Reklama

Nowy parking i dwa place zabaw. O które osiedle chodzi?

Opublikowano:
Autor:

Nowy parking i dwa place zabaw. O które osiedle chodzi? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ratusz ogłosił przetarg na powstanie parkingu osiedlowego i na plac zabaw na Międzytorzu, dokładnie na terenie pomiędzy ul. Lachmana i Piaska.

Ratusz ogłosił przetarg na powstanie parkingu osiedlowego i na plac zabaw na Międzytorzu, dokładnie na terenie pomiędzy ul. Lachmana i Piaska.

O planach budowy parkingu na Międzytorzu, a może nawet miejsca dla dzieci, pisaliśmy we wrześniu 2016 roku przy okazji rozbiórki starego przedszkola. Działka należy do miasta, więc tuż po tym, jak z budynku została już tylko sterta gruzu, szukano najlepszego sposobu na zagospodarowanie wolnego terenu. Całkiem możliwe, że przyszłe zagospodarowanie obejmie plac po dawnym przedszkolu. Ratusz właśnie ogłosił przetarg. 

[ZT]13266[/ZT]

Przyszłe roboty będą polegały m.in. na budowie parkingu osiedlowego wraz ze zjazdami, sieci kanalizacji deszczowej z przyłączami, oświetlenia parkingu i placu zabaw, wycince i przesadzeniu roślinnych kolidującej z budowanym parkingiem (przewidziano nasadzenia zastępcze). Tak prezentują się ogólne założenia (dbając o dostępność dla osób niepełnosprawnych). Wczytując się jednak w wytyczne planowanych działań, znajdziemy w tej samej dokumentacji podział na dwa zakresy. Zakres pierwszy jest skromniejszy, z kolei wybór między jednym a drugim zależy od wysokości środków, którymi będzie dysponował Ratusz.

Zacznijmy od tego podstawowego. Powstałby parking na 92 auta z nawierzchnią z szarej kostki betonowej. Wjazdy przewidziano od strony zachodniej i wschodniej, także budowę kanalizacji, nowe oświetlenie i usunięcie kolizji kabli elektroenergetycznych niskiego i średniego napięcia z projektowanym zjazdem. Część parkowo-rekreacyjna miałaby składać się z dwóch ogrodzonych placów zabaw dla trochę młodszych i starszych dzieci (z urządzeniami umieszczonymi na syntetycznej nawierzchni) oraz z przestrzeni parkowej z alejkami i urządzeniami do ćwiczeń. Pas zieleni stanowiłby bufor między placami zabaw a parkingiem. W dokumentacji znajdziemy również wzmiankę o konieczności demontażu 170 metrów kwadratowych istniejącego już chodnika.

Pierwotne plany na place zabaw jednak zmieniono. Urządzeń byłoby trochę mniej (bez bujaka sprężynowego i urządzenia wielofunkcyjnego dla dzieci od drugiego do piątego roku życia), wprowadzając w wolne miejsca więcej zieleni. Niektóre urządzenia na ogólnodostępnym placu zabaw dla młodszych dzieci przestawiono. W rezultacie zmniejszono także powierzchnię nawierzchni poliuretanowej pod urządzeniami i długość ogrodzenia placu zabaw.

Z kolei przy drugim placu dla starszych pociech zrezygnowano z huśtawki dla dzieci od 2 do 12 lat, dwóch ławek parkowych z oparciem oraz z kolorowego koła i jego dalszej części z poliuretanu wokół jednej z zabawek.

Ponadto w projekcie uwzględniono kilka urządzeń do ćwiczeń typu orbitrek, wioślarz i biegacz.

Zakres drugi obejmuje wszystko to, co w pierwszym zakresie wraz z dołożeniem zabawek, z których zrezygnowano w pierwszym wariancie.

Każdy plac zabaw byłby otoczony niskim ogrodzeniem z furtkami od strony parku. Wzdłuż północnej granicy terenu przeprowadzono szeroką alejkę. Przestrzeń zieleni rekreacyjnej zaprojektowano jako park z alejkami okrążającymi i dwiema alejkami w układzie prostopadłym łączącymi parking, park i place zabaw. Bez względu na wybór opcji, zakończenie prac przewidziano na 30 sierpnia 2017 roku.  

Fot. Materiały z dokumentacji przetargowej

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE