Reklama

Nowy projekt Orlenu. Stacja z... glonami

Opublikowano:
Autor:

Nowy projekt Orlenu. Stacja z... glonami - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Orlen powiadomił, że przymierza się do wybudowania na terenie płockiego zakładu przenośnej, pilotażowej stacji doświadczalnej do hodowli glonów. Tylko w jakim celu?

Orlen powiadomił, że przymierza się do wybudowania na terenie płockiego zakładu przenośnej, pilotażowej stacji doświadczalnej do hodowli glonów. Tylko w jakim celu?

Chodzi o projekt badawczo-rozwojowy dotyczący pozyskania alternatywnych źródeł pozyskania biokomponentów wyższej generacji, o którym powiadomiło biuro prasowe koncernu. Brzmi dość enigmatycznie? No to już wyjaśniamy, że ma to związek z pilotażowym projektem Orlenu we współpracy z państwowymi uczelniami. Jeśli się uda, powstanie unikatowa technologia produkcji biopaliw w oparciu o potencjał techniczny płockiej rafinerii, która przydałaby się także na rynku komercyjnym. Jednocześnie Orlen mógłby z niej korzystać na innych instalacjach przemysłowych generujących dwutlenek węgla do atmosfery. W redukcji dwutlenku węgla pomogą w tym wypadku... glony.

Najpierw trzeba jednak wyselekcjonować odpowiednie gatunki glonów i taksony okrzemek pod kątem pozyskania z nich oleju. Pracują nad tym dwa uniwersytety, w Olsztynie i w Szczecinie. Na terenie płockiej rafinerii odbędzie się kolejna część doświadczalna, czyli faktyczne pozyskanie materiału do dalszych badań z hodowanych glonów  z wykorzystaniem dwutlenku węgla i wód poprodukcyjnych z przedsiębiorstwa. Naukowców najbardziej interesuje przyszła produkcja estrów i biokomponentów syntetycznych. 

Działania Orlenu wynikają z przepisów unijnych w zakresie ochrony środowiska oraz z celów, jakie stawia Dyrektywa o Odnawialnych Źródłach Energii (RED) w zakresie produkcji biopaliw do 2020 roku. Trzeba określić najbardziej dogodny kierunek dalszych badań przy produkcji biopaliw (w kraju trwają także badania laboratoryjne z wykorzystaniem drewna i słomy poddanych technologiom termicznym, aby wytworzyć z nich biopalowo), w czym ma pomóc zainaugurowany projekt.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE