reklama

Nowinki MZD: teraz z myślą o pieszych

Opublikowano:
Autor:

Nowinki MZD: teraz z myślą o pieszych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMiejski Zarząd Dróg przedstawił dziś swój plan na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Znowu nie brakuje nowinek - na przykład przy Dobrzykowskiej stanie bardzo dziwacznie wyglądający wynalazek.

Miejski Zarząd Dróg przedstawił dziś swój plan na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Znowu nie brakuje nowinek - na przykład przy Dobrzykowskiej stanie bardzo dziwacznie wyglądający wynalazek...

Nowy program MZD „Jasno i bezpiecznie” skupia się przede wszystkim na poprawie bezpieczeństwa pieszych, ale że ich zdrowie i życie zależą w znacznej mierze od kierowców, to i tych ostatnich z pewnością zainteresują nowe plany płockich drogowców. Przedstawili je podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef MZD, Piotr Gryszpanowicz i prezydenci - Andrzej Nowakowski oraz Cezary Lewandowski.

Program ma poprawić bezpieczeństwo pieszych, a z tym w ostatnich latach nie było najlepiej. Niech przemówią liczby: tylko w ciągu ostatnich trzech lat na płockich drogach zginęło 26 osób, a 644 osoby zostały ranne w 522 wypadkach i 4921 kolizjach. - Szczególnie tragiczne były ostatnie tygodnie 2011 r. gdzie w czterech różnych wypadkach tylko w rejonie przejścia dla pieszych w Al. Kobylińskiego dwie osoby zginęły, a dwie zostały ciężko ranne - przypominają autorzy programu. 

Sposobów na poprawę bezpieczeństwa pieszych MZD ma kilka: doświetlenie przejść dla pieszych, zmiany w organizacji ruchu, trzy nowe lokalizacje urządzeń wymuszających zastosowanie się do określonej prędkości, barierki przy Wyszogrodzkiej i Piłsudskiego, a także słupki uniemożliwiające parkowanie.

Jaśniej na przejściach dla pieszych

Pierwsza sprawa to doświetlenie przejść dla pieszych. W związku z przejęciem od 1 stycznia obowiązków dotyczących oświetlenia drogowego (dotąd były to kompetencje ratuszowego Wydziału Gospodarki Mieniem Komunalnym ), przed MZD dużo pracy i w tym zakresie.  Jak zapowiadają drogowcy, jaśniej ma być na 12 przejściach. m.in. przy Kobylińskiego (w pobliżu sklepów Lidl i Netto), aż trzech na Dobrzyńskiej, a także przy Bielskiej, Przemysłowej, Dworcowej, pl. Dąbrowskiego, Kolegialnej, Sienkiewicza i Dobrzykowskiej (na wysokości ogródków działkowych). Poza doświetleniem wszystkie zebry mają być pomalowane na biało-czerwono, na słupach oświetleniowych mają zostać umieszczone znaki aktywne, tzw. „kroczące ludziki”.

Specjalnie potraktowana zostanie Dobrzykowska. Podczas dzisiejszej konferencji szef MZD, Piotr Gryszpanowicz i Tomasz Sobczyk, dyrektor pionu sprzedaży i marketingu gostynińskiej firmy ELGO Lighting Industries podpisali umowę rocznego, nieodpłatnego użyczenia zestawu hybrydowego SUNWIND, który będzie testowany do doświetlenia przejścia dla pieszych przy ul. Dobrzykowskiej. Wynalazek wygląda nieco dziwacznie, ni to elektryczny strach na wróble, ni to jakieś nadajnik. Ale jest podobno panaceum na rosnące w zastraszającym tempie koszty energii elektrycznej - to urządzenie, które wykorzystuje energię świetlną słońca i energię kinetyczną wiatru do zasilania oświetlenia zewnętrznego.

Do końca lutego MZD chce również wprowadzić automatyczne sterowanie włączaniem i wyłączeniem oświetlenia za pomocą sterowników wyposażonych w zegar astronomiczny, a także oświetlić ciemne dotąd ulice na Winiarach (Jabłczyńskiej, Kamińskiej i Garleja) oraz ulicę Banacha.

W kolejnych miejscach zielone tylko za grzeczną jazdę

Oświetlenie to nie wszystko. W programie ustalono także cztery lokalizacje Systemu Dyscyplinowania Kierowców, o którym pisaliśmy już niejednokrotnie. Wynalazek, który za pomocą czerwonego światła powstrzymuje krnąbrnych kierowców przed przekraczaniem dozwolonej prędkości, do tej pory testowany był przy ul. Sierpeckiej, obok szkoły podstawowej nr 12. Sprawdził się bez dwóch zdań -  w czasie testów straż miejska odnotowała tylko 12 przypadków przekroczenia prędkości, podczas gdy od września do grudnia ub. r. zdarzyło się to 298 razy, wynalazek pozytywnie oceniła też zdecydowana większość internautów biorących udział w sondzie przygotowanej przez MZD. Teraz drogowcy postanowili, że takie urządzenia pojawią się jeszcze przy Kobylińskiego (też w rejonie Lidla i Netto)i, a także w pobliżu dwóch innych szkół - przy Słonecznej (obok SP nr 12) i Korczaka (SP nr 20).

Barierki i słupki - na lekkomyślnych pieszych i bezmyślnych kierowców

Bezpieczeństwo mają też poprawić barierki ustawione w pasach zieleni dwujezdniowych dróg - staną one m.in. przy Wyszogrodzkiej (między skrzyżowaniami Armii Krajowej i Jana Pawła II) oraz Piłsudskiego (od wiaduktu do przejazdu kolejowego) oraz słupki blokujące wjazd w miejscach, w których parkujące na chodniku  samochody ograniczają widoczność (m.in. przy Kochanowskiego, Słonecznej, Kazimierza Wielkiego i dwóch miejscach Kolegialnej). Mają być też zmiany - choć niewielkie - w organizacji ruchu na niektórych skrzyżowaniach. Na przykład na skrzyżowaniu Harcerskiej z Korczaka i Pocztową drogowcy myślą o budowie ronda.

MZD nie zamierza też zapomnieć o najmłodszych pieszych - poza zmianami organizacji ruchu w rejonie szkół i wymalowanymi na biało-czerwono pasami, kierowców jeszcze w tym roku mają uczulać tablice ostrzegawcze „Uwaga szkoła, kierowco zwolnij” oraz „Kierowco, dzieci dziękują za spokojną jazdę”.

Kiedy można się spodziewać wszystkich tych zmian? - Zadania przedstawione w programie będą realizowane sukcesywnie w 2012 r. - zapowiada Konrad Kozłowski, rzecznik MZD. - Do końca lutego zacznie funkcjonować automatyczne sterowanie włączania i wyłączania oświetlenia ulicznego w Płocku z wykorzystaniem zegara astronomicznego. Realizacja instalacji i montażu urządzeń jest uzależniona od warunków pogodowych i w niektórych przypadkach - od procedur przetargowych.

Fot. MZD

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE