Reklama

Nowy przegląd techniczny. Będzie znacznie trudniej i drożej?

Opublikowano:
Autor:

Nowy przegląd techniczny. Będzie znacznie trudniej i drożej? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Policja z Płocka i regionu raczej dość rzadko sprawdza stan techniczny aut, zajmują się tym raz do roku diagności. Od początku 2021 r. wejdą w życie przepisy zmieniające system obowiązkowej kontroli pojazdów. Chodzi o to, by diagności nie przymykali oka na usterki, bojąc się utraty klientów. Podczas badań będą musieli nawet kilka razy fotografować pojazdy.

Policja z Płocka i regionu raczej dość rzadko sprawdza stan techniczny aut, zajmują się tym raz do roku diagności. Od początku 2021 r. wejdą w życie przepisy zmieniające system obowiązkowej kontroli pojazdów. Chodzi o to, by diagności nie przymykali oka na usterki, bojąc się utraty klientów. Podczas badań będą musieli nawet kilka razy fotografować pojazdy.

Kierowcy, w tym także płocczanie i mieszkańcy okolicznych powiatów mogą to odczuć. Badania mają być znacznie dokładniejsze, to w trosce o poprawę stanu technicznego pojazdów, wyjeżdżających na polskie drogi. Jak podaje portal autokult.pl, według oficjalnych danych właśnie zły stan był w ub.r. przyczyną 90 wypadków drogowych. W rzeczywistości wpływ stanu technicznego na wypadki mógł być kilka razy wyższy. 

Ministerstwo Infrastruktury opublikowało zaostrzone przepisy zmieniające system kontroli od 1 stycznia 2021 r. Co się zmieni? Istotny jest obowiązek fotografowania pojazdów przez diagnostów: zdjęcia mają obejmować całą bryłę pojazdu, muszą być wykonane z przodu, z tyłu i po dwóch przekątnych, a także wewnątrz (zegary). Zdjęcia będą przechowywane przez pięć lat.

Nowe przepisy nakładają na diagnostę obowiązek przeprowadzania badania zgodnie z przyjętym zakresem czynności i przy pomocy wyposażenia technicznego. W praktyce oznacza to pełne, skrupulatne badanie, bez pomijania np. sprawdzania świateł lub czystości spalin. Cel ustawy to zwiększenie dokładności badań, koniec z pobłażliwością, gdy auto ma usterki. Na razie to częsta praktyka, bo stacje zwyczajnie liczą pieniądze i obawiają się zmniejszenia liczby klientów, gdy rozejdzie się informacja, że dany punkt jest wyjątkowo wymagający.

Zwłaszcza, że biznes nie jest już tak dochodowy, jak kiedyś. Otóż obecne stawki za przegląd obowiązują od... 16 lat! Płacimy niezmiennie 50 zł za motorower, 63 zł za motocykl, 98 zł za samochód osobowy i 161 zł za  auto z LPG. Branża apeluje, by te kwoty podnieść. Mówi się, że w przypadku auta osobowego zamiast obecnych 98 zł powinno to być ok. 130 zł. Na razie jednak nie ma jeszcze żadnych decyzji w tej sprawie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE