Reklama

Nowy kredyt na kilka milionów złotych. Tym razem chodzi o miejską spółkę

Opublikowano:
Autor:

Nowy kredyt na kilka milionów złotych. Tym razem chodzi o miejską spółkę - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Agencja Rewitalizacji Starówki potrzebuje środków finansowych na przedsięwzięcie w centrum miasta. Spółka planuje remont jednej kamienicy, a w perspektywie kolejnej.

Agencja Rewitalizacji Starówki potrzebuje środków finansowych na przedsięwzięcie w centrum miasta. Spółka planuje remont jednej kamienicy, a w perspektywie kolejnej.

Chodzi o rozbudowę i nadbudowę budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Królewieckiej 18. – Budynek przy ul. Królewieckiej 18 jest obiektem zabytkowym, znajduje się w obszarze Rewitalizacji Płockiej Starówki objętym ochroną konserwatorską – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały przygotowanej na najbliższa sesję Rady Miasta Płocka. – W związku z powyższym konieczne jest podjęcie działań mających na celu przywrócenie pierwotnego wyglądu kamienicy, co wymaga poniesienia nakładów finansowych. Jednym z warunków rozpatrzenia wniosku o udzielenie kredytu jest uzyskanie przez wnioskodawcę poręczenia przez gminę – miasto Płock.

Aby sprostać zadaniu, ARS zamierza zdobyć fundusze dzięki zaciągnięciu kredytu długoterminowego w banku Polska Kasa Opieki S.A. Gmina byłaby w tym przypadku poręczycielem na sumę 5,8 mln zł od dnia podpisania umowy do 31 grudnia 2027 r. Sam kredyt miałby wynieść 5 mln zł, pozostała kwota to należne odsetki.

W projekcie uchwały czytamy również: – Pokrycie ewentualnej spłaty zadłużenia nastąpi z dochodów własnych gminy z podatku od nieruchomości od osób prawnych.

W takim razie radna Iwona Jóźwicka podczas poniedziałkowego posiedzenia komisji gospodarki komunalnej w ratuszu spytała, co się stanie, jeśli ARS nie będzie w stanie spłacać zaciągniętego kredytu? Czy to znaczy, że zobowiązanie przejdzie na gminę?

Skarbnik Wojciech Ostrowski stwierdził, że taka możliwość jest „prawie niemożliwa”. – Spółka ma zbudować mieszkania, które zamierza sprzedać i spłacić kredyt. Obecnie spółka nie ma takiego zasobu, by mogła się sama zabezpieczyć. W tej chwili mówimy o remoncie kamienicy przy Królewieckiej 18, a drugiej kolejności, kiedy pierwsza będzie gotowa, także przy Grodzkiej 8. Kamienice nie powinny stać i niszczeć – dodał.

Zgodnie z koncepcją zaplanowano całkowitą rozbiórkę zabudowań przy ul. Królewieckiej 18 (wizualizacja poniżej), czyli obecnego parterowego budynku. – Projekt objęty prawomocnym pozwoleniem na budowę zakłada rozbudowę i nadbudowę budynku mieszkalno-usługowego przy ul. Królewieckiej 18 w Płocku wraz z odbudową parteru budynku na funkcję usługową – informuje ARS. – Zaprojektowany został pięciokondygnacyjny budynek mieszkalno-usługowy, w tym jedna kondygnacja podziemna przeznaczona na komórki lokatorskie, pomieszczenia techniczne i gospodarcze. Na parterze zlokalizowano 3 lokale usługowe o powierzchniach użytkowych: 77,94 m2, 74,36 m2, 146,65 m2. Wszystkie dostępne i wyeksponowane na ul. Królewiecką. Poza lokalami usługowymi parter budynku zajmie komunikacja prowadząca na położone wyżej kondygnacje. Na kondygnacjach wyższych (2 piętra + poddasze) zlokalizowano lokale mieszkalne. Zaprojektowano 16 lokali mieszkalnych. Będą to lokale jedno, dwu, trzy i czteropokojowe o zróżnicowanych powierzchniach w przedziale od ok. 37 m2 do ok. 75 m2.

Projekt dotyczący kamienicy przy Grodzkiej 8 zakłada prawie całkowitą rozbiórkę budynku frontowego i oficyn. – Zachowane pozostają tylko piwnice pod kamienicą oraz jej ściana frontowa – czytamy w opisie. – Pozostała część budynku ulega rozbiórce i ponownej rekonstrukcji z zachowaniem odpowiedniej proporcji drzwi i okien oraz detali architektonicznych. Przedmiotem projektu jest rozbudowa, nadbudowa kamienicy przy ul. Grodzkiej 8 oraz zmiana sposobu użytkowania pomieszczeń na parterze na funkcję usługową, a na pozostałych kondygnacjach na funkcję mieszkalną. Zakłada również budowę nowych oficyn o funkcji mieszkalnej z garażami na poziomie parteru, w części oficyny od ul. Małachowskiego z lokalem usługowym na parterze.

Radni podejmą decyzję w sprawie poręczenia kredytu w najbliższy czwartek na sesji.

Fot. Wizualizacja nowego budynku przy Królewieckiej 18 - strona internetowa spółki ARS

Fot. Budynek przy Królewieckiej 18, Michał Wiśniewski / Portal Płock

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE