stefan Cegłowski i delegacje przystąpiły do złożenia kwiatów. Na zakończenie uroczystości, odegrano utwór "Śpij kolego".

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE