Reklama

Nowy Rynek ma się zmienić. Duży odzew na ogłoszony konkurs

Opublikowano:
Autor:

Nowy Rynek ma się zmienić. Duży odzew na ogłoszony konkurs - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Chętnych do zaproponowania nowej aranżacji całego Nowego Rynku, już bez dzielenia na południową i północną część placu, było mnóstwo. W płockim Ratuszu czekają na opracowania studialne.

Chętnych do zaproponowania nowej aranżacji całego Nowego Rynku, już bez dzielenia na południową i północną część placu, było bardzo dużo. W płockim Ratuszu czekają na opracowania studialne.

Informowaliśmy o ogłoszonym w czerwcu konkursie na projekt koncepcyjny budynku sali koncertowej wraz z zagospodarowaniem całego placu Nowy Rynek w Płocku, w tym umieszczenia parkingu. Przypomnijmy zarazem, iż to płocki Ratusz zostanie właścicielem Antypodkowy, za co zapłaci w styczniu 2020 r. kwotę 6,8 mln zł. W dokumentach dotyczących konkursu znajdziemy także informację, że architektoniczne wizje, które będą efektem prac, mają zmieścić się w finansowych ramach. Koszt późniejszych prac na podstawie propozycji nie może okazać się wyższy niż 79 mln 155 tys. 327 zł.

[ZT]22669[/ZT]

Do udziału w ogłoszonym konkursie zapraszał Urząd Miasta Płocka wraz z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich. W efekcie – w ramach I etapu – mają powstać opracowania studialne obejmujące koncepcję budynku sali koncertowej oraz zagospodarowania placu Nowy Rynek wraz z pasażem Vuka Karadzica i terenami przyległymi. Łącznie chodzi o obszar ok. 9,4 ha. Oznacza to, że na tym etapie uczestnicy konkursu zaproponują m.in. wygląd budynku przyszłej sali koncertowej, koncepcję rozwiązań dotyczących parkowania (uwzględniając lokalizację miejsc postojowych przyulicznych oraz garażu wielostanowiskowego), a także rozwiązań komunikacyjnych w zakresie ruchu pieszego, rowerowego i samochodowego, mając na uwadze również powiązanie terenu opracowania i terenów sąsiednich. Ponadto zaproponują ewentualne uzupełnienie istniejącej już zabudowy na terenach przyległych do placu i pasażu, a także zasugerują możliwości użytkowania tych terenów.

Ilu chętnych postanowiło zmierzyć się z wyzwaniem?

– Do 15 lipca złożono 127 wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie – mówi Hubert Woźniak z Referatu Informacji Miejskiej w płockim Ratuszu.

Po sprawdzeniu okazało się, że 107 wniosków złożono poprawnie, natomiast 16 miało wady, wnioskodawców wezwano do uzupełnienia braków, co ostatecznie zrobiło 11. Ponadto cztery wnioski w ogóle nie były rozpatrywane, uznane zostały za nieważne. – W rezultacie mamy 118 wniosków dopuszczonych do udziału w konkursie na zagospodarowanie Nowego Rynku. Na opracowania studialne I etapu czekamy do 7 października – dopowiada Woźniak. Wyboru nie więcej niż 5 opracowań dokona sąd konkursowy. Oznacza to zaproszenie do składania prac konkursowych w ramach etapu II.

Swoje pomysły najlepsi będą mogli rozwinąć podczas II etapu konkursu (realizacyjnego), jednak ograniczając się już do mniejszego obszaru ok. 2,96 ha. Drugi etap polega na przedstawieniu koncepcji, będącej rozwinięciem rozwiązań z poprzedniego etapu, zawierającej: szczegółową koncepcję architektoniczną obiektu sali koncertowej, szczegółową koncepcję zagospodarowania placu Nowy Rynek i szczegółową koncepcję architektoniczną podziemnego garażu wielopoziomowego. Finalnie powstanie koncepcja, która umożliwi powstanie projektu, jako podstawy do realizacji nowej aranżacji wyznaczonego obszaru. Uczestnik konkursu, którego pracę ośmioosobowy Sąd Konkursowy uzna za najlepszą, zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Przedmiotem negocjacji będzie uszczegółowienie pracy konkursowej polegające na opracowaniu dokumentacji projektowej.

W konkursie przewidziano nagrody (1. nagroda – 70 tys. zł i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na szczegółowe opracowanie pracy konkursowej, 2. nagroda – 60 tys. zł, 3. nagroda – 50 tys. zł). Dopuszczono dwie dodatkowe nagrody pieniężne w formie wyróżnień, po 25 000 zł netto dla każdej wyróżnionej pracy konkursowej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE